Deprem riski artık daha büyük -(TAMAMI)

AKP iktidarı yapı denetimini adım adım meslek odalarının elinden aldı. Meslek odaları, ‘Ülkemizi yeni büyük sosyal afetler bekliyor’ uyarısında bulundu

Deprem riski artık daha büyük -(TAMAMI)
16 Ağustos 2013 Cuma 18:08

17 Ağustos depreminin üzerinden 14 yıl geçti. Değiştirilen İmar Kanunu, yaratılan ‘rantsal dönüşüm’ vurgunu derken, iktidar, meslek odalarının yetkilerine el koydu. Artık, denetim de bağımsız değil!

AKP iktidarının son 1 buçuk yılda kentleşme ve imar konularında denetim alanında yaptığı mevzuat düzenlemeleri şöyle:

3030 sayılı Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği Değişikliği: AKP iktidarı bu yönetmeliği, bürokrasiyi azaltma bahanesiyle 03 Nisan 2012 ve 14 Nisan 2012 tarihlerinde iki kez değiştirdi. Bu iki değişiklikle meslek odalarının, proje uygulayıcısı üyeleri üzerindeki denetimi ortadan kaldırıldı.

Kentsel Dönüşüm Uygulama Yönetmeliği: Yönetmelik son olarak 2 Temmuz’da değiştirildi. Değişiklik uyarınca, riskli bina tespitlerinde binanın bulunduğu arsada yeni zemin araştırması yapılabilecek, ancak zemin araştırması yapılmazsa, takdir proje mühendisinin olacak.

6495 sayılı Torba Yasa: 2 Ağustos’ta Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğü giren torba yasayla İmar Kanunu’nun 8’inci maddesine ek yapıldı. Böylece, harita, plan, etüt ve projeler; meslek odalarının vize veya onayının dışına çıkarıldı. Meslek odalarının mesleki denetimi tamamen kaldırıldı.

Meslek odaları uyardı

Jeofizik Mühendisleri Odası’ndan yapılan açıklamada, “Jeofizik Mühendisleri, Yapı Denetim Kuruluşları ortağı olarak, zemin laboratuar deneyleri, jeoteknik etüt ve yapıda hasarsız jeofizik testlerle ilgili proje müellifi ve denetçisi olmalıdır.” denildi.

Makine Mühendisleri Odası yönetim Kurulu Başkanı Ali Ekber Çakar da, depremlere karşı bütünsel önlemler alınması ve piyasacı yaklaşımın terk edilmesi gerektiğini söyledi. Çakar, “Mevcut Yapı Denetim Yasası’nın öngördüğü, ticari yanı ağır basan yapı denetim şirketi modeli yerine uzmanlık ve ahlaki niteliklere sahip yapı denetçilerinin etkinliğine dayalı, meslek odalarının sürece etkin katılımını sağlayacak yeni bir planlama, tasarım, üretim ve denetim süreci modeli benimsenmelidir. Yapı denetimi uygulamasını yönlendiren kararlar ve ilgili tüm mevzuatın TMMOB ve bağlı Odalar, üniversiteler ve ilgili kesimlerin katılımıyla düzenlenmemesi durumunda ülkemizi yeni büyük sosyal afetlerin, sosyal yıkımların beklediği bilinmelidir.”

‘İstanbul’da 4 milyon konut hasar görecek’

İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Cemal Gökçe, İstanbul’un beklenen depreme hazırlıksız olduğunu belirtti. Basın açıklaması yapan Gökçe, “İstanbul’un 39 ilçesinde çadır yapılacak bölge yok. 10 metre yüksekliğindeki bir binanın yıkılmasından etkilenmemek için binadan 15 metre uzağa gitmeniz lazım. Bizim sokaklarımız buna müsait değil.” dedi.
Cemal Gökçe, Marmara Bölges’nde 6 buçuk şiddetinde bir deprem bekletiklerini söyledi. Gökçe, “İstanbul’da 4 milyon birim konut ve hastanelerin büyük çoğunluğu hasar görecek” diye konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.