Doğu Perinçek'ten Sol Gazetesi'ne yanıt: TKP PKK'dan koptuğunu gösteriyor

Kürt siyasetinde AKP’ye destek açıklamaları Öcalan’la sınırlı değil. Gezi Direnişi’nde BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “Hükümeti devirecek, darbeye doğru götürecek bir halk hareketi arayışında olanlar vardı. Bu yüzden...

Doğu Perinçek'ten Sol Gazetesi'ne yanıt: TKP PKK'dan koptuğunu gösteriyor
28 Nisan 2014 Pazartesi 12:41

solyanit

İşçi Partisi (İP) Genel Başkanı Doğu Perinçek bugün Sol Gazetesi'nde yayınlanan Doğu Perinçek ve Abdullah Öcalan'ın fotoğraflarının yan yana gösterildiği "İktidara destekte buluştular" sürmanşetine ilişkin değerlendirmede bulundu.

Perinçek, öncelikle gazetenin Öcalan'ı eleştiren tutumunu tebrikle karşıladıklarını belirterek şunları söyledi: "PKK'dan kopanların buluşacağı gerçek adres İşçi Partisi'dir. Türkiye Komünist Partisi (TKP) yapılan bu haberle aslında PKK'dan koptuğunu gösteriyor. Bizim için önemli olan da budur. Hangi manşeti atarlarsa atsınlar, PKK'ya ve bölücülüğe bir tavır gösterdikleri için biz onlarla buluşuruz. Bu daha başlangıç, bölücülükle mücadeleye devam! Bu mücadele sonunda emeğin ve vatanın bir bütün olduğunu keşfedecekler. Kendilerini tebrik ediyoruz, onları İşçi Partisi'ne bekliyoruz."

1 Mayıs'ta Kadıköy'de olacaklarını vurgulayan Perinçek açıklamasına şöyle devam etti: "Sınıf neredeyse biz oradayız. İşçi sınıfı Kadıköy'de olacak. Savaşlar hep aynı yerde olmaz, aynı meydanda olmaz. Tarihte birçok meydan muharebesi oldu, savaşlar her defasında aynı meydanda devam etmedi. Sakarya Meydan Muharebesi'ni yaptık, yine Sakarya'dayız diyebilir misiniz? Bu tavır bizi savaş dışı tutar. Mücadele neredeyse biz oradayız."

Sol gazetesinin ilgili haberi:

İki gündür Öcalan ve Perinçek tarafından yapılan açıklamalar, kendine destekçi arayan Tayyip Erdoğan’ın ekmeğine yağ sürdü. Öcalan, Türkiye’nin demokratik bir hamle içinde olduğunu söyledi. Perinçek, 1 Mayıs’ta Taksim’e gidilmemesi için halkı uyardı!

Doğan Ergün - soL
Kurulduğu günden bu yana, yaşadığı tüm krizleri kurduğu ittifaklarla aşan AKP, Gezi Direnişi ve 17 Aralık süreçleriyle yaşadığı sarsıntıyı aşmak için bu kez İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek ve PKK lideri Abdllah Öcalan’dan destek alıyor. Öcalan ve Kürt hareketinin temsilcileri, “açılım süreci”nin devamı için Erdoğan’ın desteklenmesi yönünde açıklamalar yaparken, Perinçek de Silivri’den çıkışının ardından Erdoğan’ın kullandığı “paralel devlet” söylemini sahiplendi.

'Dışa açılımcı demokratik hamle'
Önceki gün İmralı’da Öcalan’ı ziyarete giden Milletvekilleri İdris Baluken, Pervin Buldan ve Sırrı Süreyya Önder, görüşmeye ilişkin bir açıklama yaptılar. Açıklamada Öcalan’ın şu ifadelerine yer verildi: “Dönem karakter değiştiriyor. Her an derinlikli çözüm imkanları da, çatışma olasılıkları da devrededir. Hükümetin atacağı adımlar çatışma olasılığını ortadan kaldıracağı gibi çözümü de yeni formatta derinleştirerek geliştirebilir. Çok zorlanmama rağmen süreci bugüne taşımaktan pişman değilim. Hatta çok önemli buluyorum. Süreç Türkiye’nin derinlikli, dışa açılımcı, demokratik hamlesine en önemli katkıyı sunacak bir yetkinliktedir”. Öcalan böylece bir dizi baskıcı-otoriter yasal düzenlemenin TBMM’den geçtiği, AKP’nin özellikle Suriye politikasının çok tartışıldığı şu günlerde Türkiye’yi “derinlikli, dışa açılımcı, demokratik hamle” içerisinde bulduğunu söylemiş oldu.

Öcalan 2014 Newroz’u için hazırladığı metinde de AKP’nin “barışta kararlı” olduğunu vurgulamış, Türkiye’nin darbe gerçeğiyle karşı karşıya olduğunu belirterek AKP’yle söylem birliğine gitmişti.

