Davutoğlu tepetaklak

Erdoğan ve Davutoğlu ikilisinin Suriye'ye müdahale girişimi Rusya, ABD ve Suriye'nin kimyasal silahların uluslararası idareye devredilmesi için mutabakata varmasıyla boşa çıkmış oldu   Başbakan...

Davutoğlu tepetaklak
10 Eylül 2013 Salı 20:17

12davutoglu

Erdoğan ve Davutoğlu ikilisinin Suriye'ye müdahale girişimi Rusya, ABD ve Suriye'nin kimyasal silahların uluslararası idareye devredilmesi için mutabakata varmasıyla boşa çıkmış oldu

 

Başbakan Tayyip Erdoğan ile Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun, Suriye konusundaki umutları bir kez daha boşa çıktı. Washington, Suriye'ye müdahale konusunda geri adım atarak, Şam yönetimi ile pazarlık kapısını açtı. Böylece olası operasyon sonrasında muhaliflerin Esad'ı devireceği hesabı boşa çıkarak, Erdoğan-Davutoğlu ikilisinde hayal kırıklığı yarattı.

Suriye'de Esad'ın gitmesi ve İhvan'ın başını çektiği dinci bir yönetimin kurulması için iki yıldır her türlü diplomatik zemini kullanan AKP hükümetinin "savaş" çabaları yine boşa çıkmış oldu.

İkilinin kâbus senaryosu

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'den gelen "Esad önümüzdeki hafta içinde elindeki tüm kimyasal silahları uluslararası topluma devrederek askeri müdahaleyi engelleyebilir" açıklaması'nın ardından, Rusya'nın Suriye rejiminin elindeki kimyasal silahları uluslararası idareye devretmesi önerisini kabul etmesiyle birlikte savaş ihtimalinin ortadan kalkması Erdoğan ve Davutoğlu için "kâbus senaryosu" oldu.

İkilinin, Suriye krizinin başından bu yana boşa çıkan girişimlerinden bazıları şöyle:

Erdoğan ve Davutoğlu'nun savaş girişimleri

Tampon bölge: Erdoğan ve Davutoğlu, muhalifleri örgütledikten sonra, BM'nin devreye girip Suriye'nin Türkiye sınırına mücavir bölgesinde tampon bölge kurulması için girişim başlattı. Girişimler sonuçsuz kaldı. Avrupave ABD böyle bir girişime sıcak bakmadı. BM'den karar çıkmadı.

Suriye Ulusal Konseyi: AKP hükümeti, muhalifleri İstanbul'da bir araya getirip Suriye Ulusal Konseyi'nin kurulmasını sağladı. AKP konseyin güçlenerek, Esad sonrasında Müslüman Kardeşler'in başını çektiği bir yönetimin gelmesi için uluslararası yardım talebini her platformda dile getirdi. Ancak, konseyin içindeki anlaşmazlıkları aşmak bir yana, radikal İslamcı gruplara Suriye'de zemin hazırlaması, Batıyı tedirgin etti. ABD'nin devreye girmesiyle muhalifler Doha toplantısıyla yeniden örgütlendi. AKP muhalefet üzerindeki etkisini büyük ölçüde yitirdi.

Cenevre Konferansı: AKP'nin yürüttüğü Esad'ı devirme planı, ABD ve Rusya'nın Cenevre Konferansı'nın toplanması üzerinde mutabakat sağlanmasıyla, boşa çıktı. Birinci Cenevre Konferası'ndan Esad'sız geçiş süreci konusunda AKP'nin beklediği karar çıkmadı. Ancak, AKP bu sürecin ardından yine Esad'sız geçiş süreci konusundaki ısrarını sürdü. Ancak, Rusya'yı ikna edemedi ve ABD'nin de desteğini alamadı.

Kimyasal silah iddiası: Geçen ay Suriye'de kimyasal silah kullanıldığı iddiaları, Erdoğan ve Davutoğlu ikilisini, Suriye ile savaşa girilmesi konusunda yeniden heveslendirdi. Ancak, Rusya'nın BM Güvenlik Konseyi'nde geri adım atmaması üzerine, beklenti yine boşa çıkmış oldu.

ABD operasyonu: Karar çıkmayınca, ABD'nin Suriye'ye müdahalesi gündeme geldi. Erdoğan ve Davutoğlu bir kez daha umutlandı. Ancak ABD'den gelen, operasyonun sınırlı kapsam ve zaman içinde olacağı açıklaması, ikiliyi bir kez daha hayal kırıklığına uğrattı. Açıklamalar peş peşe gelirken, AKP diplomatik kanallar aracılığı ile bu beklentisini ABD'ye de iletti. Ancak, Washington ikna olmayınca, ikili bir kez daha hayal kırıklığına uğradı.

Diplomasiye dönüş: Erdoğan ve Davutoğlu, ABD Kongresi'nin onayı olmasa da ABD'nin kısa süre içinde Suriye'ye müdahale etmesini bekliyordu. Ancak, Washington'da rüzgârın değişmesi, AKP'nin çabalarını bir kez daha boşa çıkarmış oldu.

Bahadır Selim Dilek


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.