Davutoğlu’na Kuzey Irak gensorusu -(TAMAMI)

Aydınlık haber yapmıştı

Davutoğlu’na Kuzey Irak gensorusu -(TAMAMI)
25 Mart 2013 Pazartesi 18:19

Irak Hükümeti’nin izni olmadan Barzani’nin Türkiye üzerinden petrol satışına onay veren Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu hakkında gensoru verildi. Gensoruda, TBMM’nin onayı olmadan yapılan anlaşmaların anayasal suç olduğu belirtildi

Kuzey Irak’tan yapılan petrol sevkiyatına ilişkin basında çıkan haberler üzerine hareket geçen CHP, sevkiyatın Irak Merkezi Hükümeti’nin onayı olmadan yapıldığını bildirdi. Gizli anlaşmalarla yürütülen petrol taşıma işinin TBMM’nin onayı olmadan yapıldığına işaret eden CHP, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu hakkında gensoru verdi.

CHP Milletvekili Aytun Çıray tarafından duyurulan gensoruda, Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi ile Türkiye arasında imzalanan yeni petrol boru hattı anlaşması ve Türkiye üzerinden Irak Merkezi Hükümeti atlanarak yapılan petrol ihracatı ile ilgili haberler hatırlatıldı. “Bu anlaşmaların Başbakan Erdoğan’ın koordinasyonunda, Enerji Bakanı Sayın Taner Yıldız’ın ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun birlikte yürüttükleri bir proje olduğu ortaya çıkmıştır” denilen duyuruda şu ifadeler yer aldı:” Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi (KIBY) ile gizli bir anlaşmanın yapıldığı basına yansımıştır. Anlaşmanın ortaya çıkaracağı süreçlerin de Irak’ın ve Türkiye’nin bölünmesi ile birlikte Ortadoğu coğrafyasında yeni istikrarsızlıklara neden olabileceği aşikârdır.”

Barzani’nin Bakanı iddiaları doğruladı

24 Eylül’de bir konuşma yapan KIBY Doğal Kaynaklar Bakanı Hawrami’nin, “Kuzey Irak bölgesinden Türkiye’ye gelecek ana boru hatlarının 2014 ilk yarısında tamamlanmasını öngörüyoruz. Gaz boru hattının yeni santraller devreye girmeden önce tamamlanmış olması gerekiyor. Doğalgaz santrallarının kullanımından artan doğalgazı, Türkiye’deki iç piyasaya verebileceğimizi düşünüyoruz” sözlerinin de iddiaları doğruladığı kaydedilen gensoru metninde, Başbakan Erdoğan’ın 20 Haziran 2012’de, “Oradan ham petrol alıp Türkiye’de işleyeceğiz. Ardından Kuzey Irak’a geri göndereceğiz” dediği bildirildi.

Bazı şirketlere özel imtiyazla çıkar sağlamak için devletin olanaklarının seferber edildiği ifade edilen gensoru başvurusunda, “Milli güvenliğimizi tehdit edecek, Irak’ın ve ülkemizin bölünmesine neden olacak açık ve gizli anlaşmalara imza atılmıştır” denilerek şu görüşlere yer verildi: “Kuzey Irak’tan Türkiye’ye tankerlerle karayolu üzerinden petrol ve türevleri sevkiyatının başladığı, öncelikle Genel Enerji yetkilileri tarafından dünyaya duyurulmuştur. Şirketin CEO’su da yaptığı açıklama ile bu anlaşmaların ‘Government to Government’ olduğunu söylemiştir. Powertrans ve Siyah Kalem isimli şirketlere özel imtiyaz sağlanmıştır. Irak Merkezi Hükümeti yerine KIBY ile anlaşma yapıldığı ve bu anlaşmalar TBMM’de onaylanmadan yürürlüğe sokulduğu için hükümet Dışişleri Bakanı açısından anayasal suç oluşturmuştur. KIBY bu anlaşma ile bir devlet olarak tanınmış olmakta, böylece Irak bölünme aşamasına getirilmektedir. Irak’ın bütünlüğünü koruma politikamız böylece ihlâl edilmektedir.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.