Çözüm kamulaştırma

Soma'da yaşanan katliamın ardından özelleştirmelere dikkat çekildi. DİSK Genel Başkanı Kani Beko özelleştirmelerin işçilerin katili olduğunu belirtirken Türk-İş Genel Sekreteri Pevrul Kavlak, 'Soma ders olsun, Yatağan'ı kurtaralım'...

Çözüm kamulaştırma
17 Mayıs 2014 Cumartesi 11:42

kamulastirma

Soma'da yaşanan katliamın ardından özelleştirmelere dikkat çekildi. DİSK Genel Başkanı Kani Beko özelleştirmelerin işçilerin katili olduğunu belirtirken Türk-İş Genel Sekreteri Pevrul Kavlak, 'Soma ders olsun, Yatağan'ı kurtaralım' dedi

Özelleştirmeler sonrası iş kazalarının büyük bir hızla arttığını kaydeden sendika başkanları, özel sektör kuruluşlarında yaşanan ve ölümle sonuçlanan iş kazalarının kamu işyerlerinde yaşanan iş kazalarının 10 katı fazla olduğunu bildirdi. Özel sektörde kâr uğruna işçinin can güvenliğinin hiçe sayıldığını ve işçinin yaşam hakkı için hiçbir yatırım yapılmadığını ifade ettiler. Türk-İş ve DİSK yöneticileri ve sendika başkanları özelleştirilen kurumların kamulaştırılması konusunda şunları söyledi:

'Özelleştirmeler işçinin katili'

DİSK Genel Başkanı Kani Beko:

Özelleştirmeler işçinin katili oldu. Özelleşen kamu kuruluşlarında ve taşeron işçilerin olduğu her yerde ölümle sonuçlanan iş kazaları yaşanıyor. Madenler bunların başında geliyor. Başta madenler olmak üzere özelleştirilen tüm kurumlar kamulaştırılmalıdır. Kamulaştırma olmazsa ölümler devam edecektir. Madenlerin devlette olduğu dönemlerde madende ocağa inecek işçiler, eğitimden geçip ehliyet aldıktan sonra ocağa inerdi. Zonguldak'ta ocağa inecek işçiler için okullar vardı. Eğitimden geçmeyen ocağa indirilmezdi. Şimdi ucuz işgücü diye her başvuran ocağa indiriliyor.

Şu anda madenler gündemde. Ama diğer kurumlarda da aynı felaketler yaşanmaktadır. Belediyelerde yaşanan taşeronlaştırma bunlardan bir başkası.

Çok kötü koşullarda çalışma yürütülüyor. Taşeron işçilerin çalıştığı, sendikalaşmanın olmadığı işyerlerinde işçiler şikayetlerini bildiremiyor. Bildiren ertesi gün işten atılıyor. Ama sendikalı işyerlerinde sendika gerekli müdahaleleri yapıyor. Taşeron şirketler iş güvenliğini ve işçinin yaşam hakkını riske atarak kâr ediyor. Ne yazık ki son yıllarda yaşanan bu.

'Soma ders olsun Yatağan'ı kurtaralım'

Türk-İş Genel Sekreteri Pevrul Kavlak:

Madenler özel sektöre devredilince birinci amaç kâr oluyor. Oysa ki bu madenler devlette olursa öncelik işçinin güvenliği olur. Sosyal devlet anlayışı nedeniyle kâr ikinci planda ele alınır. Yaşanacak bir kazada madende kim yönetici ise o sorumlu tutulacağı için her türlü güvenlik önlemini alır. Özel sektörde ise durum böyle olmuyor. Bugüne kadar yaşanan iş kazalarında hiç patron yargılandı mı? Yine suç çalışanların sırtına yıkıldı. Güvenlik için yatırımı yapmayan patron, ama bu kazalardan sorumlu tutulan yine bir çalışandır. Soma'da yaşananlar herkese ders olsun. Hiç olmazsa bundan sonra yapılacak özelleştirmeleri kurtaralım. Yatağan'ı kurtaralım. Değilse daha da büyük felaketlerle karşılaşabiliriz.

'Özelleştirme iş kazalarını artırdı'

Petrol-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın:

Soma'da yaşanan ve yüzlerce işçinin ölümüne yol açan felaketin nedeni özelleştirmedir. Özelleştirmesi yapılan işyerlerinde kamuya göre iş kazaları 10 kat artmıştır. Yeni Soma'ların olmaması için yapılacak iş özelleştirilen kamu kurumlarının derhal kamuya geri döndürülmesidir. İhalesi açılmış olan kamu kurumlarının ihaleleri durdurulmalı, ihaleler iptal edilmelidir. İşçilerin can güvenliği ve ülkenin çıkarı için bu şarttır. İşçilerin yaşam hakkı için özelleştirilmelere son verilmelidir.

'Kamulaştırma yapılmadan sorunlar giderilmez'

Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu:

İş kazalarındaki artışın nedeni özelleştirme ve arkasından gelen taşeronlaştırma. Türkiye'de özelleştirme yağmaya ve talana dönüştürülmüş durumda. Özelleştirme ile kamu kuruluşlarını alanlar kâr uğruna insafsızca hareket ediyorlar. Kâr için işçilerin çalışma koşullarını kötüleştirdiler. Çalışma koşullarının iyileşmesinin maliyetine katlanmıyorlar. Tabi sonuçta Soma'da olduğu gibi felaketler art arda gelir. Aslında buna felaket demek de yanlış. Göz göre göre cinayet. Yaşanan felaketlerin sona ermesi için madenlerden başlamak üzere özelleşen kuruluşlar tekrar kamulaştırılmalıdır. Türkiye, özellikle AKP iktidarında talihsiz bir dönem yaşamıştır. Halkın malı, tekrar halkın malı haline getirilmelidir. Bunun için ne gerekiyorsa yapılmalıdır.

Ancak AKP yaşanan sıkıntıları daha da büyüten bir politika izliyor. Taşeron sistemini daha da kötüleştiriyor. Felaket ortaya çıkınca da "takdir-i ilahi" diyerek geçiştirmeye çalışıyor. Yeniden kamulaştırma yapılmadan bu sıkıntılar giderilemez. Sendikalar bunun için elinden gelen her şeyi yapmalıdır.

'İhaleler derhal durdurulsun'

Belediye-İş Genel Başkanı Nihat Yurdakul:

Türkiye'de özelleştirme yandaşa peşkeş çekme ve işçi kıyımı oldu. Yaşanan felaketler için hükümeti zamanında uyardık. Ama dinletemedik. İş kazalarının ve ölümlerin yüzde 94'ü taşeron işçilerin olduğu işyerlerinde yaşandı. Özelleştirilen maden ocaklarının büyük bölümünde de taşeron işçileri var. Zararın neresinden dönülse kârdır. Soma ders olmalı ve tüm özelleştirme ihaleleri derhal durdurulmalıdır. Yatağan ihalesi hemen iptal edilmelidir. Bizler özelleştirmeye karşı çıkarken bizi vatan hainliği ile suçlamışlardı. Soma'da yaşananlar kimin vatan haini olduğunu gösterdi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.