Devlet el atsın ocaklar çalışsın

Torba yasa, “Linyit ve taşkömürün çıkarıldığı maden işyerlerinde çalışan işçilere ödenecek ücret, asgari ücretin iki katından az olmayacak”, “Yeraltı işlerinde birgün dahi çalışanlar kıdem tazminatından yararlanabilecek”,...

Devlet el atsın ocaklar çalışsın
24 Eylül 2014 Çarşamba 03:35

zonguldakmaden

Torba yasa maden işverenlerini rahatsız etti. Maliyetin iki katına çıktığını söyleyen özel maden işletmecileri üretimi durdurdu. İşveren devletten yardım istedi işçi ise ‘Üretim devam etmeyecekse devlet işletsin’ dedi

Zonguldak’ta 22 özel maden işletmecisi torba yasada yapılan düzenlemelerin ekonomik yük getirdiği gerekçesiyle üretimi durdurdu. 4 bin 200 işçinin çalıştığı maden ocaklarında işten çıkarmalar başlarken kimi maden ocaklarında da işçiler ücretsiz izne çıkarıldı. Özellikle torba yasada madencilere yönelik yapılan düzenlemede asgari ücretin iki katından az ödeme yapılmaması şartı işverenleri rahatsız etti. Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödenecek primlerin de iki kat artmasından şikayetçi olan özel maden işletmecileri, devlete ödenen rödovans paylarının kaldırılmasını ya da çıkarılacak kömürlerin Türkiye Taşkömürü Kurumu tarafından alınmasını istedi. Özel maden işletmecileri taleplerinin yerine getirilmemesi halinde işten çıkarmaların devam edeceğini söylerken maden işçilerini de işsizlik tehlikesiyle karşı karşıya kalma korkusu sardı. Kimi maden ocaklarında işten çıkarmaların başlaması ise ücretsiz izne çıkarılan madencileri de tedirgin etti.
İşçiler, önceki gün özel maden işletmecilerinin çağrısıyla Zonguldak Madenci Anıtı önünde bir araya geldi. Ancak kimi işçiler işverenlerin kendilerini kullanarak devleti zorlamasından rahatsız olduğunu belirtti. Özellikle ücretsiz izne çıkarılan işçilerin, işten çıkarılma korkusu nedeniyle bu çağrıya uyarak geldiği öğrenildi. Görüştüğümüz işçiler, “Biz işveren adına slogan atmak istemiyoruz” dedi. Torba yasada madencilere yönelik yapılan kısmi iyileştirmelere sevinemediklerinin altını çizen madenciler, “İşverenlerin talepleri karşılanmıyorsa maden ocaklarını devlet işletsin, işçi mağdur edilmesin” görüşünde bulundu.

‘İŞVEREN ADINA SLOGAN ATMAK İSTEMİYORUM’

Aydınlık’a konuşan özel maden ocağında çalışan S.B. adındaki işçi, işverenlerin eylemi yönlendirmesinden rahatsız olduklarını söyledi. "Ben burada işveren adına slogan atmak istemiyorum" diyen S.B., "Biz işsiz kaldık, mağduriyetimiz giderilsin diye buradayız. Torba yasada bize yönelik yapılan düzenlemelere karşı değiliz. Ama karşıymışız gibi göstermeye çalışıyorlar. Özel işletme sahipleri üretime devam edemeyecekse devlet maden ocaklarını işletsin. Biz ekmeğimizin peşindeyiz bize sahip çıksınlar" şeklinde konuştu.

‘HÜKÜMET DÜZENLEMENİN ARKASINDA DURSUN’

İsmini vermek istemeyen Akkurt Maden Ocağı'nda çalışan iki işçi de, torba yasada maden işkolunda yapılan kısmi iyileştirmelerden memnun olduklarını ancak işverenlerin maliyet artışı nedeniyle kendilerini işten çıkardığını söyledi. "Biz torba yasadaki düzenlemelere karşı değiliz" diyen işçiler, "Torba yasaya sevinemedik, mağdur olduk. İşverenlere yönelik de bir iyileştirme yapılsın, işe geri dönelim. Bu olmuyorsa hükümet yaptığı düzenlemenin arkasında dursun gerekirse buraları işletsin işçi mağdur olmasın" dedi.

‘DEVLET GÜVENCESİ ALTINDA ÇALIŞALIM’

Deka Maden Ocağı'nda çalışan ve 18 yıllık maden işçisi olduğunu söyleyen bir işçi de, “10 günden beri çalışmıyoruz, bizi ücretsiz izne çıkardılar. İşime devam etmek istiyorum. Ancak işverenler maliyetin iki kat arttığını bu şekilde üretime devam edemeyeceklerini belirtti. Ya devlete ödenen rödovans payı düşürülsün, SGK primleri için işverene teşvik verilsin ya da maden ocakları devlet işletsin, devlet güvencesi altında çalışalım" dedi.
Yapılan düzenleme sonrası üretime devam edebilecek olan maden ocaklarındaki riske dikkat çeken işçi., "Az işçi ile çok kömür çıkartmaya çalışacaklar. Bu durumda iş kazalarında artış olacaktır" uyarısında da bulundu.
HEMA İŞÇİLERİNDEN GECE NÖBETİ
Türkiye Taşkömürü Kurumu ile Hema şirketi arasında yaşanan anlaşmazlık nedeniyle 29 madencinin işine son verilmesi bardağı taşıran son damla oldu. Hema şirketine tepki gösteren işçiler önceki gün Kandilli beldesinden 40 km. uzaklıktaki Zonguldak merkeze yürüdü. Madenci Anıtı’nda toplanan işçiler de “Madenler bizimdir kapatılamaz” sloganıyla Değirmenağzı Tüneli girişinde Hema işçilerini karşıladı. Zonguldak merkeze yürüyen işçileri Türkiye Gençlik Birliği ile İşçi Partisi üyeleri yalnız bırakmadı. Yürüyüş, Zonguldak Valiliği önünde tutulan 3 saatlik gece nöbeti sonrası sona erdi. Burada işçilere seslenen Genel Maden-İş Genel Başkanı Eyüp Alabaş, Zonguldak Büyük Madenci Yürüyüşü’nü hatırlatarak, madencilerin atalarından aldığı mirası devam ettirdiğine dikkat çekti. Seslerini duyurmak için Valilik önünde olduklarını belirten Alabaş, geçen günlerde Enerji Bakanlığı ile Hema şirketinin bir araya geldiğini ancak anlaşmazlık nedeniyle işten çıkarmaların başladığını söyledi. Bu problem çözülene kadar Hema işçilerinin yanında olduklarını ifade eden Alabaş, “Gerekirse Ankara’ya yürürüz” dedi. Basın açıklamasının ardından 3 saatlik gece nöbeti sonrası eylem sona erdi.
TORBA YASA NE GETİRDİ?
Torba yasa, “Linyit ve taşkömürün çıkarıldığı maden işyerlerinde çalışan işçilere ödenecek ücret, asgari ücretin iki katından az olmayacak”, “Yeraltı işlerinde birgün dahi çalışanlar kıdem tazminatından yararlanabilecek”, “İşçilerin yeraltındaki çalışma süresi haftada en çok 36 saat olacak, günlük çalışma süresi 6 saati geçemeyecek” gibi düzenlemeler içeriyor.

Tarık Tekgözli


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.