Dr. Bülent Kerimoğlu Aydınlık’a konuştu: Sahiller ranta değil halka açılacak

Dr. Bülent Kerimoğlu, 44 yaşında, çiçeği burnunda bir Belediye Başkanı. Henüz 4 aylık başkanlığına çok hızlı bir giriş yaptı, ilk işi Bakırköy sahilindeki çok tartışmalı dev inşaatları mühürlemek oldu İstanbul’un...

Dr. Bülent Kerimoğlu Aydınlık’a konuştu: Sahiller ranta değil halka açılacak
14 Ağustos 2014 Perşembe 10:39

bekirkoybulentkerim

Dr. Bülent Kerimoğlu, 44 yaşında, çiçeği burnunda bir Belediye Başkanı. Henüz 4 aylık başkanlığına çok hızlı bir giriş yaptı, ilk işi Bakırköy sahilindeki çok tartışmalı dev inşaatları mühürlemek oldu

İstanbul’un bir zamanlar en kalabalık, şimdilerde ise en büyük üçüncü ilçesi olan Bakırköy’e, 30 Mart seçimlerinde genç bir başkan seçildi: Dr. Bülent Kerimoğlu. Mesleki kariyerinde de oldukça başarılı bir cerrah olan Kerimoğlu, Büyükşehir Belediyesinin iktidar partisinden olmasına aldırmadan 40 yıllık belediyecilerin yapamadığını yaptı, mafyanın cirit attığı Bakırköy sahillerini halka geri vermek üzere kolları sıvadı.

Dr. Kerimoğlu ile, yeni koltuğunda hekimlikten siyasete, belediyecilikten kitaplara pek çok konuya dokunduk, Aydınlık okuruna sunduk.

BEDEL ÖDEDİM DİYEMEM

- Neden hekimlik mesleğini bırakıp siyaseti ya da belediyeciliği seçtiniz?

Benim siyasetle olan ilişkim zaten vardı, siyasetin çok içindeydim. Öğrencilik yıllarından gelen üniversite yıllarında ciddi bir mücadelemiz oldu. Bazen bu mücadelede ağır bedel ödeyenler oldu, hayatını ortaya koydular. Onların bu kadar kendilerini feda ettiği mücadelede “ben de bunun içindeydim,” demeye utanıyorum.

n Hekimlik kariyeriniz bir basamak oldu mu?

Kimilerinin akademik kariyeri başarılı, olağanüstü becerileri var. Kamuoyunun önüne meslek becerileriyle öne çıkıyorlar. Siyasi partiler de, “bu kadar kamuoyu önünde becerisi olan birisinin mesleki kariyerini de kullanarak kamuoyu önündeki tanınırlığını da kullanarak alalım onu siyasete taşıyalım” diyorlar.

Ben mesleki başarılarımdan becerilerimden akademik kariyerimden dolayı siyasetin içinde olan biri değilim. Oldum olası siyasetin içinde emek mücadelesinin, sol mücadelenin bu ülkedeki hak arama mücadelesinin tarafı oldum. Meslekten siyasete transfer olmuş değilim.

YEREL YÖNETİM HALKA DOKUNUR

- İstanbul’un büyük bir ilçesine Belediye Başkanı oldunuz. Belediyecilik, şehircilik konularına ilginiz sadece siyasetle sınırlı m?

Oldum olası yerel yönetimlerle ilgili biri ydim, konuya ilgim vardı. Çünkü ülkenin sorunlarının yerelden çözülebileceği kanatindeyim. Çünkü daha çok halka dokunan, halkla iç içe, sorunlarla birebir yüzyüze gelebilme şansınız daha fazla. Ayrıca icra makamının başındaysanız, bir sorun çözebilecek hem bütçeniz hem yetkiniz hem de mevzuatınız elverdiği oranda, bunları baş edebilme şansınız var. Yerel yönetimlerde siyaset yapmak, kişisel tercihim değil. “Genel bir siyasetle mecliste olayım yasa yapayım”dan ziyade, “yasaları kullanarak icra yapayım” anlaşıyı siyasetteki temel hedefimdi. Siyasete başladığım günden beri yerel siyaset yapma arzusundaydım.

- Bir sonraki adım Meclis olmayacak yani?

Meclis’le ilgili olası bir hevesim heyecanım olmadı. Yerelle ilgili olarak ciddi bir ısrarım ve talebim oldu hep. 2009 yerel seçimlerin de Esenyurt’ta Cumhuriyet Halk Partisinin belediye başkanı adayıydım, fakat maalesef seçimi kaybettik.

‘YAPTIKLARIMLA ANILMAK İSTERİM’

Dr. Bülent Kerimoğlu’nun Bakırköy’de en çok istediği şey, “yaptıklarıyla anılmak.” Kendi ifadesiyle, “10 -20 yıl sonra buradan ayrıldığımda arkasında bir kent mimarisi, bir estetik ruh katarak değişiklik yaratmak istiyor.” Olmazsa olmaz niyetlerini sayarken söze “Bakırköy’de imar rantına dönük bir yapılaşmaya asla izin vermeyeceğim” cümlesiyle başlıyor. Sonra diğerleri geliyor: Trafik ve otopark sorununu çözmek.

