'Erdoğan sonunu hazırlıyor' -(TAMAMI)

Ünlü Rus stratejist Moskova’da Aydınlık’a konuştu

'Erdoğan sonunu hazırlıyor' -(TAMAMI)
30 Mayıs 2013 Perşembe 17:37

Dugin, Türkiye’de iç savaş uyarısı yapıyor

‘Rus devleti Erdoğan’ın bugünkü politikasına çok sert. Ankara’nın Suriye ve başka sorunlardaki politikası Rusya’nın tepkisini çekiyor

Erdoğan bugünkü siyasetlerini sürdürürse, kendi iktidarının sonunu getirir. Ama Türkiye’nin toprak bütünlüğünün de sonu olur bu’

‘Bence Türkiye’nin en fazla 10 senesi var: Kürdistan ayrılır, Türkiye’nin en az üçte biri gider. Bu, başka etnik ayaklanmaları tetikler. İç savaş başlar ve iktidar bir devrimle yıkılır’

Rusya Avrasya Hareketi’nin lideri Prof. Dr. Aleksandr Dugin ile Moskova’d ayaptığımız görüşmenin ikinci ve son bölümünü yayınlıyoruz. Bu bölümde de Dugin’in Türkiye’ye, özellikle Başbakan Tayyip Erdoğan’a yönelik uyarıları dikkat çekici. Dugin, döne döne AKP hükümeti için, “Türkiye’yi bölüyor” tespiti yapıyor. Rusya’nın “stratejik aklı”nın önemli temsilcilerinden Dugin, sadece Ortadoğu’yu değil, Türkiye’yi de yakından tanıyor.

- Putin yönetimi, AKP hükümetinin dış politikasını neden açıkça eleştirmekten kaçınıyor?

Rus devleti Erdoğan’ın bugünkü politikasına çok sert. Ankara’nın Suriye ve başka sorunlardaki politikası hem Rus devletinin, hem de halkının tepkisini çekiyor. 90’lı yıllardan itibaren hem ekonomik, hem politik yönden Türkiye Cumhuriyeti ve Rusya çok yakınlaşmaya başladı. Ama son zamanlarda durum tam tersine döndü. Eğer Erdoğan Suriye politikasını aynen sürdürürse, ilişkiler çok daha fazla soğuyacak.

- Türkiye ve Rusya’nın Avrasya’daki konumları...

Türkiye Cumhuriyeti, NATO ve Avrasya arasında dengede duruyor. Ama Rusya’nın bunu yapması mümkün değil. Türkiye’nin entelektüelleri önceleri herkesin farklı bir Avrasya görüşü olduğunu iddia ediyordu, ama bu mümkün değil. Bir tek Avrasya düşüncesi var. Avrasya’nın merkezi de “kalpgâh” teorisine göre Kuzeydoğu Avrasya’dır (Halford John Mackinder’in 20. yüzyılın başında ortaya attığı stratejik görüş). Sadece bu bölge NATO’ya bağlanmaz. Bu nedenle Türkiye Cumhuriyeti’ndeki Avrasyacıların Avrasya ve NATO arasında bir seçim yapmaları gerekiyor.

Böyle giderse Türkiye’de iç savaş çıkar

- Moskova’dan bakınca, AKP politikalarının Türkiye açısından yarattığı riskler nasıl görünüyor?

Türkiye Cumhuriyeti Amerikan politikalarına hizmet etmeye devam etmek isterse, ABD’ye köle olmak zorunda kalacak. Eğer tam tersini (Avrasya) seçerse, çok kutuplu dünyanın eşit haklara sahip bir üyesi olacak. Erdoğan bugünkü siyasetlerini sürdürürse, bu kendi iktidarının sonunu getirir. Ama Türkiye’nin toprak bütünlüğünün de sonu olur bu. Böyle devam ederse, bence Türkiye’nin en fazla 10 senesi var: Kürdistan ayrılır. Türkiye Cumhuriyeti’nin en az üçte biri gider. Bu, başka etnik ayaklanmaları da tetikler. İçsavaş başlar, ülke bölgelere ayrılır ve iktidar bir devrimle yıkılır.

- Rusya’nın tavrı ne olur?

Rusya, Erdoğan’ın politikasına müdahale edemez. Çünkü Türkiye Cumhuriyeti bağımsız bir ülke. Seçim sizin. Eğer Türkiye Cumhuriyeti Avrasya yolunu seçerse, burada söz hakkına sahip olur. Ama bu dışarıdan müdahaleyle sağlanamaz. Türk halkı seçimini kendisi yapmalı.

ABD’nin planı Türkiye’yi bölmek

- Ya Türkiye?

Şimdi Türkiye’deki muhalefetin tavrı ABD için çok önemli. Türkiye’deki muhalif partiler güçlü bir duruş sergilemezse, ABD bölgede o kadar egemen olur. Türk halkı hükümete ve NATO’ya ne kadar sert tepki gösterir ve dış politikada ne kadar karşı tavır alırsa, bölgedeki ABD hegemonyası da o kadar çabuk sona erer. Ve o zaman Türkiye’nin bağımsızlığını koruma şansı artar. Çünkü ABD planları Türkiye’yi bölmeye yönelik. Kuzey Kıbrıs’tan bahsetmiyorum bile. Kürdistan bölgesi ayrılırsa, İran ve Irak gibi ülkelerden de toprak gidecek. Bunun için ABD saldırıya devam etmek zorunda.

- ABD’nin gücü yeter mi?

