EL YAZILI İFADESİ BAĞI ÇÖKERTTİ -(TAMAMI)

OSMAN YILDIRIM: MUZAFFER TEKİN’İ TANIMIYORUM

EL YAZILI İFADESİ BAĞI ÇÖKERTTİ -(TAMAMI)
11 Ağustos 2013 Pazar 19:18

Aydınlık gazetesinin ulaştığı Osman Yıldırım’ın 2007’de yaptığı savunma, Ergenekon hakimlerinin ana dayanağını çökertiyor

Aydınlık gazetesinin ulaştığı Osman Yıldırım’a ait el yazısı ile yazılmış savunma metni, Ergenekon hâkimlerinin temel dayanağını çökertiyor. Yıldırım, Ergenekon’da gizli tanık yapılmadan önce, 30 Mart 2007 tarihinde Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’ne verdiği yazılı savunmasında Muzaffer Tekin’i tanımadığını belirtiyor. Osman Yıldırım, tutuklu yargılandığı Ankara’daki Danıştay davasına, Sincan Cezaevi’nden gönderdiği yazılı beyanında şu ifadeyi kullanıyor: “Saygıdeğer değerli heyet üyeleri, gerek Muzaffer Tekin’i gerekse Kara Kuvvetleri Komutanlığı’ndan herhangi bir kimseyi tanımadığımın kanıtı ise böylesi bir realiteye rağmen suçlanmamdır.”

Danıştay’ı böyle bağladılar

Danıştay davası, Osman Yıldırım’dan alınan ifadeler üzerinden henüz Ergenekon’a bağlanmamışken, Yıldırım’ın açığa çıkan o günkü ifadesi Ergekon mahkûmiyetlerinin tek dayanağı olan ‘örgüt ilişkisi’ iddiasını boşa çıkarıyor. Çünkü Ergenekon iddinamesinde sözde Ergenekon örgütüne mal edilen Danıştay cinayeti, Osman Yıldırım’ın “Tanımıyorum” dediği Muzaffer Tekin’e bağlanarak delillendirilmişti.

Ergenekon savcıları ziyarette!

Osman Yıldırım, Şubat 2007’de verdiği yazılı beyanından 10 ay sonra Muzaffer Tekin’i tanıdığını hatırlıyor. Savcıların kendisini ziyaretinin hemen akabinde Yıldırım’ın “tanımadığı Muzaffer Tekin”, “bombaları teslim aldığı Muzaffer Tekin” oluyor. Sincan’da yatan Yıldırım’ın değiştirdiği ifadelerini esas alan hâkimler davayı şu mantıkla ilerletiyor:

İtibarlı tanık Osmanım!

“Osman Yıldırım Cumhuriyet gazetesine atılan bombaları Muzaffer Tekin’den almıştır; bu eylemle Danıştay cinayetinde görev alan kişiler de aynıdır, öyleyse Danıştay cinayetinin emrini ‘ETÖ’ yöneticisi Muzaffer Tekin ve Veli Küçük vermiştir.” Osman Yıldırım’ın iddia ettiği ve davanın dayandırıldığı “dolaylı ilişki”yi doğrulayan tek tanıksa, gizli tanık kılığına sokulan yine Osman Yıldırım.

Osman Yıldırım’ın Ankara’daki Ağır Ceza Mahkemesi’ne verdiği “Tanımıyorum” beyanının üstünü örten Ergenekon hâkimleri, Yıldırım’ın davaya sokulmasıyla Danıştay davasını Ergenekon davasıyla birleştirdi. Silivri’deki Ergenekon sanıklarına verilen ağırlaştırılmış müebbbet hapis cezaları da bu şekilde sonradan değişen ve çelişkili tanık (gizli) beyanlarıyla gerekçelendirildi. Ergenekon’daki mahkûmiyet kararlarının odağında bulunan Osman Yıldırım da Danıştay davasında aldığı ağırlaştırılmış müebbet cezasından kurtarıldı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.