Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan: Biden benim için tarih olmuştur

Suriye’de, ılımlı muhalefet olasılığının geçmiş koşullar içinde olmadığına değinen Biden, şimdi ılımlı muhalif güçlere eğitim ve mühimmat desteği verdiklerini, ancak kimin kim olduğunu seçerken çok özenli olduklarını ifade...

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan: Biden benim için tarih olmuştur
05 Ekim 2014 Pazar 11:57

erdoganbiden
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, aralarındaki görüşmenin ayrıntılarını açıklayan ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden için ‘Benim için tarih olmuştur’ dedi. Beyaz Saray’dan ‘Biden, Erdoğan’a hayrandır’ açıklaması geldi
ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Harvard Üniversitesi’nde yaptığı konuşmada IŞİD’in güç kazanmasında, ABD’nin müttefiki ülkelerin başrolü oynadığını, bunların da Türkiye, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar olduğunu söyledi. Erdoğan’ın kendisine “Siz haklıydınız. Biz çok fazla kişinin sınır geçişine göz yumduk” dediğini belirten Biden,  Erdoğan ile geçen hafta yaptıkları görüşmenin içeriğini de açıkladı.
BAYRAM NAMAZI SONRASI
Biden’in açıklamalarına Erdoğan sert tepki gösterdi. Erdoğan, dün bayram namazı sonrası gazetecilerin sorusu üzerine “Biden benim için böyle ifadeler kullanmışsa Biden benim için tarih olur. Sayın Biden, Harvard’da böyle bir şey söylemişse bizden özür dilemelidir” dedi.
Erdoğan, “Kesinlikle başta IŞİD olmak üzere bizim hiçbir terör örgütüne yardımımız olmamıştır. Bunu kimse ispatlayamaz. Biz şu anda 6 bin kişinin ülkeye girişini yasakladık. Bunları bildikleri halde Fransa diyor ki ‘Benden 1000 tane savaşçı orada’, İngiltere diyor ki ‘Benden 600 savaşçı orada’ diyor. Bu açıklamalar ortada olduğu halde bizi böyle şeylerle itham etmeleri kabul edilebilir değil” şeklinde konuştu.
BEYAZ SARAY: BİDEN ERDOĞAN’A HAYRAN
ABD Başkan Yardımcısı’nın sözlerine tepki veren Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasının ardından Beyaz Saray bir açıklama yaptı. Hürriyet’e gönderilen yazılı açıklamada şöyle denildi: “Türkiye, ABD için kritik bir müttefiktir ve Başkan Yardımcısı’nın saygı duyduğu ve hayran olduğu Cumhurbaşkanı Erdoğan ile kişisel olarak yakın bir ilişkisi vardır. İki lider, bugün ülkelerimizin IŞİD’e karşı mücadele etmedeki ortak çabaları hakkında konuştular ve bundan sonraki eylemlerimizi koordine etme konusunda mutabık kaldılar. Başkan Yardımcısı’nın perşembe akşamı Harvard Üniversitesi’ndeki açıklamalarında, hiçbirimizin Suriye içindeki değişik muhalefet unsurları hakkında yeterince bilgi sahibi olmadığımızı anlatmaya çalışıyordu. Ancak şimdi IŞİD ortak tehdidi ile karşı karşıyayız ve bu kötücül gücü azaltıp yok etmek için bölgedeki müttefik ve ortaklarımızla beraber hareket etme konusunda kararlıyız.”
BIDEN ÖZÜR DİLEDİ
ABD Başkan Yardımcısı Biden,Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı telefonla arayarak IŞİD sorunundan Türkiye’yi de sorumlu tutan açıklamaları nedeniyle özür diledi
ABD Başkan Yardımcısı Biden, dün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı telefonla arayarak Perşembe akşamı Harvard Üniversitesi’nde yaptığı, IŞİD sorunundan Türkiye’yi de sorumlu tutan açıklamaları nedeniyle özür diledi. Biden, “Bölgedeki müttefiklerimiz, Suriye’deki en büyük problemimizdi” demiş ve Erdoğan’ın da kendisine “Siz haklıydınız” dediğini belirtmişti. Erdoğan ise dün sabah yaptığı açıklamada bu sözleri söylediğini reddederek Biden’dan özür beklediğini dile getirmişti.
TELEFON GÖRÜŞMESİNİ BEYAZ SARAY DUYURDU
Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, “Başkan Yardımcısı Joe Biden, Harvard Üniversitesi’ndeki yorumlarını netleştirmek için bugün (dün)Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile konuştu” denilerek şöyle denildi: “Başkan Yardımcısı, Türkiye, bölgedeki diğer müttefik ve ortakların IŞİD’i ya da Suriye’deki diğer şiddet yanlısı aşırıları bilerek desteklediği ya da büyümesini kolaylaştırdığı yönündeki her türlü ima nedeniyle özür diledi. Başkan Yardımcısı, ABD’nin Türkiye dahil, dünya genelindeki müttefik ve ortaklarımız tarafından IŞİD belası ile mücadele etmek için ortaya konulan taahhüt ve fedakârlıklara büyük değer verdiğine açıklık getirdi. İki lider, IŞİD’e karşı koymak için ABD ve Türkiye’nin beraber yakın çalışmasının önemine vurgu yaptı.”
DAVUTOĞLU: HADDİ DEĞİL
Amerikan Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın açıklamaları hatırlatılan Davutoğlu ise, “Bu eleştirileri kabul etmek mümkün değil. Bütün Amerikan yönetimi ve başta Joe Biden çok iyi biliyor ki Türkiye 4 yıldır tek başına bütün mültecileri ağırlamaya devam ediyor. Ve 4 yıldır yaptığı uyarılar en başından dinlenmiş olsaydı bu acılar yaşanmazdı. Burada herkesin tarihi sorumluluğu var. Ama hiçbir tarihi sorumluluk taşımayan bir ülke aranıyorsa o Türkiye’dir. Türkiye en başından itibaren, mültecinin ilk geldiği tarihi hatırlıyorum. Sünni, Şii, Hıristiyan, Arap, Kürt, Türkmen, Ezidi, Suriye ve Irak’tan gelen bütün bu misafirleri ağırlarken hiç kimsenin Türkiye’yi eleştirme hakkı da yoktur, haddi de yoktur. Kim olursa olsun, bunu ifade etmek bizim görevimizdir. Ayrıca yabancı savaşçılar konusunda Türkiye her zaman engelleyici tutumunu sürdürmüştür.”

