CHP kampından hayal kırıklığı çıktı

Zihni Erdem / Ankara

CHP kampından hayal kırıklığı çıktı
03 Kasım 2014 Pazartesi 10:24

chpkamp
CHP’nin Emine Ülker Tarhan’ın istifasının gölgesinde başlayan iki günlük Antalya kampı dün tamamlandı. Seçim hazırlıkları kapsamında topladığı kamptan beklenin yarar sağlanamadığı belirtildi. Genel Başkan Yardımcıları Sencer Ayata, Selin Sayek Böke ile Başdanışman Murat Özçelik’in yaptıkları sunumlar milletvekilleri tarafından beğenilmedi.
LİBERALLERDE ZAFER HAVASI
Kamp öncesinde Tarhan’ın istifasıyla sarsılan CHP’de, önümüzdeki dönemde milletvekili ve örgüt düzeyinde yeni kopmaların da olacağı ve “partinin ulusal kanadının partiden tamamen tasfiyesi” anlamına gelen kan kaybının seçimlerde partiyi olumsuz yönde etkileyebileceği endişesi başladı.
CHP yönetimine de hakim olan parti içindeki liberaller, Tarhan ve onun gibi düşünen “Ulusalcıların” tasfiyesi edilmesini sevinçle karşılarken, “Ulusalcılar, CHP’deki değişim ve yenileşmeyi engelliyorlardı. Sadece Tarhan  değil, onun gibi düşünen ve hareket eden diğerleri de istifa etsin” dedikleri öğrenildi.  Yönetim kademelerinde yer alan ancak partinin geleceğinden kaygı duyan bazı isimler ise bu durumda kaygılı. İstifaların partiyi “olumsuz” etkileyeceğini düşünüyorlar.
BİRLİK GÖRÜNTÜSÜ
CHP içindeki liberallerde zafer havası karşın, Tarhan’ın istifasını ve buna parti tabanına hitap eden “ulusalcı” başka milletvekillerini de izleyebileceği beklentisi, parti yönetimini önlem almaya itti. CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, parti kamuoyuna “Biz ulusalcı olarak bilenen arkadaşlarımızın partiden ayrılmasını istemiyoruz” mesajı vermek için Tarhan’ı kararını gözden geçirmeye çağırdı.
Genel Başkan Kılıçdaroğlu da hemen her kritik aşamada olduğu gibi eski Genel Başkan Deniz Baykal ile kahvaltıda bir araya gelerek ve bu buluşmanın fotoğrafını basında çıkmasını sağlayarak “partide birlik içindeyiz” görüntüsü vermeye çalıştı.
‘FAZLA LİBERAL’ TARTIŞMASI
Kampının ilk gününde CHP Genel Başkan Yardımcısı Sencer Ayata, seçmen davranışlarına ilişkin bir sunum yaptı. Kürt oylarının toplam oy oranının yüzde 14’üne denk düştüğü belirten Ayata, CHP’nin ise toplam Kürt oyunun sadece yüzde 1,5’unu alabildiğini anlattı. Seçmenlerin yüzde 30’unun parti tercihlerini değiştirebileceği, yüzde 10’unun ise “partisiz” olduğu belirten Ayata, “Artık parti oyları kemikleşti. Oy aslanın ağzında” ifadesine yer verdi.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke CHP’nin ekonomi politikasını anlattı. Böke’nin “Kapitalizme uyumlu, insana dokunan sosyal demokrat üretim modeli” bazı milletvekilleri tarafından “fazla liberal” ve “Derviş Modeli” eleştirileri ile karşılaştı.
Böke’ye yöneltilen “Derviş modeli” eleştirilerine üzerine söz alan Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, “Derviş, güçlü bir ekonomi politikası oluştururken düzenleyici ve denetleyici kurumları hayata geçirdi. AKP, bu kurumların tamamını işlevsiz hale getirdi” tespitini iletti.
Bu arada, CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt ise Böke’yi görünüşü itibariyle eski Başbakan Tansu Çiller’e benzetmesi dikkat çekti
ÖZÇELİK: AKP DOĞRUYDU
Kılıçdaroğlu tarafından MYK alınması beklenen “Başdanışman”  Murat Özçelik, dış politikaya ilişkin bir sunum yaptı. Özçelik, konuşmanın bir yerinde Suriye Devlet Başkanı Esad’ı halkını katletmekle suçladı. AKP’nin Öcalan ile yürüttüğü Kürt açılımın başarısız olduğunu savunan Özçelik, “CHP, Öcalan’ı değil,  HDP’yi muhatap alacak ve Kürt sorununu Mecliste çözecek” diye konuştu.
Suriye ve Irak’daki gelişmelerle ilgili de değerlendirmelerde bulanan Özçelik şöyle dedi: “AKP’nin her yaptığı şey yanlış değil. Daha önce sırtımızı döndüğümüz, Ortadoğu’ya açılma politikası doğru idi. Ancak  gelinen noktada mevcut hükümet, yaşanan sıkıntılara  çözüm getirecek durumda değil.
İtibar kaybı yaşandı. Buradan çıkışı sağlayabilecek yaklaşım CHP’den çıkabilir.”
‘BAŞDANIŞMAN FAZLA AMERİKANCI’
Özçelik’in konuşmasının ardından söz alan Adana Milletvekili Ümit Özgümüş’ün, “Murat Özçelik’in konuşması biraz fazla Amerikancı, biraz fazla AKP ağzıyla oldu. ‘Türkiye’de laikliği savunan sadece CHP’dir’ diyor. Bu yanlış bir tespit. Politikayı bunun üzerine inşa ederseniz, Türkiye’nin sadece yüzde 25’inin laik olduğunu varsayarsınız. Oysa, MHP de, İP de, Demirtaş da laikliği temel alıyor. Yine Murat Bey, ‘Suriye’de Esad halkını kesiyor’ dedi. Bu tespit, AKP’nin sınırlarımızdan geçirdiği teröristleri meşru kılar. Suriye’de Mukaveme-i Suriye adıyla örgütlenen halk, müthiş bir halk savaşı veriyor” dedi.
Toplantının sonunda eleştirilere yanıt veren Kılıçdaroğlu, “Partimize eleştiriler geliyor, eleştiriler geldikçe siz de eleştiriyorsunuz. Birlik olacağız, tek ses çıkaracağız” mesajı verdi. Kılıçdaroğlu milletvekillerinin “ön seçim” taleplerini üzerine “Önseçim istiyoruz diyen vekilleri anlayamıyorum.
Parti tüzüğünde yüzde 85 ön seçim uygulanır hükmü var” ifadesini kullandı.
CHP’DEN ŞİMDİ DE ERMENİ AÇILIMI
CHP İzmir milletvekili Mustafa Balbay da yaptığı konuşmada, CHP’nin düzenleyeceği 1. Dünya Savaşı’nın 100. yılına ilişkin bir sempozyum ile ilgili bilgi verdi. 2023’e kadar giden süreçte bu tür tarihsel olaylara önem verilmesi gerektiğini belirten Balbay, önümüzdeki yıl Ermeni olaylarının 100. yılı olduğunu anımsattı. Bu konuyla ilgili de bir sempozyum düzenlenmesi gerektiğini belirten Balbay’ın sempozyuma gerekirse Ermenistan Cumhurbaşkanı’nın da davet edilebileceğini söylediği öğrenildi.
Zihni Erdem / Ankara


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.