Erdoğan’ın Biden’e neden sinirlendiği anlaşıldı: Kıbrıs üzerine gizli pazarlık

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkan Yardımcısı Biden arasında geçen hafta başlayan söz düellosunun tek nedeninin IŞİD konusu olmadığı anlaşıldı. Diğer konu KKTC konusundaki pazarlığın açığa vurulması oldu CUMHURBAŞKANI...

Erdoğan’ın Biden’e neden sinirlendiği anlaşıldı: Kıbrıs üzerine gizli pazarlık
08 Ekim 2014 Çarşamba 08:40

erdoganbidengizlianlasma1

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkan Yardımcısı Biden arasında geçen hafta başlayan söz düellosunun tek nedeninin IŞİD konusu olmadığı anlaşıldı. Diğer konu KKTC konusundaki pazarlığın açığa vurulması oldu

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan’ın, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın geçen hafta Harvard Üniversitesi’nde yaptığı konuşmaya neden çok fazla kızdığı ortaya çıktı. Biden konuşmasında, Erdoğan ile yaptığı gizli pazarlıkları ifşa etti. Sadece IŞİD boyutuyla yansıtılan Biden’ın konuşmalarında çok daha çarpıcı ayrıntılar yer alıyor. Konuşmasında Türkiye’nin Akdeniz’deki rolünü tehdit olarak gördüğünü belirten Biden, AKP hükümetinin “taviz vermiyoruz” görüntüsü altında Kıbrıs politikasından vazgeçtiğini belirtiyor.

Biden, konuşmanın ardından Erdoğan’ı arayıp özür diledikten sonra pazar günü de Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) Şeyhi Muhammed bin Zayed’i arayarak aynı nedenle özür dilemişti. Biden, konuşmasında Türkiye ile yapılan gizli anlaşmanın bazı ayrıntılarını da kamuoyuna açıklamış oldu. Biden, “Erdoğan, geçen Perşembe (25 Eylül) bunu yapacağını bana söylemişti ama oylanıncaya kadar hiçbir şey söylemememi istemişti. IŞİD’le kapışmak için Türk kara gücüne izin vermek, Türk hava sahasının NATO ve diğer müttefikler tarafından kullanılabilmesi, Türk hava sahasının bizim insansız hava araçlarına açılabilmesi için Türk Parlamentosu’nda oylama yaptılar” demişti.

TAVİZ VERMİYORMUŞ GİBİ...

Erdoğan’ın bu sözleri, Türkiye Cumhuriyeti Anayasasına göre siyaseten sorumsuz bir Cumhurbaşkanı olmasına karşın, ABD ile TBMM’nin iradesini ipotek altına alacak şekilde pazarlık yaptığını gösterdi.

Biden, Erdoğan ile Kıbrıs konusunda yürüttüğü pazarlığı da açık etti.

Kıbrıs Rum Kesimi’nde gelen bir öğrencinin sorduğu “ABD, Türkiye’nin Ortadoğu ve Doğu Akdeniz’deki istikrarı bozucu rolünü nasıl değerlendirdi? Gelecek yıllarda bu ABD için potansiyel bir problem midir?” yönündeki sorusuna “Evet” diyerek başlayan Biden, Erdoğan’ın Kıbrıs konusunda nasıl taviz verdiği ve bunu “taviz vermiyormuş” görüntüsü altında nasıl yaptığını şu sözlerle anlattı:

“Ben kariyerim boyunca Kıbrıs konusuna Konge’de geriye kalan herkesten daha çok derinden dahil olmuş biriyim. Arkadaşlarım Joe Bidenopolis derler. Şaka değil. Yasadışı işgalden beri bu konuyu tutkuyla takip ediyorum. Ama mesele şu arkadaşlar. Dediğim gibi dünya değişiyor. Üç şey oldu. Birincisi, Türkiye Kıbrıs’ta askerinin olmasının kendisine bir menfaat sağlamadığını tam olarak anlamış durumda. İkincisi, Erdoğan işgali önemseyen tek kesimle bir kırılma yaşadı. Bu da (TSK) orduydu. Üçüncüsü, daha yeni (Erdoğan ile) bir tur görüştük ve iki şeyi yapıp yapamayacağımızı anlamak için Ankara’da beni yeniden görme taahhüdünde bulundu.

‘TÜRK ORDUSU İŞGALCİ’

“Birincisi, üzerinde anlaşabileceğini söylediği, iki bölgeli, iki toplumlu adaya dayalı hangi çözüm? Ve (ikincisi) onun adına konuşmayacağım ama (Erdoğan), özellikle başta doğalgaz olmak üzere, sadece Türkiye’yi değil Yunanistan’ı da Rusya’nın enerjiyi bir silah gibi kullanmasından kurtarabilecek, Doğu Akdeniz’de ciddi bir boyuttaki doğal kaynakların avantajından yararlanmanın Türkiye için müthiş bir tek taraflı menfaat olduğunu bence anlamaya başladı.” Biden, konuşmasında Türkiye’nin Kıbrıs’taki politikasını neden değiştireceği konusunda ise şunları söyledi:

“Devletlerin statatükoyu devam ettirmelerinde artık bariz bir çıkarları yoksa, ki Türkiye’nin Kıbrıs’ta statükoyu devam ettirmede çıkarı yok ve taviz veriyormuş gibi görünmeden faydalanabilecekleri yeni fırsatlar ortaya çıktığında, ki Kıbrıs da belirgin bir şekilde menfaat sağlıyor, işler değişir. İronik olan şu: Kürtleri Irak’ın içinde tutan tek şey petrol, 70’lerden beri devam eden haksız koşullara son verecek olan bir kayganlaştırıcı olabilir. Buna yaklaşmanın yolu, geçmişte yaşamak değil, herkesin bundan bir win-win koşullarıyla çıkması için bir fırsat olup olmadığına bakmak.”

Biden ayrıca konuşmasında Türkiye’nin Kıbrıs’taki varlığını, İngiltere’nin İrlanda’daki durumuna benzeterek “Ben bir İrlandalıyım. Biz işgalin ne demek olduğunu biliriz. George Mitchell’ın (eski ABD Senatörü ve eski Kuzey İrlanda Özel Temsilcisi) İrlanda’da yaşananlar için söylediği gibi 700 gün başarısızlık, 1 gün başarı vardır. Ben o başarılı olunan günü bulacağımıza inanıyorum” dedi.

BEYAZ SARAY: BİDEN, ÖZÜR FALAN DİLEMEDİ

BEYAZ Saray Biden’ın dilediği özürün, Erdoğan ile olan özel görüşmelerini yanlış aksettirmesiyle ilgili olduğunu açıkladı. Ve ısrarlı sorulara rağmen Biden’ın Türkiye ve diğer ülkelerin Suriye’deki aşırı örgütlere yardım ettiğine işaret eden sözlerini yalanlamadı.

Pazartesi günü, Beyaz Saray’da yapılan olağan basın toplantısında, Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, “Başkan Yardımcısı’nın özür olarak ilettiği, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın özel konuşmalarındaki görüşlerini yanlış ifade etmesiydi. Telefon açmasının sebebi buydu” dedi. Earnest, Erdoğan’ın o konuşma sırasında Biden’a “Siz haklıydınız” deyip demediği konusunda, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın özel görüşmelerinde Başkan Yardımcısı Biden’a dediklerini tarif etmek istemiyorum.” dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.