CHP’den İşçi Partisi'ne İhsanoğlu ricası

Siyasi partiler arasında karşılıklı olarak yapılan bayramlaşmalarda İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırısı, Irak, Suriye’deki gelişmeler, IŞİD terörü ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri gündeme geldi. AKP’liler IŞİD terör...

CHP’den İşçi Partisi'ne İhsanoğlu ricası
30 Temmuz 2014 Çarşamba 02:35

chpekmelrica

Siyasi partiler arasında karşılıklı olarak yapılan bayramlaşmalarda İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırısı, Irak, Suriye’deki gelişmeler, IŞİD terörü ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri gündeme geldi. AKP’liler IŞİD terör örgütü ile ilgili eleştirilere, 'AKP bütün illegal terör örgütlerinin hepsini karşısına almıştır' diye yanıt verdi.

Bayramın ikinci günü artık partiler arasında gelenekleşmiş bayram ziyaretleri gerçekleştirildi. Partilerin karşılıklı olarak gerçekleştirdikleri ziyaretlerde, siyasi konularda da karşılıklı olarak mesajlar verildi.

AKP’li heyetin CHP’ye gerçekleştirdiği ziyarette IŞID terör örgütü ile ilgili kısa bir tartışma yaşandı. CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, Musul’da IŞİD tarafından rehine tutulan 49 Türk vatandaşın orada hala tutulduğunu anımsatarak, “Türkiye'nin çok dikkatli olması gereken günler yaşıyor. Herkesin çok sorumlu olması gereken bir zaman diliminden geçiyoruz. IŞİD diye bir terörist çete, Ortadoğu'yu kana buluyor. Burada atılacak her adımın büyük önemi var. Suriye ve Irak'ta parçalanmalara gidecek gelişmeler var. Hepsi burnumuzun dibinde oluyor. IŞİD'in açacağı tehlikeyi bizler öngörüyoruz, umuyorum ki ülkemizi yöneten iktidar da bunun bilincindedir” diye konuştu.

“MEZHEP BAĞNAZLIĞI İÇİNDE DEVLET YÖNETİLEMEZ’

Gök'ün bu sözlerine AKP Genel Başkan Yardımcısı Abdülhamit Gül yanıt verirken AKP hükümetinin izlediği politikası şu sözlerle savundu:

“Irak’ta yaşanan hadiseler gerçekten Türkiye'nin yıllardır dile getirdiği, orada bir mezhep bağnazlığı içerisinde devletin yönetilemeyeceği hususundaki eleştirilerin ne kadar doğru olduğunu gösteriyor. Bu hususta IŞİD'le ilgili hükümetimize ya da politikaya ilişkin yapılacak diğer sözlerin de temelsiz olduğunu ifade etmek lazım. Türkiye hangi gruba ait olursa olsun, illegal terör gruplarının hepsinin karşısında kalmıştır. Bu bir devlet politikasıdır. Hükümetin de yaptığı budur.”

‘GERGİNLİĞİ DÜŞÜRÜN’

AKP Genel Merkezi ziyaret eden CHP Genel Başkan Yardımcısı Emrehan Halıcı, düşüncelerimizdeki farklılıkların gergin ortamlara taşınmamasını isteyerek, “Burada iktidar partisine çok büyük sorumluluklar düşüyor. 12 yıldır iktidarda olmak bir parti için çok önemli sorumluluk aynı zamanda. Dolayısıyla ülkedeki gergin atmosferin yumuşamasına bu bayramların vesile olmasını biz diliyoruz” dedi.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Kapusuz, Halıcı’nın bu sözlerine “Ülkemizde şükürler olsun bu güzellikler varken komşularımızda sıkıntılar had safhada. Türk dünyasında yaşanan sıkıntılar var, İslam dünyasında yaşanan var, Gazze’de, Ukrayna’da yaşanan sıkıntılar var. Milletimiz bizi sürekli bazı konularda fikirleri farklı olduğu zaman tartışan değil beraber de olan, beraberliklerini millet önünde rahatlıkla dostça sergileyebilen görüntüleri arzu etmektedir” diye karşılık verdi.

İP'YE İHSANOĞLU RİCASI

İşçi Partisi’nin Genel Başkan Yardımcısı Bayram Yurtçiçek, Ankara İl Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Mahmutoğlu, Yönetim Kurulu Üyesi Selma Öztürk’ten oluşan heyeti CHP’yi ziyaret etti.

