DOLAR’LA KONTROL EDİLEN ADAM -(TAMAMI)

Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad, savaş çığlıklarından medet uman AKP’ye ateş püskürdü: Türkiye gibi bir ülkenin birkaç dolar ile kontrol edilebilecek bir ülke haline gelmiş olması çok üzücü

DOLAR’LA KONTROL EDİLEN ADAM -(TAMAMI)
26 Ağustos 2013 Pazartesi 18:56

Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad, Suriye’nin Batı’nın kuklası olacağını sananların yanıldıklarını ve bunun asla gerçekleşmeyecek bir hayal olduğunu belirterek, Türkiye’nin “birkaç dolarla yönetildiğini” söyledi.

Esad’ın Şam’da Rus İzvestiya gazetesine verdiği demeç gazetede yayımlandı. Suriye resmi haber ajansı SANA, Esad’ın demecini geniş ölçüde duyurdu.

Esad, Suriye’nin Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar gibi devletlerle ilişkilerinin çökmesine ilişkin bir soruya karşılık, Rusya, Çin ve İran’ın Suriye’nin yanındaki devletler olduğunun bilindiğini söyledi. Uluslararası düzeyde Suriye’den yana olumlu gelişmeler ve dönüşümlerin olduğunu belirten Esad, Suriye’ye yönelik şiddetli bir karşı tutum takınan kimi devletlerin tutumlarını değiştirmeye, bazı devletlerin Suriye ile ilişkiler kurmaya başladıklarını belirtti.

Sorumlu Tayyip

Esad buna karşılık Suriye’de terörü ve teröristleri destekleyen devletlere işaret etti ve örnek olarak ilk iki yıl içinde Katar’ın terörü finanse etmesini, Türkiye hükümetinin de eğitim ve geçişleri sağlamasını verdi. Esad, günümüzde terörü finans etmede Katar’ın yerini Suudi Arabistan’ın aldığını ekledi.

Esad, Türkiye gibi bir devletin birkaç dolarla yönetilmesinin esef verici bir durum olduğunu belirterek, “Türkiye gibi açık ve uygar bir topluma sahip büyük bir devletin kapalı bir mantığa sahip bir Körfez ülkesi tarafından yönetilmesi oldukça esef vericidir. Şüphesiz ve tabii ki bunun sorumlusu Türkiye halkı değil, Türkiye hükümetinin başkanıdır. Türkiye halkı bizimle çok geniş örf, adet ve ortak paydaları paylaşıyor” şeklinde konuştu.

Vietnam hatırlatması

ABD’nin Irak’ta yaptığı şekilde hareket ederek Suriye’ye askeri müdahalede bulunup bulunmayacağı konusunda ise Esad, ABD’nin Suriye’ye karşı ilk kez askeri müdahale seçeneğini gündeme getirmediğini, ABD, Fransa ve İngiltere’nin başından itibaren askeri müdahalede bulunma çabasına girdiğini, fakat olayların farklı yönde geliştiğini söyledi. Esad, bu ülkelerin Rusya ve Çin ile tutumlarını değiştirmeleri konusunda pazarlık yaptıklarını, ancak başarılı olamadıklarını ekledi.

Esad, askeri müdahalenin Libya ve Mısır’da olduğu gibi olumsuz ve acı sonuçlar vereceğini belirtti. Libya’daki durumun Mısır ve Tunus’takinden farklı olduğunu, Suriye’deki durumun ise tüm bu ülkelerden farklı olduğunu bildireEsad, her ülkenin kendine özgü özellikleri bulunduğunu, benzer senaryoların her ülkede uygulanamayacağına dikkat çekti.

Esad, “Onlar herhangi bir savaşı başlatabilir, fakat nereye uzanacağını ya da nasıl biteceğini kestiremezler. Dolayısıyla bütün senaryoların kontrollerinden çıktığı sonucuna ulaştılar” diye konuştu.

ABD’nin askeri müdahalede bulunması ya da Suriye’ye savaş açması durumunda neyle karşılaşacağı sorusuna yanıtında, Esad, ABD’nin birçok savaşa girdiğini, fakat hiçbirinde istediği siyasi hedefi gerçekleştiremediğini belirtti. Esad, “Vietnam’dan bu yana açtığı tüm savaşlarda karşılaştığı şeyle karşılaşacak. Başarısızlık” dedi.

Rusya’nın tutumu

ABD ve Avrupa Birliği ile Suriye konusunda şiddetli bir politik savaş veren Rusya’nın tutum değiştirme ihtimaline ilişkin bir soruya karşılık, Esad, Rusya’nın Suriye Cumhurbaşkanı Esad’ı ya da Suriye devletini savunmadığını, Suriye halkının başka bir cumhurbaşkanı ve başka bir devlet yönetimi seçebileceğini hatırlattı. Rusya’nın Suriye davasında kendi ilke ve değerlerini savunduğunu belirten Esad, bunların arasında da egemenliğe saygı ve içişlere müdahale olmamasının yer aldığını ifade etti.