'Küresel kuvvetler, paraleller'
AKP’nin gücünü pekiştirmek için kullandığı en önemli siyasi davalardan biri olan Ergenekon soruşturmasının sanıklarından İşçi Partisi lideri Doğu Perinçek, son olarak 2008 yılında girdiği cezaevinden 11 Mart 2014’te çıktı. Cezaevinden çıkışının ardından 17 Aralık operasyonları nedeniyle sıkışan AKP’nin kullandığı “paralel devlet” söylemine sahip çıkan Perinçek, Yeni Akit adlı AKP yayın organına verdiği röportajda, Fethullah Gülen örgütlenmesini ortadan kaldırmak için AKP’ye destek verebileceklerini söyledi.

Perinçek dün de İzmir Kitap Fuarı’nda 1 Mayıs ve Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç’ın, yüksek mahkemenin kuruluş yıldönümü töreninde söylediği sözlerle ilgili konuştu. Partisinin İstanbul’da Kadıköy’de 1 Mayıs’ı kutlayacağını söyleyen Perinçek, bunun gerekçesi olarak şu ifadeleri kullandı: “Taksim’de emekçi sınıflar yok, bölücülük var. Küresel merkezler tarafından yönlendirilen turuncu kuvvetler Taksim’de. Onun için halkımızı da uyarıyoruz.”

Perinçek bu sözleriyle hem partisinin Gezi Direnişi’nde Taksim’deki varlığını inkar etmiş, hem de AKP’nin söylemi olan “küresel merkezler” ifadesini desteklemiş oldu.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç’ın konuşmasına da değinen Perinçek, “Türkiye Devleti’nin içine, yargıya, polise, askerin içine yuvalanmış F örgütünü, gladyoyu, paralel devleti savunan bir konuşma yaptı. Bu Anayasa Mahkemesi Başkanlığıyla bağdaşan bir konuşma değildi” dedi. Perinçek Haşim Kılıç ile Erdoğan arasındaki çatışmada bir kez daha AKP’nin yanında saf tuttu.

Gezi’ye ‘darbeci’, MİT’e teşekkür
Kürt siyasetinde AKP’ye destek açıklamaları Öcalan’la sınırlı değil. Gezi Direnişi’nde BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “Hükümeti devirecek, darbeye doğru götürecek bir halk hareketi arayışında olanlar vardı. Bu yüzden de bir mesafe koyduk. Buradan bir darbe çıkarmak isteyenlerle birlikte olmayız biz” sözleriyle Gezi’de “darbeciler” olduğunu söylemişti. BDP-HDP çizgisinin AKP’ye son desteği bir istihbarat devletine giden yolu açacağı için çok tartışılan yeni MİT kanunuyla ilgili geldi. BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık, kanunla ilgili yapılan TBMM görüşmeleri sırasında MİT’i ve Müsteşar Hakan Fidan’a açılım sürecine katkılarından dolayı teşekkür etti.

28.04.2014

 

Doğu Perinçek’ten

Sol Gazetesi’ne yanıt:

TKP PKK’dan koptuğunu gösteriyor

 

İşçi Partisi (İP) Genel Başkanı Doğu Perinçek bugün Sol Gazetesi’nde yayınlanan Doğu Perinçek ve Abdullah Öcalan’ın fotoğraflarının yan yana gösterildiği “İktidara destekte buluştular” sürmanşetine ilişkin değerlendirmede bulundu.

Perinçek, öncelikle gazetenin Öcalan’ı eleştiren tutumunu tebrikle karşıladıklarını belirterek şunları söyledi: “PKK’dan kopanların buluşacağı gerçek adres İşçi Partisi’dir. Türkiye Komünist Partisi (TKP) yapılan bu haberle aslında PKK’dan koptuğunu gösteriyor. Bizim için önemli olan da budur. Hangi manşeti atarlarsa atsınlar, PKK’ya ve bölücülüğe bir tavır gösterdikleri için biz onlarla buluşuruz. Bu daha başlangıç, bölücülükle mücadeleye devam! Bu mücadele sonunda emeğin ve vatanın bir bütün olduğunu keşfedecekler. Kendilerini tebrik ediyoruz, onları İşçi Partisi’ne bekliyoruz.

1 Mayıs’ta Kadıköy’de olacaklarını vurgulayan Perinçek açıklamasına şöyle devam etti: “Sınıf neredeyse biz oradayız. İşçi sınıfı Kadıköy’de olacak. Savaşlar hep aynı yerde olmaz, aynı meydanda olmaz. Tarihte birçok meydan muharebesi oldu, savaşlar her defasında aynı meydanda devam etmedi. Sakarya Meydan Muharebesi’ni yaptık, yine Sakarya’dayız diyebilir misiniz? Bu tavır bizi savaş dışı tutar. Mücadele neredeyse biz oradayız.

 

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.