‘Dünyanın kökeni’ne göndermeler -(TAMAMI)

Mustafa Altıntaş’tan iki yeni sergi

‘Dünyanın kökeni’ne göndermeler -(TAMAMI)
05 Mayıs 2013 Pazar 22:43

Mustafa Altıntaş, İngres’in ‘Türk Hamamı’ tablosuna gönderme yapan resimleriyle gündeme gelmişti. Ressam bu kez Courbet’nin ‘Dünyanın Kökeni’ tablosundan esinlenerek oluşturduğu resimlerini sergiliyor

Yakın tarihin sayfalarında kalmış ama sanat tarihine mal olmuş yapıtlardan yola çıkarak yeni uyarlamalar yapan sanatçıların sayısı hiç de az değil. Bu durum, sanatçının tercihi ve yorumuyla ilgilidir. Mustafa Altıntaş, bir süre önce İngres’in “Türk Hamamı” tablosuna gönderme yapan resimleriyle gündeme gelmişti. Bu kez Courbet’nin “Dünyanın Kökeni” tablosundan esinlenerek oluşturduğu resimlerini sergiliyor. Her iki tablonun da bizimle ilgili yanlarının bulunması, o tablolara yapılan göndermeleri doğaldır ki daha anlamlı kılıyor. İngres’in Türk hamamı üzerine imgesel yorumunu içeren ünlü tablo, kuşkusuz batılı seyyahların metinlerinde yer alan muhayyel anlatımlara dayanıyor olsa da Osmanlı yaşamının gözlerden uzak kalan bir yönüne ışık tutarak sosyolojik etüdlere malzeme oluşturacak saptamalar içeriyordu. Bilindiği gibi, hamam da harem gibi batı dünyasının merak duygularını çelen bir konu olagelmiştir. Altıntaş’ın söz konusu tablodan yola çıkarak kendi renk ve kompozisyon bileşenleri aracılığıyla ürettiği resimler, hem İngres’in sanatına hem de yıkanan kadınlar temasına bakışını gündeme getiriyordu.

Eskilerden esinleniyor

“Dünyanın Kökeni”ne gelince, bilindiği gibi bu tablo, 19. yüzyılın sonuna doğru diplomatlık göreviyle Paris’te bulunan Halil Şerif Paşa’nın (1831-1879) Courbet’ye ısmarladığı resimdir. Ancak 1866 tarihli tablo, çeşitli nedenlerle zaman içinde el değiştirmiş ve nihayet psikanalist Lacan’ın koleksiyonundan bugün sergilendiği Orsay Müzesi’ne geçtikten sonra ünlenmişti. Gerek Halil Şerif, gerekse bu tablonun meraklı serüveni, Michele Haddad’ın yakın bir tarihte yayımlanan kitabıyla ününü perçinlemiş oldu. Kitap 2001’de dilimize çevrildi ve böylece ilk Osmanlı koleksiyoncusu Halil Şerif Paşa’nın kimliği de aydınlığa çıkmış oldu.

Altıntaş’ın birkaç yıl önce bir fuarda sergilediği çalışmaları, bu tabloyu Courbet’ye sipariş ettiren “cinsel” tutkunun çağdaş bir sanatçımızın gözünden yansımalarını içeriyordu. Şimdi ise gene bu tablodan hareketle konunun ileri düzeyde kavramsallaştırılmış, aynı zamanda farklı malzemeler ve “led” ışık aracılığıyla sanat nesnesine dönüştürülmüş versiyonlarını kapsıyor. Altıntaş’ın önceki çalışmalarında sık sık kullandığı geleneksel çintemani motiflerini de, bu kez bu “kült” tablo nedeniyle yeniden gündeme taşıyan çalışmaları, sanatsal sürecin gene yeni bir evresine tanıklık etmektedir.

Altıntaş’a özgü biçimsel ayrıntılar

Tuval üzerine akrilik uygulama tekniğinin bu yeni versiyonları, sanatçının eski işlerinde karşımıza çıkan soyutlayıcı ve indirgemeci anlayışının da güncel örnekleri olarak saflaştırıcı yorum biçiminin daha ileri düzeylere götürülmüş uzantılarıdır. Öyle ki, bu yeni uzantılar üzerinden Altıntaş’ın sanatına özgü biçimsel ayrıntıları daha net olarak algılayabilmekteyiz.

Bir başka önemli nokta, gene eski resimlerinde tanık olduğumuz ışık öğelerinin bu kez atmosfer imajına vurgu yapması ve derin espas olgusu içinde küp formlarının evrensel yapıya dönüşmüş işaretlerini içermesidir. Bulutsu ışığın resmin derinine yönelik ilgileri yoğunlaştırması, bu diziye giren kompozisyonlara ilginç bir yeni boyut katmaktadır.

Mustafa Altıntaş’ın birbiri arkasına İstanbul’un iki yakasında aynı isimli galerilerde (Art 350) yer alan ve 12 Mayıs’a kadar açık kalacak olan sergileri, onun ilgi bağını 1970’lerden bu yana sürdürdüğü Paris’te başlayıp İstanbul’da süren sanatçı etkinliğinin göstergesel yapısı hakkında da yeterli bilgi veriyor.

Birçok seçkin sanatçı için söz konusu olan bir temayı ya da ünü yaygınlaşmış olan bir tabloyu ısrarlı benimseme tarzı üzerine kurulu çalışma yöntemidir Altıntaş’ın sanatını öne çıkaran. Bu çalışma yönteminin bugün ulaştığı nokta, Courbet’nin tablosunu soyutlama tekniğine uyarlanmış biçimsel bir yapı içinde ele almak ve bu yapının görsel çeşitlemelerine yönelme aşamasıdır. Buna, bir imgenin üretken doğasından yeni yorumlar çıkarma ustalığı da diyebiliriz.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.