Yurtçiçek burada yaptığı konuşmada, Atatürk ilkelerine bağlı bir aday olmadan cumhurbaşkanı seçimlerine gidildiği dikkat çekti. CHP’li Seyhan Erdoğdu, bu eleştiriye CHP ve MHP’nini adayı cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu’nun her zaman Atatürk ilkelerine bağlılığını ifade ettiğini belirterek yanıt verdi.

CHP Ankara Milletvekili Gök ise İP’nin seçimlerde İhsanoğlu’nu desteklemesi gerektiği görüşünü dile getirdi. Gök’ün istemine yanıt veren Yurtçiçek, “Henüz karar vermedik. Boykot kararı da almadık. Değerlendirmelerimiz sürüyor” açıklamasında bulundu.

HDP “ÇÖZÜME” DESTEK İSTEDİ

HDP Mardin Milletvekili Erol Dora başkanlığındaki heyetinin CHP ziyaretinde de yine Ortadoğu'daki yaşananlar değerlendirildi. HDP Mardin Milletvekili Erol Dora, çözüm sürecinin desteklenmesi gerektiğini söyledi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyhan Erdoğdu, Ortadoğu'daki gelişmeleri anlatarak birbirlerine insanca, dostça bakmak gerektiğini söyledi. Gök ise Uludere'de 34 insanın öldürüldüğünü ve bu konuda Anayasa Mahkemesi'ne yaptığı başvuruyu anımsattı. Bir süre önce Uludere'ye yaptığı ziyareti anlatan Gök, Uludere'de gözyaşı dökmeyen bir iktidarın Gazze'de de gözyaşı dökme hakkı bulunmadığını savundu. Başbakan'ın HDP’nin parlamentoda olmaması yönündeki sözlerini kınayan Gök, cumhurbaşkanı seçiminde HDP'ye başarılar diledi.

‘TÜRKMENLER İŞID VE BARZANI’NİN İNSAFINA TERK EDİLDİ’

AKP’nin MHP ziyaretinde ise Irak’daki Türkmenlerin durumu gündeme getirildi. MHP Genel Başkan Yardımcı Ayhan yaptığı konuşmada “Bölgemizde meydana gelen olaylarda uyguladığımız dış politikaların, bizi sıkıntıya soktuğunu, hareket alanımızı sınırladığını düşünüyoruz. Bunun sadece işin sosyal ve siyasi yönünden öte, ticari anlamda da Türkiye'nin İslam coğrafyasıyla alışverişinin, ticaretinin de IŞİD'in ve Barzani'nin insafına terk edildiğini görüyoruz. Bunlar rahatsız edici gelişmeler” dedi.

CHP VE MHP’DEN 'F TİPİ ÖRGÜT’ SAVUNMASI

CHP’nin MHP’ye yaptığı ziyarette F Tipi Örgüte yönelik operasyon bir soru ile gündeme getirildi.

Bir gazetecinin “Emniyet mensuplarına yönelik yapılan operasyon ve uygulanan muameleyi nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusu üzerine heyette yer alan CHP Genel Başkan Yardımcısı Emrehan Halıcı, yapılan uygulamaların yanlış olduğunu belirtti. Zaman zaman bu yanlışlara dönük eleştiriler getirilebileceğini ancak bunun herhangi bir kesimi müdafaa etme anlamında olmadığını kaydeden Halıcı, hükümetin, yargıya, emniyete ve orduya her zaman müdahalelerde bulunduğunu, etkilemeye çalıştığını ve kendi politikası doğrultusunda yönlendirmeye çalışan bir tutum içinde olduğunu iddia etti. Halıcı, “Tüm bunların tamamına karşıyız. Bunları siyasi nedenlerden arındırıp, tamamen hukuka bırakmak gerekiyor” dedi.

İŞÇİ PARTİSİ’NDE BAYRAM HAREKETLİLİĞİ

Bayram kutlaması hareketliliğinin yaşandığı adreslerden biri de İşçi Partisi Genel Merkezi’ydi. Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Zafer Kars başkanlığındaki karşılama heyeti, gün boy diğer partilerden gelen heyetleri ağırladı. Sırasıyla, Demokrat Parti, DSP, CHP ve Saadet Partisi heyetlerini ağırlayan İşçi Partisi Genel Merkezi’ndeki heyetler arası sohbetlerde gündem, cumhurbaşkanlığı seçimleri, F tipi örgüte yönelik operasyon ve İsrail’in Gazze saldırısıydı. Heyet ziyaretleri sonrasında, İşçi Partisi kendi üyeleriyle bayramlaşma etkinliği gerçekleştirdi. Genel Başkan Doğu Perinçek’in yanı sıra çok sayıda partilinin de katıldığı programda hem bayramlaşıldı hem de güncel konular üzerinde görüş alışverişinde bulunuldu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.