Demirtaş Ceyhun için buluşuyoruz -(TAMAMI)

‘Bu bir iktidar değil rejim mücadelesidir’

Demirtaş Ceyhun için buluşuyoruz -(TAMAMI)
28 Temmuz 2013 Pazar 17:50

Demirtaş Ceyhun, Ergenekon kapsamında tutuklanan vatanseverlere destek vermek için, aydınlarımızın Silivri’de 2008 yılındaki ilk buluşmasında ‘İstiklal Savaşı’yla kurduğumuz Cumhuriyet’in rövanşı alınıyor’ sözleriyle rejimi değiştirmek isteyenleri eleştirmişti. 5 Ağustos Silivri buluşmasından önce Demirtaş Ceyhun’u anıyoruz

Demirtaş Ceyhun, 31 Ekim 2008’de, sanatçı ve aydınların Silivri’deki ilk buluşmasına Halit Refiğ ve Hayati Asılyazıcı’yla önderlik ettiğinde, hepimizi şu sözlerle silkelemişti: “12 Mart ve 12 Eylül’ü gölgede bırakan bir darbeyle karşı karşıyayız. Bu bir iktidar değil, rejim mücadelesidir. Türkiye’de bir operasyon yapılıyor: İstiklâl Savaşı’yla kurduğumuz Cumhuriyet’in rövanşı alınıyor. Atatürk hedef tahtasında... Cumhuriyet’in en temel ilkesi olan ‘ulusalcılık’ terör kapsamına alınmış, bütün değerleri ayaklar altında çiğneniyor.”

Emir Amerika’dan

İşte bu saptamanın ardından, “Gerçek hedef Türk milletidir” diyerek Oktay Akbal’dan Ümit Zileli’ye yüzlerce aydın, ortak bildiriyle ülkenin tüm insanlarını uyardı (8.2.2009). İki ay sonra, 15 Nisan 2009 Çarşamba sabahı, Taksim’deki The Marmara’da, Demirtaş Ceyhun’un çağrısıyla nice aydın bu kez örgütlenme girişimi için buluşuyordu.

Toplantıda, Muazzez İlmiye Çığ, tarihsel saptamasıyla meydan okudu: “Ergenekon yargılaması, devleti kuran Atatürk’e karşı devlet terörüdür.” Fikret Otyam, Silivri’de kurulan Gül-Tay Üniversitesi’nin rektörlüğüne “en eski mahpushaneci” kimliğiyle Doğu Perinçek’i aday gösterdi. Esin Afşar çağdaşlık düşmanı baskıları teşhir edip ayıpladı: “Türkan Saylan gibi insanlar üzerinden soruşturma yapılıyor. Cumhuriyet’e yakışmadı bütün bunlar.”

Müjdat Gezen, “Sıkıyorsa alırlar Ergenekon’a!” demişti ya, halâ alamadılar.

Balaban, “Ergenekon denen bir kapan kurmuşsunuz. Duyduk duymadık demeyin, burada ben de varım. Balaban var!” derken, sesi taa 1940’lardan, fırçayı resme Nâzım’la vurduğu günlerden, Bursa Cezaevi’nin duvarlarından yankılanıp geliyordu.

Sönmez Targan, 68’in ruhunun yalın ve toksözlü tavrıyla vurguluyordu: “ABD, Türkiye’de ve Ortadoğu’daki icraatlarına ses çıkartacak olanı tutuklatıyor. Emir Amerika’dan...”

Tolga Yarman, aynı saptamada ısrarlı: “ABD bölgeyi denetlemek için muhalifleri susturmak istiyor.”

Alanlara inmeyi düşünmek

Ceyhan Mumcu, bugün gelinen sonucu ta o gün haykırıyor: “Bu dava temelinden çürüktür, hatalarla doludur. Savcılar da bunu kabul ve beyan etmişlerdir. Duruşmalarda hepimiz orada olacağız.”

Meriç Velidedeoğlu, olacakları arifesinde duyuruyor: “Silivri’de direnmekle yetinemeyiz. Bütün örgütler, isterse 3 kişilik dernekler olsun, hepsi bir araya gelmeli ve sahalara inmeliyiz.”

Tarık Akan, kitlesel çalışma ilkesini koymuştu: “Biz bu ülkede birazcık olsun harekete geçmek isteyen insanları nasıl harekete geçireceğiz? Yatıp kalkıp bunu düşünmeliyiz.”

Toplantı sonrasında bir akşam, “Şimdi önümüzdeki dönemde bu coşkulu buluşmayı aydın ve sanatçıların Türkiye çapında Yurtsever Aydınlar Komitesi (YAK) girişimine taşımak gerekir” demiştik Mis Sokak’ta, Broy’da söyleşirken Kemal Bekir, Zühtü Bayar, İlat Yenidoğan, Hüseyin Haydar, Yetkin Aröz, Mustafa Işık, Recep Usta, Adnan Bingöl, Sadık Albayrak...

Ceyhun, Sönmez Targan’ın da 68’liler adına girişimde yer almasının işin çimentosu olacağı düşüncesindeydi. Ne ki dinlenmeye gittiği Avta’dan hasta ve yorgun döndü; yahu nasıl olur, dağ gibi gitti külçe halinde geldi dememizle omuzlarımızın arasında toprağa kayıverdi koskoca bedeni.

Ceyhun’u mezarı başında anacağız

Yitirdiğimiz usta yazar Demirtaş Ceyhun’u bugün saat 13.30’da Aşiyan Mezarlığı’nda ailesi, İşçi Partisi, Sanatçılar Girişimi, 68’liler Birliği ve tüm sevenlerinin katılımıyla birlikte anacağız. Anma törenini Ulusal Kanal canlı olarak yayınlacak.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.