CHP'de açılım ve özerklik devri

52-Öztürk Hocaoğlu

CHP'de açılım ve özerklik devri
07 Eylül 2014 Pazar 09:33

chpacilimozerklik
CHP kurultayında dün de Parti Meclisi (PM) yarışı vardı. Kemal Kılıçdaroğlu’nun listesinde yer alanların ağırlıklı olarak AKP’nin PKK ile yürüttüğü açılım politikasına destek veren isimlerden oluştuğu dikkatlerden kaçmadı
Önceki gün Genel Başkanlık yarışına sahne olan CHP kurultayında dün de Parti Meclisi (PM) yarışı vardı. Kılıçdaroğlu’nun Parti Meclisi listesi ağırlıkla, AKP’nin PKK ile yürüttüğü açılım politikasını destekleyecek isimlerden oluştu.
CHP’de Parti Meclisi seçimi sorun oldu. Çarşaf liste için başvurular ve  listenin matbada basılması bilinmeyen bir nedenle dün akşam saatlerine kadar uzadı. Çarşaf listenin belirlenmesi uzayınca “anahtar” listeler de gecikti. Anahtar listeler açıklanınca Kılıçdaroğlu’nun Parti Meclisi’ne ilginç isimleri aldığı görüldü. Kılıçdaroğlu, Kurultay için PKK çevrelerinin sıkça kullandığı “Birlik ve Kardeşlik” ismini vermişti. PM listesinin adı da “Birlik ve Kardeşlik Listesi” oldu.
AÇILIMCILAR
Kılıçdaroğlu’nun listesinde mevcut  Parti Meclisi’ne ek olarak ilave edilen isimlerin dikkat çekici özelliği AKP’nin PKK ile yapılan açılıma destek veriyor olmaları. Genel kanı Mustafa Balbay’ın Parti Meclisi listesinde olacağı şeklindeydi. Ama Kılıçdaroğlu’nın listesinde yer alamadı.  Listeye “sol kanat” ve Sarıgül” ekibinden alınanlar da “açılıma” sıcak bakan kişiler. Listede Genel Başkan Yardımcısı emekli Büyükelçi Faruk Loğoğlu yer almazken yerine başka bir isim konmuş. Bu çok dikkat çeken isim Murat Özçelik. AKP ile arası çok iyiydi. AKP Hükümetinde önce Irak Özel Temsilcisi, sonra Bağdat Büyükelçisi oldu. “Açılım” sürecinin ilk planlayıcılarından. Barzani bölgesinde çıkan petrolün Türkiye üzerinden dünyaya pazarlanması için çırpınıp durdu. O döenemin Dış Ticaret Müstearlığı bunu engelleyince onları Erdoğan’a ve cumhurbaşkanı Gül’e  şikayet etmekle tehdit etti. Ama bürokratlar direnince amacına ulaşamadı.
BARZANİ’YE YAKIN
Irak’ta Büyükelçilik yaptığı dönemde esas muhatabı Barzani oldu. Maliki’ye karşı Allavi Hükümeti kurulması için çalıştı. Maliki tarafından herkesin içinde “Ayağını denk al” diye uyarıldığı anlatılır.  
PM’NİN ÜÇTE BİRİNİ DEĞİŞTİRDİ
Kılıçdaroğlu’nun listesinde 60 kişilik Parti Meclisi’nden 25’i kadro dışı kaldı. Bunlardan Umut Oran, Bihlun Tamaylıgil, Adnan Keskin ve Murat Karayalçın aday olmazken Kılıçdaroğlu’nun anahtar listesinde yer bulamayan PM üyeleri şunlar oldu:
“Umut Akdoğan, Kutsiye Benan Baykal, Ayşe İnci Beşpınar, Gülsün Bilgehan, Dursun Bulut, Faruk Demir, Berrin Gürçay Dilekçi, Birgül Ayman Güler, Gökhan Günaydın,Hurşit Güneş, Hülya Güven, Seniye Nazik Işık, Murat Karayalçın (aday olmadı) ,Adnan Keskin (aday olmadı), Umut Oran (aday olmadı),Oğuz Oyan, Fikri Sağlar, Zühal Samlı, Perihan Sarı, Hüseyin Saygılı, Çetin Soysal, Bihlun Tamaylıgil (aday olmadı), Gaye Usluer, İbrahim Yener, Sevnur Yıldırım”
23 MİLLETVEKİLİ ANAHTAR LİSTEDE, TR 705 VAZGEÇİLMEZ
CHP kurultayında adaylık başvurusu yapan milletvekili sayısı 50’yi aşarken bunlardan 23’ü anahtar listede yer bulabildi. Bu isimleri “Sena Kaleli, Haluk Koç, Bülent Kuşoğlu, Kadir Gökmen Öğüt, Durdu Özbolat, İhsan Özkes, Engin Özkoç, Faik Öztrak, Şafak Pavey, Mehmet Ali Susam, Sezgin Tanrıkulu, Gürsel Tekin, Bülent Tezcan, Erdoğan Toprak, İdris Yıldız, Candan Yüceer, Alaaddin Yüksel, Gürkut Acar, Veli Ağbaba, Volkan Canalioğlu, İlhan Cihaner, Aytun Çıray ve Levent Gök” oluşturdu.
İNCE’YE ORTAK LİSTE TEKLİFİ  
Bu arada Kılıçdaroğlu’nun sürpriz bir hamleyle kurmayları aracılığıyla İnce’ye “ortak liste” önerisi götürdüğü öğrenildi.. Kılıçdaroğlu’nun muhaliflerden 8 kişiyi anahtar listesine alma önerisine Muharrem İnce cephesinin olumsuz yanıt verdiği belirtildi. Tuncay Özkan’ın Kılıçdaroğlu ve muhalefet listesinden ortak aday olması dikkat çekti.
Zihni Erdem / Ankara