Rusya’nın ayrıca bölgedeki kendi çıkarlarını savunduğunu belirten Esad, bunun da en doğal hakkı olduğunu söyledi. Esad, Rusya’nın bölgedeki çıkarlarının yüzeysel düşünen kimi analistlerin dedikleri gibi “Tartus Limanından” ibaret olmadığını ifade etti. Esad, konunun bundan çok daha derin olduğuna işaret ederek, Suriye’nin terörün etkisinde kalması halinde, bunun bütün bölgeye ek olarak bölge dışına da olumsuz etkileri olacağını söyledi. Rusya’nın bu tehlikeyi anladığını ve teröre karşı Suriye’nin yanında yer aldığını belirtti. Esad, Rusya’nın Suriye konusunda pazarlık yapma ihtimalinin olmadığını belirtti.

Esad, Rusya’dan Suriye’ye askeri teçhizat ve yakıt ulaşımı konusunda, “Şunu diyebilirim; Rusya ile imzalanan ittifak, anlaşma ve sözleşmelerin tümü bu süreçte yürürlülük ve uygulama içindedir. Ne kriz, ne ABD, ne de Avrupa ve Körfez devletlerinin baskıları bunların hayata geçirilmesini hiçbir şekilde etkilemedi. Rusya, Suriye’ye kendini ve halkını savunmak için gerekli tüm teçhizatı sağlıyor” şeklinde konuştu.

Cenevre konferansı

Cenevre 2 Konferansından beklenenlere ilişkin bir soruya cevabında Esad, bu konferansın misyonunun siyasi çözüm sürecini desteklemek olduğunu, fakat teröre sağlanan dış desteği kesmeden siyasi süreci başlatmanın mümkün olmadığını belirtti.

Esad, söz konusu devletlerin Suriye’ye silah ve yabancı terörist sızdırmaya son vermesinin önemini vurguladı. Böyle bir adımın atılmasından sonra Suriye’de devletin şekli, geleceği, anayasası ve daha başka konularda diyalog başlatmak başta olmak üzere diğer adımları atmanın daha kolay olacağını belirtti.

‘ABD, uzaktan hangi delili toplayacak?’

Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad, İzvestiya’ya demecinde, terör gruplarının geçtiğimiz çarşamba günü Suriye hükümetini kimyasal silah kullanmakla suçladığını hatırlatarak, bazı Batılı liderlerin bu suçlamalara sarıldığını söyledi.

Esad, dünyadaki herhangi bir tarafın ve özellikle büyük bir devletin önce suçlama yöneltip daha sonra delil toplamaya yönelemeyeceğini, suçlamalardan iki gün sonra ABD yönetiminin delil toplayacağı açıklamasını yaptığını hatırlattı ve “Amerikan yönetimi uzaktan hangi delilleri toplayacak” diye sordu.

Kimyasal silah kullandığı iddia edilen bölgenin ordu operasyon bölgesi olduğunu bildiren Esad, “Hangi devlet güçlerinin temas içinde olduğu bir bölgeyi kimyasal silah ya da kitle imha silahlarıyla vurur” sorusunu yöneltti. Esad, suçlamaların kesinlikle siyasi olduğunu ve ordunun teröristlerle mücadelesinde kaydettiği ilerlemenin ardından geldiğini belirtti.

Bir ay boyunca propaganda

Suriye hükümetinin teröristler Halep kırsalına kimyasal gaz başlıklı füze fırlattıkları zaman soruşturma yapılmasını istediğini hatırlatan Esad, ABD’nin ve Batı’nın bu olay gerçekleşmeden önce bir ay boyunca “devletin kimyasal silah kullanabileceği” açıklamaları yaptığını ifade etti. Esad, Rusya ile yapılan koordinasyondan sonra soruşturma komisyonundan araştırma yapmasını isteme kararı aldıklarını bildirdi. Esad, ABD, Fransa ve İngiltere’nin bu konuya şimdi yaptıkları gibi gerçekleri araştırmak için değil, Suriye’ye karşı kullanmak amaçıyla yaklaştıklarını vurguladı.

Esad, geçen haftalarda Birleşmiş Milletler (BM) araştırma komisyonuyla diyalog kurduklarını ve “kırmızı çizgisi” ulusal egemenlik olan işbirliği ilkelerini belirlediklerini belirterek, her konuda komisyonlar koordinasyon içinde olacaklarını kaydetti.

Esad, “İkincisi konu sadece soruşturmayla ilgili olmayıp BM’ye sunulacak sonuçlarla da ilgilidir. Sonuçlar büyük ülkelerin istediği şekilde değerlendirilebilir. Bu nedenle soruşturmanın bitmesinden sonra sonuçların objektif şekilde değerlendirilmesini bekliyoruz. Tabi Rusya’dan ABD’nin ve Batı’nın çıkarlarına hizmet etmeyi hedefleyen herhangi bir değerlendirmeyi engellemesini bekliyoruz” diye ekledi.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.