En çok üzerinde durduğu konular arasında “Kentsel dönüşüm”ü sayınca, telaşlanarak milyonlarca ailenin ocağını söndüren ve şimdiden büyük rant kapısı haline gelen malum “kentsel dönüşüm”e destek olup olmayacağını soruyoruz.

İşte, Başkan’ın ağzından Bakırköy’de kentsel dönüşüm projesi:

KİMSENİN CEBİNDEN EK MALİYET ÇIKMAYACAK

“Yakın bir zamanda kentsel değişim ve dönüşüm merkezi kurduk. Burada yaklaşık 20 çalışanımız var. Kendi yaşadığı alanlarda kimsenin cebinden ek bir maliyet yaratmadan bir kentsel dönüşüm. Çünkü Bakırköy nüfusunun yüzde 60-65’i emekli. Bu nüfüsu 20 yıl sonrasına borçlandırarak kentsel dönüşüm yapamazsınız. Ek maliyet yaratmadan 3. kentsel dönüşümü yaratırken insanları evlerinden alıp, taşınma yardımı ve kira yardımı yapacağız. İlave olarak şöyle diyoruz: Dördüncü olarak katında kentsel dönüşüm, beşinci olarak da konumunda kentsel dönüşüm. Bir binayı yıkıp yerine yenisini yaparken, örneğin insanların evi 3. kattaysa siz onu alıp bodrum kata koyamazsınız. Bu insanların mülkiyet hakkını gasp etmektir. Biz insanlar kaçıncı katta ve hangi konumdaysa aynısını vermekten bahsediyoruz. Parsel biçiminde değil ada biçiminde kentsel dönüşüm yapacağız.”

SAHİLDEKİ BÜTÜN RUHSATLARI İPTAL ETTİK

Sahildeki yapılaşmaya karşı başlattığı mücadele hakkında da Dr. Kerimoğlu şu bilgileri verdi: “Belki daha önce hiçbir örneği olmamıştır, bir belediye başkanı olarak gidip oarada mühürlemeler yaptık. Şu anda sadece Bölge İdari Mahkemesi’nin aldığı mühürleme kararlarını değil, beraberinde daha önceden plan yapma yetkisi almış olduğumuz ruhsat iptallerini de yaptık. Sahildeki bütün ruhsatları iptal ettik. Onlar karşı dava açtılar, mahkemeden nasıl bir karar çıkar bilemiyorum. Ama biz hakkımızı, daha doğrusu yurttaşın sahile ulaşabilme kullanabilme hakkının arkasında durmak adına yetkimizi yasal çerçevede sonuna kadar kullandık.

Bakırköy’de imar rantına dönük bir yapılaşmaya asla izin vermeyeceğim. Şu anda Bakırköy’de kişi başına 1.3-1.4 metrekare yeşil alanla devraldık. Olmazsa olmaz daha da genişletmek istiyorum. Hedefimiz, gencine yaşlısına kadınına ikinci bir meydan kazandırmak ve Özgürlük Meydanı’nı genişletmek.”

DEVRİMCİ MÜCADELEYİ YAŞATMAK İÇİN

Yeni Başkan sosyal gelişmelere karşı da hemen harekete geçmiş: “Devrimci mücadeleyi Bakırköy’de yaşatmak adına Gezi Direnişinde hayatını kaybeden, mücadelenin sembolü olmuş bir gencimizin, Abdullah Cömert’in adını vererek bir Park açtık. Ailelerden de çok ilgi gördü. Bosna’da ki yurttaşlarımıza yardım kampanyası düzenledik 500-600 milyon liralık bir yardım kampanyasıyla oraya tırlarla battaniye temizlik malzemesi gönderdik. Soma’da hayatını kaybeden madenci ailelerine ve yaralı madenci ailelerine hem tıbbi hem psikolojik destek sunmak amacıyla buradan ambulans gönderdik.

Hekim kadrosundan arkadaşlarla 2 psikolog, 4 hemşire gönderdik. Maddi yardımlarımız da oldu. 301 maden emekçisini yaşatmak adına da 301 fidan diktik. Bütün park ve bahçeleri elden geçirdik.”

MÜHÜR SAVAŞLARI

Haberimizin yayına hazırlandığı saatlerde, Dr. Bülent Kerimoğlu’nun sözünü ettiği mahkeme kararı çıktı. Ataköy sahilde devam eden inşaatlar için şimdi de mahkeme savaşları başladı. Mahkemenin tebligatında “Belediyenin 30 gün içinde mühürleri sökmesi gerekiyor” ifadesi yer aldı.

9. İdare Mahkemesi’nden son çıkan kararda ruhsat iptali sadece 160. parsele yani hiç başlamayan inşaata verildi. Devam eden inşaatların ise ruhsatları iade edildi. Bakırköy Belediyesinin 2 hafta önce koyduğu mühürleri 30 gün içinde sökmesi gerekiyor.

Kararda, 9. İdare Mahkemesi’nin 27.03.2014 günkü 174 ve 182 parsellerdeki yürütmeyi durdurma kararına verdiği red kararının kesinleştiği, “2. kez yürütmeyi durdurma da istenmediğinden, mahkememizin 30.06.2014 günlü kararı (yani son karar) 564 ada 160 parsele (inşaat olmayan boş arazi) yöneliktir.” deniliyor.

Karara karşı Bakırköy Belediyesi’nin atacağı adımlar, önümüzdeki günlerde belirlenecek.

Füsun İkikardeş


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.