EĞİTİM SİSTEMİ FELÇ OLDU

AKP İKTİDARI 11 YILDA 15 KEZ SİSTEM DEĞİŞTİRDİ

EĞİTİM SİSTEMİ FELÇ OLDU
15 Eylül 2013 Pazar 18:33

2002'den bu yana eğitimde 5 bakan eskiten AKP, sınavlardan müfredata 15 temel değişiklik yaptı. Eğitimde kaos ortamı oluştu. Öğretmen ve öğrenciler değişikliklere uyumda zorlandı


AKP iktidarında eğitim yaz-boz tahtasına döndü. Yapılan değişikliklerin hızına öğrenciler de öğretmenler de yetişemedi. AKP döneminde Milli Eğitim Bakanlığı'nın yaptığı 13 temel değişiklik, öğrencilerin eğitiminin yanı sıra ruh sağlıklarını da olumsuz etkiledi.

Son 11 yılda öğrencilerin başına gelenlerin bir kaçını şöyle sıralayabiliriz:

*Üniversiteye girişte kullanılan kat sayı farkı daha da artırıldı. (2003)

*İlköğretim müfredatı değişti. (2004)

*Üç yıllık lise eğitimi 4 yıla çıktı. (2005)

*Ortaöğretime geçiş sınavı olan Liselere Giriş Sınavı (LGS) gitti, yerine Ortaöğretim Kurumları -Sınavı (OKS) geldi. (2005)

*OKS yerine 3 aşamalı Seviye Belirleme Sınavı (SBS) sistemi getirildi. (2007)

*Ortaöğretimde üç aşamalı SBS kalktı. SBS tek sınav olarak uygulanmaya başlandı. (2010)

Katsayı kalktı

*Tek aşamalı olan üniversiteye giriş sınavları 2 aşamalı oldu. Yeni sınavlar Yükseköğretime Giriş Sınavı (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) olarak adlandırıldı. (2009)

*Üniversiteye girişte katsayı kaldırıldı. Danıştay, "farklı statüde bulunan öğrencilerin aynı konumda değerlendirilmesinin anayasal eşitlik ilkesine aykırı olduğuna" hükmederek yürütmeyi durdurdu. Böylece katsayı farkı arttırılarak yeniden uygulanmaya başladı. (2009)

*Katsayı yeniden kalktı. (2011)

*Düz liselerin Anadolu liselerine değiştirilmesi uygulaması başladı. (2010)

*"Atatürk ilke ve inkılapları ile cumhuriyetin temel değerlerine bağlı öğrenciler yetiştirmek ifadesi önce Milli Eğitim Bakanlığı'nın görev tanımından çıkartıldı. Ardından Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği'nde yapılan değişiklikle bu ifade "evrensel hukuk normlarına bağlı öğrenciler" olarak değiştirilirdi. (2011-2013)

*4+4+4 kesintili 12 yıllık eğitim sistemi yürürlüğe girdi. (2012)

*Yüzlerce okul İmam Hatip'e dönüştürüldü. (2012)

*Tek SBS yerine yine birçok sınav yapılacağı duyuruldu. (2012)

*Dershanelerin kaldırılacağı ve özel okullara dönüştürüleceği söylendi ve defalarca vazgeçildi. (2012)

*Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği değişti. Lisede evliliğin önü açıldı. (2013)

2013'te trafik yoğun

2013'e gelindiğinde eğitimde daha yoğun bir trafik yaşandı. 2012 yılında yapılan SBS'nin kaldırılacağı duyurusu bu yıl yerine getirildi.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, "SBS yerine yeni sınavlar icat etmiyoruz" dese de, yeni ortaöğretime geçiş sistemi eskisini mumla aratır hale geldi. 6, 7 ve 8'inci sınıflarda dönem sonlarında 6 temel dersten toplamda 36 sınav yapılacağı açıklandı. Milli Eğitim Bakanlığı, Ortaöğretim Kurumları ile İlköğretim Yönetmeliği'ni de değiştirdi. Yapılan değişiklikle lise öğrencilerinin evlenmesinin önü açıldı. Daha önce evlenen öğrencilerin okulla ilişiği kesiliyordu.

Yeni yönetmelikle evlenen öğrencilerin kaydının açık liselere nakledilmesi hükme bağlandı. Yönetmelik ayrıca, İmam Hatip Lisesi öğretmenlerinin, görev yaptıkları mahallelerde dini eğitim vermesine olanak sağladı.

Yönetmelik, okullarda mescid uygulamasının da önünü açtı.

11 yılda 5 bakan

AKP hükümeti en çok Milli Eğitim Bakanı değiştiren iktidar partisi olarak tarihe geçti. 11 yıl içinde 5 bakan değişti. Bakanlık koltuğuna oturanlar, Erkan Mumcu, Hüseyin Çelik, Nimet Çubukçu, Ömer Dinçer ve Nabi Avcı oldu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.