#DirenKarikatür

1 Eylül Dünya Barış Günü’nde ressamların caddeye çizdiği barış resimleri polis postallarıyla çiğnenirken, aynı saatlerde Savcılık kararıyla Didim’de Emniyetince toplatılan uluslararası kar ikatür ser gisinden dolayı açılan...

#DirenKarikatür
02 Eylül 2013 Pazartesi 20:03

1 Eylül Dünya Barış Günü’nde ressamların caddeye çizdiği barış resimleri polis postallarıyla çiğnenirken, aynı saatlerde Savcılık kararıyla Didim’de Emniyetince toplatılan uluslararası kar ikatür ser gisinden dolayı açılan soruşturma kapsamında karikatürcü Mehmet Gölebatmaz’ın da ifadesi alınıyordu. 31 Ağustos Cumartesi günü Didim 18. Barış Şenlikler i çerçevesinde, şehrin anacaddesindeki reklam panolarında açılan uluslarar ası karikatür sergisi ancak bir kaç saat gezilebildi. Süratle harekete geçen savcılık, serginin karikatür lerini toplattı ve düzenleyenler hakkında sor uşturma başlattı.

Didim’de halkın daha iyi izleyebilmesi için karikatürü sokağa indiren ve reklam panolarında “DirenGezi” sergisinin açılmasını sağlayan Mehmet Gölebatmaz, toplatılan kar ikatür ser gisini Aydınlık’a anlattı.

“Didim’de 18 yıldır düzenlenen ‘Barış Şenlikleri’ kapsamında yüzlerce şair, aynı şekilde yazar konuk olmuş, okurlarıyla buluşmuş, şenlik havasında kültürel paylaşımlar yapılmıştır. Bu sene ilk defa karikatür bu etkinliklere benim de çabalarımla dahil edilmiştir. Üçü yabancı, biri benim olmak üzere toplam on çalışma sergilenmiştir. Kısa bir süre sonra halkın yoğun ilgi gösterdiği, önünde fotoğraflar çektirdiği sergi savcılık kararıyla toplatılmış, benim de içinde bulunduğum birçok kişi hakkında yakalama kararı çıkarılmıştır.”

Ezilenlerin silahı karikatür

“Karikatür sivri dilli bir sanat dalıdır. Ezilenin, baskı görenin silahı niteliğindedir. Bu nedenle otoriter rejimler ile sorun yaşamaktadır. Gezi Direnişi’nde sokaktaki halkın yar attığı mizah patlamasında olduğu gibi, mizah gelişmeye yaygınlaşmaya başlar, baskıcı sistemleri en iyi tedirgin eden ar aca dönüşür. Ben 12 Eylül darbesinde 28 Şubat postmodern darbesinde de eleştirel çizimler yapmıştım. Baskı ve gözaltıyla karşılaşmamıştım. Ser gideki karikatürlerde ve benim kar ikatürümde kesinlikle devlet büyüklerine hakaret yoktur, yalakalık da yoktur. Ben kendi adıma çalışmalarımda, her çizer in yapması gerektiği gibi sistemin aksayan taraflarını, düzeltilmesi umuduyla eleştiririm. Yine aynısını yaptım. Karikatürler hakkında soruşturma açılar ak toplatılması Tür kiye’nin AKP yönetiminde polis devletine döndüğünün, Erdoğan’ın diktatör olduğunun, sivil darbenin tamamlandığının kanıtıdır. Bu ve benzeri uygulamalar bana Hitler’in propaganda bakanı Göbels’in ‘Ben kültür lafını duyunca tabancama mermi sürüyorum’ sözlerini hatır lattı. Şu an ülkemizde bu uygulamayı Tayyip ve yandaşları yapmaktadır.”

Sergide Donkişot dergisinin düzenlediği uluslar arası “Direngezi” kar ikatür yarışmasına katılan ve ödül alan eserler de yer alıyordu. Donkişot der gisinin Genel Yayın Yönetmeni Erdoğan Karayel’in, patlamaya hazır bir AKP ampulü ve yanmaya hazır milyonlarca kibritle dolu bir meydanı gösteren karikatürü de sergideki yapıtlardan biriydi. Erdoğan Karayel, toplatılan sergiyle ilgili şu değerlendirmeyi yaptı:

“Son dönem Türkiye’nin toplumsal ve siyasal hayatına damgasını vur an Gezi eylemler i aynı zamanda yar atıcılık alanında da çok başarılı ürünler verdi. Bu alanlardan bir i de karikatürdü. 9 yıldır e-mizah dergisi olarak Türk ve dünya kar ikatürcülerini buluşturan Donkişot düzenlediği uluslararası karikatür yarışması ve sergileriyle adından sıkça söz ettirmektedir. Bu sergilerden sonuncusu da “Direngezi” sloganıyla yaptığımız uluslararası karikatür sergisi oldu. Dünya çizer lerinden gelen yüzlerce karikatür arasından bazı karikatür ler ödüllendir ildi. Bu yarışmaserginin büyük ödülünü Kosovalı çizer Murat Ahmeti kazandı. Didim’deki sergide bu karikatür le bir likte on karikatürün, ser gilendiği billboardlar’dan savcılık emr iyle kaldırılması büyük tepkilere yol açtı. Özellikle Gezi eylemlerine karşı tek cümle görüş belir tmeyen Karkitürcüler Derneği belki bu olaya tepkisiz kalmaz. Zira alınan bu toplama kararı ve açılan sor uşturma Türk karikatürüne vurulmuş büyük bir darbedir.”

Dauimier’in fırçayla “İnsanlık Komedyası”

Karikatür, devrini doldurmuş olanı abar tılı çizgilerle önümüze koyar. Kendini önemli ve vazgeçilmez gören kofu, insana ve insanlığa engel oluştur an zorbayı, sürüklendiği eğik düzlemde apansız yakalar. Tar ama ucunun hızlı çizgileriyle elini kolunu bağlar. Zamanı geldiğinde, insanlığın isyanı duvarları buralardan yıkmaya başlayacaktır.

Kıymetini bilene, tarihin ve toplumun fırtınalı denizinde atılmış bir can simidi de olabilir. Karikatür sanatının evrensel düzeyde ilk ustalarından, 19. yüzyıl Fr ansa’sının “İnsanlık Komedyası”nı, adaşının romanla yazdığını fırçayla yazan Honare Dauimier, dönemin kralını, halkın bütün ürününü yemekle doymayan bir “Gargantua” olarak çizmiştir. Bu harika yapıtı, kar ikatür nedeniyle hapse konulan ilk sanatçılardan biri olma onuruna erişmesine yetmiştir.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.