Enver Gökçe Ödülü şairimiz Hüseyin Haydar'a

Hüseyin Haydar, "Zor Günlerin Şiirleri" adlı kitabıyla 2013 Enver Gökçe Şiir Ödülü'ne değer görüldü. Usta şairimiz daha önce TROYA, Yunus Nadi ve Ahmet Necdet Şiir Ödülleri'ni kazanmıştı. Aydınlık sayfalarında ve Ulusal...

Enver Gökçe Ödülü şairimiz Hüseyin Haydar'a
20 Eylül 2013 Cuma 20:10

17huseyinhaydar

Hüseyin Haydar, "Zor Günlerin Şiirleri" adlı kitabıyla 2013 Enver Gökçe Şiir Ödülü'ne değer görüldü. Usta şairimiz daha önce TROYA, Yunus Nadi ve Ahmet Necdet Şiir Ödülleri'ni kazanmıştı. Aydınlık sayfalarında ve Ulusal Kanal ekranında yıllardan beri şiirlerini yayımlamayı sürdüren Hüseyin Haydar, 21. Yüzyılla birlikte Türk şiirine yepyeni bir coşku getirdi. Şiiri geniş halk kitlelerine yeniden sevdirdi, benimsetti. Enver Gökçe ile aynı kaynaklardan beslenen Aydınlıkçı şair, devrimci mücadele içinde şiiri kitleselleştirdi. Enver Gökçe Ödüllerin belli olması üzerine Seçici Kurul Başkanı şair Leyla Şahin şunları belirtti: Adına ödül konulan Enver Gökçe, Türk şiirinde geniş bir yelpazeye sahip 1940 Kuşağı'nın devrimci, toplumcu çizgisinde yer alan önde gelen şairlerindendir. Gerçek mağdurların ve mazlumların, çalışan emekçi kesimin ve aydınların; onların her türlü baskıya, gericiliğe direnen sesinin temsilcisi olmuş önemli bir şair.

Enver Gökçe Şiir Ödülü'ne yoğun bir katılım olması sevindiricidir. Yaş sırasına göre: Metin Demirtaş, Niyazi Yaşar (Kar dergisi adına), Metin Cengiz, Leylâ Şahin, Yusuf Alper, Hayrettin Geçkin ve Tuğrul Keskin'den oluşan jüri 12 Eylül 2013'te son değerlendirmesini

yapmıştır: Yayınlanmış kitap dalında; Hüseyin Haydar'ın Zor Günler'in Şiirleri ile Müesser Yeniay'ın Yeniden Çizdim Göğü adlı kitapları ödüle değer görülmüştür. Hüseyin Haydar'ın, Cumhuriyet sonrası Türk şiirinde ve 1980 sonrası yazılan şiirdeki önemi ve yetkinliğinin yanısıra; Müesser Yeniay'ın, hem genç kuşak bir şair olarak şiir dünyasını oluşturması hem de kadın şair olarak ulaştığı yetkinlik dikkate alınmıştır. Bir usta ile önü açık genç bir şairin bu ödülde buluşmasının anlamlı olduğunu düşünmekteyim. Dosyada ise Metin Kaya'nın Küba Mavisi, Enver Gökçe'nin her türlü baskıya ve şiddete karşı direnen tavrına yakın durmaktadır. Hatice Yanık ise Elma Ağacında Zambak adlı çalışmasıyla bu tavrı bir kadın duyuşu ve sesiyle şiire dönüştürmüş olmasından dolay ödüle değer görülmüştür.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.