‘Erdoğan saldırırsa Suriye için savaşırım’

2,5 yıl önce Türkiye’ye gelen ve muhaliflerin saldırıları nedeniyle Halep’e dönemeyen Türkmen genci İstanbul’da yaşadıkları sıkıntıları anlattı. Türkmen genç ‘Türkiye Suriye’ye saldırırsa...

‘Erdoğan saldırırsa Suriye için savaşırım’
08 Eylül 2013 Pazar 13:32

Halepli bir Türkmen genç. Yaşı 24. Yaklaşık 2,5 yıldır Türkiye’de. Ve Suriye’deki karışıklıktan dolayı artık memleketine dönemiyor. Ailesi orada ve İstanbul’da yaşayan binlerce Suriyeliden sadece bir tanesi. Ancak hepsinde olduğu gibi onun da hikayesi ve düşünceleri var. Parklarda yaşayan Suriyeli Türkmenler gündeme gelince biz de o Türkmenler’den biriyle konuşalım istedik. Onların yaşadıklarını kimse bilmedi. Türkmen’dir, kardeşimizdir diye bilinen klişeleri kullandık. Peki ne yaşıyorlar, ne düşünüyorlar?

Genç, korkuyordu. Bu nedenle ismini yayınlamamızı istemedi. Biz de bu korkuya, yaşananlardan dolayı saygı duyduk ve sadece onun anlattıklarını aktarmaya çalışacağız. İşte o Türkmen gencinin Aydınlık’a anlattıkları:

-Türkiye’ye ne zaman geldin?

Yaklaşık 2,5 yıl oldu. Çatışmalar daha başlamamıştı. Halep’te bir şey yoktu. Herkes normal yaşantısındaydı. Okulumuza gidip geliyorduk. Çalışan çalışıyor, okuyan okuyordu.

-Suriye devletinin sizlere bir baskısı var mıydı?

Türkmenlere yönelik hiçbir baskı yoktu.

ÖSO insani yardımı satıyor

-Türkmenlere yönelik Ankara’dan “ÖSO’ya siz de katılın” diye bir telkin oldu mu?

Burada Mecidiyeköy’de bir toplantı oldu (Grand Cevahir Otel’de 15 Aralık 2012 tarihinde gerçekleştirilen Suriye Türkmenleri Platformu’nun ilk toplantısı). Orada “Suriye kalkınsın” dediler. Suriye 3 senedir insan kaybı veriyor. Onlar Suriye’yi kışkırtmak istiyor.

-İnsani yardımları mı silahı mı satıyordu?

İnsani yardımı satıyordu.

Türkmenler, artık Türkiye’den nefret ediyor

-Türkmen temsilcileri size destek vermedi mi?

Burada biliyorsunuz Türkmen derneği kuruldu. Türkmenlere vaatler verildi. Orada Özgür Ordu’ya destek verdiler.

-Çevrendeki Türkmenler ne düşünüyor?

Onları bilmiyorum. Herkesin düşüncesi kendine. Ama onlara pişman mısın diye sorarsan, pişmanlar Türkiye’ye geldiklerine. “Keşke gelmeseydik, Türkiye’yi televizyondan bilseydik” diyorlar. Suriyelilerle konuşursanız “İnşallah Türkiye’nin başına böyle bir olay gelir, Türkler gelir, biz de onların bizi düşürdüklerinden daha beter hale sokarız onları” diye tepki gösteriyorlar, “bedavadan çalıştırırız” diyorlar. Mesela ayakkabı mesleğinde Türkler alıyor 800, Suriyeliler alıyor 200. Bazı Suriyeliler biliyorum haftada sadece 100 TL para alıyorlar.

Kamplar hapishane gibi, gitmem

-Hiç kamplarda bulundun mu?