KILIÇDAROĞLU’NUN ‘BİRLİK VE KARDEŞLİK LİSTESİ’
1-Sena Kaleli
2-Saliha Sera Kadıgil
3-Ercan Karakaş
4-Haluk Koç
5-Ümran Köksüz
6-Bülent Kuşoğlu
7-Nihat Matkap
8-Ekrem Kerem Oktay
9-Gülseren Onanç
10-Kadir Gökmen Öğüt
11-İrfan Önal
12-Yasemin Öney Cankurtaran
13-Durdu Özbolat
14-Murat Özçelik
15-Tuncay Özkan
16-İhsan Özkes
17-Faik Öztrak
18-Tuncay Özkan
18-Engin Özkoç
19-Serpil Öztürk
20-Şafak Pavey
21-Şenal Sarıhan
22-Mehmet Ali Susam
23-Sezgin Tanrıkulu
24-Gürsel Tekin
25-Zekeriya Temizel
26-Bülent Tezcan
27-Erdoğan Toprak
28-Halit Toraman
29-Elif Uzunşimşek
30-Hüseyin Yaşar
31-İdris Yıldız
32-Candan Yüceer
33-Alaaddin Yüksel
34-Gürkut Acar
35-Onursal Adıgüzel
36-Veli Ağbaba
37-Ezgi Akar
38-Yakup Akkaya
39-Zeynep Altıok
40-Enis Berberoğlu
41-Tekin Bingöl
42-Rana Bozkurt
43-Volkan Canalioğlu
44-Cemal Canpolat
45-İlhan Cihaner
46-Aytun Çıray
47-Gül Çiftçi
48-Zeki Eker
49-Ahmet Ertuğrul
50-Levent Gök
51-Didem Gültekin
52-Fevzi Gümüş
İNCE’NİN ‘UMUDUN ANAHTARI LİSTESİ’
1-Barkan
Kalınomuz
2-Nihat Karpuz
3-Ecevit Keleş
4-Emrah Köksal
5-Kenan Köktürk
6-Emre Köprülü (Milletvekili)
7-Ali Kemal Kumkumoğlu
8-Hakkı Süha Okay
9-Seyfi Oktay
10- Janet Otoğlu
11-Ali Özcan
12-Tanju Özcan
13 -Özcan Özel
14- Ümit Özgümüş
15-Tuncay Özkan
16-Ali Türen Öztürk
17-İbrahim Öztürk
18-Haluk Pekşen
19-Fikri Sağlar
20—Zühal Samlı
21-Yaşar Seyman
22-Doğan Şafak (Milletvekili)
23-Vedat Şenol
24-Nazan Şenolsun
25-Berhan Şimşek
26-Selin Taşdemir
27-Birsen Temir
28-Mert Ünlü
29-Murat Yazar
30-Ali Yıldızlı
31-Eray Zengin
32-Hakkı Akalın
33-Can Akın
34-Özgür Aktepe
35-Zeki Alçın
36-Önay Alpago
37-Bahattin Atalay
38-Şenol Balaban
39-Ali Başkaraağaç
40-Süheyl Batum (Milletvekili)
41-Evrim Baykara
42-Nuriye Berberoğlu
43-Yüksel Çakmur
44-Hikmet Çelik
45-Zeki Eren
46-Abdürrezzak Erten
47-Mehmet Faraç
48-Mustafa Farsakoğlu
49-Ümran Göçen
50-Alper Gümüş
51-Aliye Gündüz
52-Öztürk Hocaoğlu


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.