DİSK başkanı Kani Beko oldu -(TAMAMI)

DİSK yönetiminde istifaların ardından dün Olağanüstü Genel Kurul yapıldı. Kani Beko seçimin ikinci turunda 280 oy alarak DİSK’in yeni başkanı oldu. Genel Sekreterliği ise Arzu Çerkezoğlu aldı

DİSK başkanı Kani Beko oldu -(TAMAMI)
06 Nisan 2013 Cumartesi 18:41

 

 

Devrimci İşçi Sendikaları Konferderasyonu (DİSK) Genel Kurulu dün gerçekleşti. DİSK Yönetiminin 1 yıl aradan sonra yeniden belirlendiği Olağanüstü Genelkurulda, Genel Başkanlık için iki aday yarıştı. Adaylardan Genel-İş Sendikası İç Anadolu Bölge Temsilcisi Kani Beko 371 delegenin 280’inin oyunu alarak Genel Başkan seçildi. Genel Sekreterlik için de iki aday çıktı. Eski DİSK Genel Sekreteri, Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu ve Dev Sağlık-İş Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu arasındaki yarışta ise Genel Sekreterliği 181 oyla Çerkezoğlu aldı.

Serdaroğlu, son Olağan Genel Kurul’da seçildiği Genel Sekreterlik görevinden DİSK içinde yaşanan sorunlarda, çözümsüz kalındığı gerekçesi ile istifa etmişti. 1 yıl önce yapılan Olağan Genel Kurul’da DİSK Başkanı olan Erol Ekici de, Serdaroğlu’nun ardından istifa etmişti. Ekici DİSK Başkanlığına tekrar aday olmadı.

‘DİSK kadroları yetiştirmeliyiz’

DİSK Genel Kurulu’nu istifaların ardından Genel Başkan Yardımcısı Ali Rıza Küçükosmanoğlu açtı. Komisyonların seçilmesinin ardından adaylar konuşmalarına başladı. Genel Başkan Adayı Kani Beko, Türkiye’nin siyasi bir analizini yaptı. Beko, Kürt sorununun barışçı çözüm arayışlarının ön plana çıktığı bir dönemden geçildiğini söyledi. DİSK’in bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da, işçi sınıfının birliği halkların kardeşliği temelinde üzerine düşen görevleri yerine getirmekten kaçınmayacağı söyleyen Beko, DİSK yönetiminin görevleri konusunda görüşlerini de şöyle sıraladı:

Birincisi Taşeronlaştırma, esnek üretim ilişkileri, kiralık işçilik. Bu yeni istihdam ilişkileri DİSK’in en önemli mücadele alanı olarak belirlenmeli. İkincisi, Kadro. Kadrosu olmayan bir sendikal hareket düşünülemez. Buradan yola çıkarak yeni DİSK kadroları yetiştirmeyi hedeflemeliyiz.

Üçüncüsü, devlet kadroları ile ilişkileri yeniden ele almak durumundayız.” Beko, DİSK yönetimi içindeki siyasi tartışmalara ve Genel-İş Sendikası’na yapılan polis baskınına da değinerek, “DİSK Yönetim Kurulu üzerinde hiçbir siyasi hareketin etkisi olmamıştır, olmayacaktır.” ifadelerini kullandı.

‘DİSK siyaset üstü değildir’

DİSK Genel Başkan Yardımcısı ve Nakliyat-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu, konuşmasına önemli bir tarihsel süreçten geçildiğini vurgulayarak başladı. “Başını ABD’nin çektiği emperyalist güçler emekçileri ve halkları cendereye almak istiyor. Bir avuç zengin için ülkeler üçe, beşe bölünmek isteniyor.” diyen Küçükosmanoğlu, Türkiye’nin en önemli sorunu olan Kürt meselesinin ABD-İsrail-AKP’nin dayattığı çözümün ortada olduğunu söyledi. Gerçek çözümün Türk ve Kürt emekçilerinin emperyalizme karşı ortak mücadelesi ile mümkün olduğunu söyledi. Küçükosmanoğlu, Genel Kurul’da tartışılması gereken konunun “Nasıl bir DİSK için mücadele verilmeli?” olduğunu ifade etti. Küçükosmanoğlu, “DİSK’i sınıf mücadelesinde siyasetten bağımsız kılamazsınız.” sözleriyle DİSK içindeki tartışmaya da yanıt verdi.

‘Yenilenme DİSK’i ileriye taşımalı’

Genel Sekreter adayı Dev Sağlık-İş Sendikası Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ise 1 yıl içerisinde olağanüstü genel kurula gidilmesinin nedeninin konfederasyon içerisinde yaşanan sorunlar olduğunu söyledi. Çerkezoğlu, DİSK’te yaşanan süreci de şu sözlerle değerlendirdi: “1 yıl önce alınan kararlar, geniş bir mutabakatla seçilen yönetim ancak 1 yıl çalışabildi. Geçen genel kurulda mutabakat dışında bir tek biz aday olduk. Bu bir ayrışma değil irade beyanıydı. DİSK’i ileriye taşıyacak isek böylesi bir yenilenmeye ihtiyaç var.” Çerkezoğlu bir yandan taşeronluk sisteminde sermayeye karşı mücadele verirken diğer yandan da, DİSK içerisinde mücadele vermek zorunda kaldıklarını söyledi.

‘Biz yanarız ama DİSK yürür’

Genel Sekreterliğin diğer adayı Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu ise, genel sekreterlikten istifasının gerekçesinin bazı hassasiyetlere dikkat çekmek için olduğunu ifade etti. Sürec içerisinde herkesle herşeyi paylaştıklarını söyleyen Serdaroğlu, “Gerekirse biz yanarız ama DİSK yürür” dedi. “Biz birlikte yol almaya hazırız” diyen Serdaroğlu, Genel sekreterlik için hazır olduğunu ifade etti.

Salon kapısında DİH arbedesi

DİSK’i Olağanüstü Genel Kurul’a götüren tartışmalara neden olduğu söylenen Devrimci İşçi Hareketi üyelesi bir grup, Genel Kurul salonuna girmek istedi. Salona delegelerin ve basının dışında kimsenin alınmayacağının kendilerine bildirilmesi üzerine salon kapısında sloganlar atarak kapıyı zorladılar. Bir süre sonra salon kapıları açılarak içeri alındılar. Açılış konuşması sırasında sloganlarını sürdüren grup daha sonra genel kurulu izledi.


 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.