Bulunmadım. Benim bildiğim birkaç arkadaş hariç kimse de kamplara gitmedi. Kimse kamplara gitmek istemiyor. Bulunanlar da kaçmak istiyor. Oradaki şartlar iyi olsa ben de giderim. Niye buralarda çalışayım ki? Görüyorsunuz insanları. Sokakta yaşıyor ama yine de kampa gitmiyor.

Kamplarda Suriyeli kızları alıp evleniyorlarmış, sonra da geri getiriyorlarmış kızları. Resmi nikah da yok.Mesela Urfa’daki kampta böyle şeyler oluyormuş. Orada arkadaşlarım var, bunu söylüyorlar. “Allah kimseyi kampa düşürmesin” diyorlar.

-Ailenle görüşüyor musun?

Görüşüyorum.

-Halep’te durum nasılmış?

Her şey ateş pahası. Hırsızlık çok fazla. En son amcamın evini soymuşlar. Komşuların da evleri soyulmuş, yağmalanmış. Eskiden böyle değildi.

-Sana gelip “Git Suriye’ye savaş” diyen oluyor mu?

Yetkililer de, usta da, patron da, işçi de söylüyor.

-Suriye’de Sünni olduğun için hiçbir baskı gördün mü?

Hiç baskı yoktu. İbadetimizi de yapardık, bayramlarımızı da yapardık. Kimsenin kılığına kıyafetine de karışılmazdı. Esad’a diktatör diyorlar ama sizin buradan iyiydi Suriye. Sizin burada köle gibi. Orada öyle değildi. İnsan gibi çalışırdı insanlar.

-Örneğin 2 yıl önce hatırladığın Suriye’de mi dilenci çoktu yoksa gördüğün Türkiye’de mi?

Burada çok fazla. Saz çalana mı bakacaksın, caminin kenarında oturana mı? Orada fazla yok. Çok fazla mağdur olan dilenci olur. Tek tük. Ama burada çok fazla. Ayrıca bizde üniversiteler bedavadır. Eğitim ve sağlık parasız. Burada bir hastalansan bütün aldığın maaş bir ilacına gider valla.

-Suriye’ye bir operasyon düzenlenmesini istiyor musun?

Ben diyorum ki, Esad gidecekse kendiliğinden gitsin. Ama dış ülkelerin karışmasını istemiyoruz.

Esad da ÖSO da yanlış yaptı

-Bir taraftan 2 yıl önce çok rahattık. Ekonomik seviyemiz iyiydi, eğitim, sağlık parasızdı. Keyfimiz yerindeydi. Diğer taraftan “Esad gitsin” diyorsun.

Olaylarda çok kişi öldürdü. Kimyasal attı diyorlar.

-Kimyasal’ı Suriye devletinin attığına inanıyor musun?

Bilmiyorum. Kimi diyor Esad attı, kimisi diyor ki Özgür Ordu attı. Çünkü dış ülkeler Suriye’nin içine karışsın diye.

-Ancak Hükümete yakın medya kuruluşları Esad yaptı diyor.

Onların yaptıkları bütün haberler yalan. Suriye’nin aleyhine yapılan haberlerin çoğu yalan. Bazı doğrular var. Örneğin Esad vuruyor, kabul. Ancak bunların abarttığı şeyler yok. Özgür Ordu ilk çıktığında devlete kafa tutuyordu. Sonradan herkes kendi menfaatine çalışmaya başladı. Sadece Suriye ordusuna yönelik saldırı yapmadılar. İnsanlara da saldırdılar. Mesela Özgür Ordu’nun Halep’te işi ne. Mezhebinden dolayı insan katlettiler. Esad yanlış yaptıysa, onlar da yanlış yaptı. Olan da gariban bizlere oldu.

-Net değilsin sanki.

Değilim. Sadece Esad’ı Alevi diye devirmeye çalıştılar. Tek eleştirdiğim, ayaklanma olunca çok sert müdahale etti. İnsanlar öldü. Yanlış yaptı.

CEYHUN BOZKURT


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.