Delegenin çizdikleri ‘danışman’ oluyor

Zihni Erdem / Ankara

Delegenin çizdikleri ‘danışman’ oluyor
13 Eylül 2014 Cumartesi 05:40

chpcemaatdanisman
CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Fethullah Gülen Cemaati’yle ilişkisi olduğu belirtilen eski Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak’ı ‘Başdanışmanlık’ görevine getireceği ortaya çıktı
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 18. Kurultay’da delege tarafından çizildikleri için Parti Meclisi’ne (PM) giremeyen AKP’nin PKK ile yürüttüğü “Kürt açılımı”nın ilk mimarlarından biri olan emekli Büyükelçi Murat Özçelik’ten sonra Fethullah Gülen Cemaati ile iyi ilişkileri olan yöneticilerden biri olan eski Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak’ı da “Başdanışmanlık” görevine getiriyor.
CHP’nin yeni seçilen ve ağırlıklı olarak “Kürt açılımı”na destek veren isimlerden oluşan PM’nin ilk toplantısı bugün yapılıyor.  Kılıçdaroğlu’nun, PM toplantısının ardından partiyi 2015 Haziran seçimlerine kadar yönetecek yeni Merkez Yönetim Kurulu üyelerini ataması bekleniyor.
MYK üyelerini bugünkü PM toplantısı sonrasında açıklayacak olan Kılıçdaroğlu’nun, Murat Özçelik’ten sonra delege tarafından çizildiği için PM dışında kalan İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak’ı da “Başdanışman” yapmak istediği öğrenildi.
Bu arada Kılıçdaroğlu’nun, oluşturmaya çalıştığı “Başdanışmanlık” modeli için kurmaylarına yeni bir yönerge hazırlattığı, bu yönergede, genel başkanın atayacağı “Başdanışman” sayısı ile ilgili bir sınırlama olmadığı öğrenildi.
Bu yönerge kapsamında “Başdanışman” sıfatı ile partide çalışmaya başlayacakları belirtilen Özçelik ve Toprak için genel başkanın makamının bulunduğu 12 katın bir altındaki katta, düzenleme yapıldığı belirtildi.
AKP’nin PKK ile başlattığı “Kürt Açılımı”nın ilk mimarlarından olan Türkiye’nin eski Bağdat Büyükelçisi Murat Özçelik’in dış politikadan ve Kürt sorunundan sorumlu olacağı belirtildi. CHP içine Fethullah Gülen’e yakın olduğu belirtilen isimler arasında sayılan Erdoğan Toprak’ın ise “iş dünyası” olmak üzere çeşitli alanlarda çalışma grubu oluşturmakla görevlendireceği öğrenildi.
Toprak, Kılıçdaroğlu üzerinde etkisi olduğu bilenen ve kamuoyunda “Beykoz Konakları” olarak nitelenen, Aydın Doğan, Hüsamettin Özkan ve Zafer Mutlu gibi isimlere yakınlığı ile tanınıyor.     
Toprak, İşveren Sendikaları ve Kuruluşlarından sorumlu genel başkan yardımcısı olduğu dönemde, Cemaat’e yakın iş adamlarının kuruluşu olarak bilenen TUSKON ile iyi ilişkiler kurmuş ve çeşitli illerde ortak organizasyonlara imza atmıştı. Cumhurbaşkanı adayı belirleme sürecinde Kılıçdaroğlu’nun en yakınındaki isim olarak öne çıkan Toprak, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de CHP adına Ekmeleddin İhsanoğlu’nun seçim kampanyasında sorumluluk üstlenmişti.
VAZGEÇİLMEZ TANRIKULU
Kılıçdaroğlu’nun atayacağı yeni MYK’nın da tıpkı PM’de olduğu gibi “Kürt açılımı”nı açıkça savunan veya “açılıma” sıcak bakan isimlerden oluşturacağı ifade ediliyor. Kılıçdaroğlu’nun CHP’ye ve yönetime taşıdığı  Sezgin Tanrıkulu yine MYK’da yer alacak. Tanrıkulu, bugüne kadar Kılıçdaroğlu’nun bütün MYK yönetimlerinde yer alan tek isim. Habur’dan Türkiye’ye giren PKK’lıların avukatlığını yapan Tanrıkulu’nun adı WikiLeaks belgelerinde CIA’nın yan kuruluşu Stratfor raporlarında “CHP lider kadrosundaki kaynak” olarak  geçen TR 705 kodlu kişi olarak geçiyor.
Tanrıkulu’nun yanı sıra açılıma destek veren Tekin Bingöl, Gürsel Tekin, Haluk Koç, Burhan Şenatalar, Veli Ağbaba, Şafak Pavey gibi isimlerin yerlerini koruyacağı ancak bazı MYK üyelerinin görev alanlarının değişebileceği belirtildi. MYK’da yer alan üç isme ise Kılıçdaroğlu’nun yeni MYK’da görev vermeyeceği belirtildi.   
BEKAROĞLU GÖREV BEKLİYOR
Kılıçdaroğlu’nun daveti ile CHP’ye katılan ve “cinsiyet kotası” marifetiyle PM’ye sokulan eski SP’li  Mehmet Bekaroğlu’nun da MYK’da görev beklediği ifade ediliyor.
CHP kulislerinde ekonomiden sorumlu genel başkan yardımcılığı için üç isim geçiyor: Faik Öztrak, Zekeriya Temizel, Selin Sayek Böke. CHP kulislerinde Bilkent Üniversitesi öğretim üyesi Böke’ye daha fazla şans verilirken, Öztrak’ı  Haluk Koç’un görev alanı olan Saymanlık görevine kaydırabileceği belirtiliyor.
Yeni MYK’nın belirlenmesinden sonra gözler kurultayda genel başkan adayı olmak için Grup Başkanvekilliğinden istifa eden Muharrem İnce’nin yerine seçilecek isme çevrildi. Meclis açıldıktan sonra yapılacak seçimlerde Kılıçdaroğlu’nun hukukçu bir milletvekili seçilmesini istediği bildirildi.  Kulislerde bu göreve listeyi delerek PM’ye giren Özgür Özel’in yanı sıra Atilla Kart, Hurşit Güneş, Ali Rıza Öztürk  ve Mahmut Tanal gibi isimlerin aday olabilecekleri bildirildi.
Zihni Erdem / Ankara


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.