‘Türk hava sahasını kullanacağız’
ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın açıkladığı Erdoğan ile yaptıkları görüşmenin ayrıntılarında önemli bigiler yer alıyor. Biden, “Erdoğan bana tezkereden bahsetti. Türk hava sahası NATO ve başka müttefikler tarafından kullanılabileceğini söyledi” dedi.
Biden, Harvard Üniversitesi’nde yaptığı konuşmada, “ABD’nin, Suriye’de en büyük problemi bölgesel müttefiklerdi” diyerek şunları söylemişti: “Türkiye, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar, Esad’ı devirmeye öylesine kararlıydılar ki, bir anlamda Alevi-Sunni savaşının temsilini başlattılar. Esad’a karşı savaşan kim varsa yüz milyonlarca dolar para, tonlarca silah yağdırdılar. Kendilerini, bu gruplara destek vermeme konusunda ikna edemedik.”
ABD Başkan Yardımcısı, ABD’nin bölgede ılımlı olarak bilinen gruplara çekinceli yaklaşmasının doğru bir politika olduğunu, bu gruplara yardım eden ve aralarında Türkiye’nin de bulunduğu ülkelerin, IŞİD sorununun ortaya çıkıp büyümesine yol açtığını belirtmişti.
‘ERDOĞAN TEZKEREYİ BANA SÖYLEDİ’
Biden, Harvard’daki konuşmasında, Erdoğan’ın kendisine TBMM’den geçen tezkereden bahsettiğini ve Türk hava sahasının Amerikan insansız hava araçlarına açılacağını söylediğini belirterek şöyle konuşmuştu: “Türklerin bugün ne yaptıklarını fark ettiniz mi? Erdoğan, geçen Perşembe (25 Eylül) bunu yapacağını bana söylemişti  ama oylanıncaya kadar bu konuda bir şey söylememi istemişti. Türk parlamentosunda, IŞİD’e karşı mücadelede Türk kara birlikleri için tezkere çıkardılar. Türk hava sahası NATO ve başka müttefikler tarafından kullanılabilecek. Türk hava sahaları insansız savaş uçaklarımıza açılacak.”  
Suriye’de, ılımlı muhalefet olasılığının geçmiş koşullar içinde olmadığına değinen Biden, şimdi ılımlı muhalif güçlere eğitim ve mühimmat desteği verdiklerini, ancak kimin kim olduğunu seçerken çok özenli olduklarını ifade etmişti..


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.