Dr. Sare Davutoğlu tıpta fetvayı savunuyor

Ahmet Davutoğlu’nun ders verdiği yıllarda Malezya İslam...

Dr. Sare Davutoğlu tıpta fetvayı savunuyor
25 Ağustos 2014 Pazartesi 02:27

saretipfetva

Ahmet Davutoğlu’nun ders verdiği yıllarda Malezya İslam Üniversitesi’nde klinikte pratisyen hekimlik yapan Sare Davutoğlu’na göre İslam üniversitelerinin tıp fakülteleri, fetva bekleyen pek çok konuya ışık tutacak

Başbakan adayı Ahmet Davutoğlu’nun eşi Sare Davutoğlu, kadın doğum uzmanı. İslami kesimin ilgi duyduğu bir doktor. Erdoğan’ın kızı Esra Albayrak’ın da doktoru. İstanbul’da Medikal Park’ta ve özel muayenehanesinde çalışıyor. Hayat Sağlık ve Sosyal Hizmetler Vakfı bünyesinde yapılan kürtaj karşıtı projenin yöneticilerinden. Proje yöneticileri, halka ulaşmadan önce yurtdışı temaslarında kürtajın fıkıhi boyutunu araştırıyorlar.

Hayat Sağlık ve Sosyal Hizmetler Vakfı’nın yöneticileri farklı ülkelerdeki İslami Medikal örgütleriyle temas halinde. Amaç, “İslami prensiplerin tıp alanına uygulanmasını sağlamak”. Sare Davutoğlu’nun da Malezya’da bu örgütlerle temasları var.

İSLAMIN SAĞLIĞA DAİR HÜKÜMLERİ’

Sare Davutoğlu, eşi Ahmet Davutoğlu Malezya Uluslararası İslam Üniversitesi’nde ders verdiği yıllarda, üniversitenin kliniğinde pratisyen hekim. 1996 yılında vakfın bültenine verdiği bir söyleşide, İslam üniversitelerinin tıp bilimine yol göstereceğini söylüyor. Davutoğlu’na göre “İslam üniversitelerinde tıp fakültelerinin açılmış olması araştırma ve fetva bekleyen pek çok tıbbi/fıkhi meselemize ışık tutacak, inşallah”. Sare Davutoğlu, Malezya’daki tıp fakültelerinin, İslami inançların sağlığa dair hükümlerinin tıpta değerlendirilmesine imkân sağladığını aktarıyor. Ve ekliyor, “Mesela 1995’te Kuala Lumpur’da yapılan İslami Tıp Birliği toplantısında bu üniversitelerden birinde görevli bir psikiyatri profesörü ‘Genler, cinler ve günahlar’ adlı bir tebliğle katılmıştır”.

MEDRESE HAYRANI

Sare Davutoğlu, Tıbbı Nebevi’ye ve medrese eğitimine hayran. 2010 yılında Diyanet Vakfı bünyesinde kurulan tüp bebek merkezinin açılış kurdelesini keserken medrese eğitimine olan ilgisini dile getiriyor: “Osmanlı’da hekim olmak için bütün medrese basamaklarını tamamlamış olmak gerekiyordu. Maalesef bizler böyle bir eğitimden geçmedik ama bu merkezde çalışacak olan arkadaşlarımız bu çabayı kendileri dışarıdan tamamladılar. Çok hızla gelişen tıbbi teknoloji alanının aynı zamanda dini altyapısında da yeterli bilgi ve donanıma sahip oldular.”

Sare Davutoğlu, Hz. Muhammed’i Anlama ve Anlatma Uluslararası Derneği tarafından Ankara’da düzenlenen Uluslararası Tıbbı Nebevi Kongresi’nin Danışma Kurulu Başkanı. Geçen 24-26 Haziran’da yapılan bu toplantı Kuran tilavetiyle başladı. Toplantının başlıklarını Milat Gazetesi yazarı Sefa Saygılı özetliyor. “Kuran’da ruh sağlığı, ceviz, oruçla tedavi, yiyecek ve içeceklerde helal kavramına yaklaşım, temizlik, sağ elle yeme, misvak, nebevi tıpta Kuran’ın şifa oluşu...”

Kongrenin açılış konuşmasını Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler yaptı. İşler, “Hazreti Muhammed’in hadislerinden, yaşayışından, yapılmasına izin verdiği hususlardan kaynaklanan tıbba dair tavsiye ve uygulamaları içeren Tıbbı Nebevi’nin, birçok konuda tıkanan tıp için bir çıkış yolu olacağını düşünüyorum. Tıp fakülteleri bünyesinde Tıbbı Nebevi Enstitüsü kurulabilir” diyor.

AŞI DOMUZLAŞTIRIYOR’

Tıbbı Nebevi Kongresi, İstanbul Doğal Sağlık Araştırmaları Merkezi işbirliği ile yapılıyor. Merkezin Onursal Başkanı Aidin Salih, bebeklerin aşılanmasına karşı. Çünkü aşı, çocuklarımızı domuzlaştırıyor ve maymunlaştırıyor! Diyor ki, “Her aşıda domuz ve maymun DNA parçaları kullanılıyor. DNA parçaları çok rahat ve kolay bir şekilde bebeğin DNA’sının içine nüfuz ediyor. İnsan domuzlaşıyor ve maymunlaşıyor”. AKP’li Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, bu görüşleri savunan bir kurumun düzenlediği kongrede konuşma yapıyor.

Sare Davutoğlu’nun İstanbul Doğal Sağlık Araştırmaları Merkezi ile yolları daha önce de kesişmiş. 2012’de aynı merkez tarafından düzenlenen Kupa Terapi Kongresi de Emine Erdoğan ve Sare Davutoğlu’nun himayesinde toplanıyor. Aidin Salih de konuşmacılar arasında. Kongredeki başlıklar çok da farklı değil. “İslam tıbbında teşhis yöntemleri” ve “Kuran ve hadis referansına sahip tıbbi bitkiler”..

Özlem Konur Usta


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.