ABD şu anda zayıflıyor ama bitmiş değil. ABD stratejik operasyona devam ediyor. Şimdi bir kontratak şansımız var. Asimetrik ve iletişim yoluyla bir atak. Onlara doğrudan saldıralım demiyorum. Onlar da zaten doğrudan saldırmıyor. Dolaylı yoldan yapıyorlar. Bölgede alternatif bir senaryo isteyen güçler olarak bizler, kendi modelimizi, kendi stratejimizi, ABD’ye karşı kendi iletişim savaşımızı oluşturmalıyız. Yani medya savaşı, bilgi savaşı, sosyal ve politik bir mücadele... Güç kullanma anlamında değil ama onlar bir bölgede güç kullanma yoluna gidiyorsa, bizim de onlara direnmemiz ve gücümüzü göstermemiz gerek.

- Putin Avrasya konusunda kesin tercihini yaptı mı?

Putin elbette her zaman Avrasya’nın tarafını tutuyor. Ama Putin Türkiye’de taraf tutamaz. Putin mevcut Türk hükümetiyle çalışmak durumunda. Çünkü Türkiye bağımsız bir ülke. Ama bu hükümet NATO’ya bağlı. Ve Türkler.. Avrasyacılar, muhalifler, kökten dinciler, solcular ve sağcı-tutucular kendi aralarında sorunları çözmede çok zorluk çekiyor. Rus hükumeti bu soruna nasıl çözüm bulunacağını bilmiyor. Çünkü Erdoğan Türkiye’de Avrasya taraftarı kim varsa kökten temizledi. Tavsiyem, bütün Türk muhaliflerinin birleşmesi.

Ergenekon, NATO karşıtlarını tasfiye operasyonudur

- Ergenekon ve Balyoz davaları... Yargılananların bazılarını şahsen de tanıyorsunuz. Anlamı ne bu davaların?

Ne kadar araştırdıysam da Ergenekon diye bir örgüt bulamadım. Bu, ABD gizli servisinin Avrasya taraftarlarını tasfiye etmek için yaptığı özel bir operasyon. Avrasyacılar Türkiye’de var. Ve bir kısmını, sözde Ergenekon örgütünde gösterip tutukladılar. Ama diğer Avrasyacılar varlığını aynen sürdürmeye devam ediyor. Ve Türkiye’nin bağımsızlığı hayalini paylaşıyorlar. Ergenekon konusu bana bir tertip gibi geliyor. Bu, Türk vatanseverleri, Kemalistleri, NATO karşıtlarını çökertmek için düzenlenmiş bir provokasyon.

ABD yeniliyor, fakat BOP rafa kalkmadı

- ABD’nin Ortadoğu’dan çekildiği görüşüne katılıyor musunuz?

Bugünkü duruma bakarsak, Amerika yeniliyor. Büyük Ortadoğu Projesine (BOP) göre bölgedeki tüm sınırları ve etki alanlarını değiştirmeyi düşündüler ve halklara “Mavi Demokrasi” (ABD güdümlü) denilen sistemi getirmek istediler. Bölgede kaos çıkarmayı, böylece tüm bölgenin yönetimini ele geçirmeyi planladılar. Ve İran’a saldırmak üzere stratejik bir plan hazırladılar. Ama ABD, Suriye’de Esad’ın laik yönetiminden çok sert bir direniş gördü. Türkiye, İsrail, Suudi Arabistan gibi ABD’nin bölgedeki uyduları planın gerçekleşmesi için ellerinden geleni yaptı. Yine de proje zora girdi. Fakat BOP projesi henüz dondurulmadı, sadece zorlanmaya başladı.

- Klasik soru: Ne yapmalı?

Biliyor musunuz, şu an güçbirliği çok önemli. Bölgede küçük bile olsa ABD planına karşı bir darbe, karşı tarafa müthiş zarar verir. Tabii ki ABD her şeyini kaybeder diyemeyiz, çünkü hâlâ çok güçlü bir ülke. Tabii ki kendi planlarını gerçekleştirmeye çalışıyor. Ama her istediği olmuyor. Ve bu durumda ABD’ye karşı çıkan güçler çok önemli. Bence şu an bütün kartlarını açık oynadıkları bir zamandayız.

Mısır’da Mursi, ABD’nin tam düşündüğü gibi olmadı

- ABD, İslam dünyasını İhvan’a (Müslüman Kardeşler örgütü) mı teslim ediyor?

Mısır’ın başına Muhammed Mursi geldi ama tam olarak Batı’nın düşündüğü gibi olmadı. Çünkü İhvan, Selefi ve ABD yanlısı bir yönetim değil. Mursi’nin İran, Filistin ve İsrail ile ilgili kendi görüşleri var. Bu nedenle ABD’nin isteği bence gerçekleşmedi.

- Arap Baharı?

ABD Arap Baharı’nı yaptı, Kaddafi’yi yok etti. Ama hayallerindeki Arap “Blitzkrieg”ini yani yıldırım operasyonunu gerçekleştiremediler. Yakın Doğu’da direniş güçleniyor, ABD’nın hegemonyası da her geçen gün zayıflıyor. Çünkü bu bölgede örneğin Irak, Türkiye, Mısır, Suriye ve Libya’da ABD hegemonyasına karşı büyük çapta olmasa bile direnişler gerçekleşse, hatta Suudi Arabistan ve Katar’da Şii’lere ayaklanma ve devlete karşı sert bir tepki göstermek için yardım edilse, tüm bunlar ABD hegemonyasının sonunu getirmede önemli rol oynar.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.