Emperyalizme karşı Batı Asya Birliği

Perinçek, Bush’a ayakkabısını fırlatan Iraklı gazeteci El Zeydi’nin,”Buradaki gençlere nasihatınız nedir?” sorusuna da “Buraya gelen arkadaşlarımızın nasihata ihtiyacı yok. Çünkü onlar en ön cephede mücadele ediyorlar. Biz, onların...

Emperyalizme karşı Batı Asya Birliği
28 Ekim 2014 Salı 09:45

tgbkonferans

Uluslararası Antiemperyalist Gençlik Kurultayı’nın ikinci gününe emperyalizme karşı Batı Asya Birliği’nin kurulması fikri damga vurdu. Gençler, Doğu Perinçek’in Batı Asya Birliği fikrini dakikalarca alkışladı

Türkiye Gençlik Birliği’nin 7 ülkenin gençlik örgütüyle birlikte öncülüğünü yaptığı Uluslararası Antiemperyalist Gençlik Kurultayı’nın ikinci günü Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüsü Demir Demirgil Konferans Salonunda yapıldı. Kurultaya konuk konuşmacı olarak İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek ve CHP Milletvekili Süheyl Batum katıldı. Filistin gençlik örgütü, konuşmalarının ardından Perinçek ve Batum’a Filistin flaması taktı. Salonun hınca hınç dolduğu kurultayda gençler Perinçek’in Büyük Asya Birliği fikrini dakikalarca alkışladı.
‘O KORİDOR DARMADAĞıN’
Doğu Perinçek, açış konuşmasında şunları söyledi: “Amerikan emperyalizmi Suriye’de iç savaşı kışkırttı. Tayyip Erdoğanlar’ın marifetleriyle terör ihraç etti. Bunu Türk Milleti olarak kınıyoruz. Suriye halkı kahraman Esad önderliğinde Amerikan emperyalizmini yendi. Ayn el-Arap’ta, bazıları oraya Kobane diyor biz öyle bir yer tanımıyoruz, Amerika bir kez daha yenildi. Bu Suriye yenilgisinin devamıdır. Batı Asya coğrafyasının devrimleri Amerika’ya karşı büyük zaferler kazanıyor. Amerika’yı bozguna uğrattık. Bu Büyük Ortadoğu Projesi’nin iflasıdır. Amerika kendi kukla rejimlerini bu medeniyet coğrafyasına dayatamadı ve şimdi ABD’nin ikinci İsrail girişimi ile karşı karşıyayız. Kürdistan adı altında Kürtlük ile alakası olmayan ikinci İsrail kurmaya kalktılar. Irak’ın kuzeyinde Barzanistan kurdular ve Suriye üzerinden Kürt Koridoru açmayı denediler. Kürt koridoru değil ikinci İsrail koridoru. O koridor da darmadağın oluyor.
‘BATI ASYA’NIN KAPISI OLACAĞIZ’
Ortadoğu halkları olarak Kürdümüzü kucaklayacağız ve Amerika’nın piyonu olmayacağız. Emperyalizmin bu saldırısına birleşerek cevap vereceğiz. Suriye, Irak, İran, Azerbaycan, Lübnan, Mısır ve diğer bölge ülkeleri birleşerek ve Batı Asya Birliği’ni kurarak emperyalizme karşı güvenliği tesis edeceğiz. Batı Asya Birliği yani BAB, Arapça’da kapı anlamına geliyor. Batı Asya’nın kapısı olacağız. ABD’ye piyonluk yapan terör örgütlerini, PKK/PYD ve İslam’ı kullanan yobaz terör örgütlerini, elbirliği ile temizleyeceğiz.
2. olarak ekonomik anlamda işbirliği yapacağız. Enerji, tarım, insan kaynakları ve medeniyet bu coğrafyada. Dünya’ya açılacağımız denizlerimiz ve boğazlarımız var. Dünya barışının anahtarını çevirecek parmaklar bizim parmaklarımız.

'FİLİSTİN'İN KURTULUŞ MÜCADELESİNİ DESTEKLİYORUZ'

Perinçek, bir soru üzerine Filistin halkının kurtuluş mücadelesiyle ilgili de şunları söyledi:  Biz Filistin halkının kurtuluş mücadelesini haklı buluyoruz. Barış için Filistin halklarının kendi devletini kurması kilit meseledir. Ben, Filistin topraklarında 7-8 arkadaşı, Filistin şehitleri ile kucak kucağa yatan bir partinin genel başkanıyım. Parti liderlerimizden Bora Gözen ve yedi arkadaşım, İsrail Deniz Kuvvetleri’nin sırf bizim arkadaşlarımızı öldürmek için yaptıkları çıkartmada; süngülerle mitralyözlerle savaşa savaşa, Filistin Halkı’nın kurtuluşu için kanlarını verdiler.
Perinçek, Bush’a ayakkabısını fırlatan Iraklı gazeteci El Zeydi’nin,”Buradaki gençlere nasihatınız nedir?” sorusuna da “Buraya gelen arkadaşlarımızın nasihata ihtiyacı yok. Çünkü onlar en ön cephede mücadele ediyorlar. Biz, onların tecrübelerinden faydalanıyoruz” yanıtını verdi.

'IŞİD VE PKK, ABD'NİN İLERİ KARAKOLU'

CHP Milletvekili Süheyl Batum konuşmasında şunları kaydetti: “Emperyalizm insanları bölerek, vahşetle işini tamamlıyor. Bunu Afrika’da, Filistin’de Lübnan’da, dünyanın birçok yerinde gördük. Şimdi Suriye, Irak, İran, Filistin ve Türkiye’de görüyoruz. Emperyalizmi yenecek olan gücün aktörleri aynı. 2003 yılında ABD, Irak’a demokrasi getireceğini söyleyerek girdi, 1 milyon insan öldü. Irak’ın bütünlüğü bozuldu. IŞİD de Amerika’nın karakolu, PKK da. Kobani’ye yapılan saldırı ahlaksız ve iki yüzlüdür. Irak’ın, Suriye’nin bütünlüğünü bozanların daha sonra insanlık yapacağına inanmıyorum. Biz Atatürk’ün kurtuluş savaşı ve demokratik, laik, bağımsız cumhuriyet ile insan gibi yaşamanın bir ağaç gibi hür ve bir orman gibi kardeşçesine yaşamanın formülünü bulmuştuk. Fakat böl-yönet insanları birbirine düşür ve güç elde et anlayışı emperyalizmin temel anlayışıdır. Erdoğan emperyalizmin yeni işbirlikçisi, maşasıdır. Biz eşit, laik, bir hukuk anlayışına inanan tüm halklar, ortak mücadele edeceğiz. Buraya gelen gençler bunun örneğini verdiler. Sayımız az mı diye sakın düşünmeyin. Hiç merak etmeyin Hasan Hüseyin’in dediği gibi, ekilir ekin gelirsiniz, ezilir un gelirsiniz, bir gider bin gelirsiniz.”

Ezgi Hotalak


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.