Cerrahpaşa'da film bitti

Hükümet, tıp fakültelerinin Sağlık Bakanlığı’na bağlanması için “Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) Kurulması ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı”nı TBMM’ye...

Cerrahpaşa'da film bitti
07 Ağustos 2014 Perşembe 08:08

ctf

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi hastanesinde aylardır röntgen çekilemiyor. Firmalar, borçları olan hastaneye ürün vermiyor. AKP hükümeti, Sağlık Bakanlığı’na bağlamak için üniversite hastanelerini borçlandırıyor

Türkiye’nin en köklü tıp fakültelerinden İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nin borçları nedeniyle aylardır röntgen çekemediği ortaya çıktı.  Göğüs Hastalıkları Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Tutluoğlu “Röntgen filmimiz yok. Gerekli tetkikleri yapamaz hale geldik” dedi.
Tıp fakültelerine bütçeden yeterince pay ayrılmaması nedeniyle üniversiteler borç yükü altına girdi. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi 2011 yılından bu yana aldığı malzemelerin karşılığını firmalara ödeyemiyor. Firmalar Cerrahpaşa’ya malzeme vermek istemiyor. Aydınlık’a konuşan Prof. Dr. Bülent Tutluoğlu, “Bize gelen hastalar, araştırma ve birçok tetkik gerektiriyor. Bunları yapamaz hale geldik. Her yerde olan akciğer filmini çekemiyoruz. Röntgenler son bir kaç aydır çalışmıyor. Yeni solunum cihazı alamıyoruz. Erken ve ileri kanser teşhisinde kullanılan diğer tıp fakültesi hastanelerinde bulunan Ebus cihazı Cerrahpaşa’da yok. Almaya yeltenemiyoruz bile” dedi. Prof. Tutluoğlu, üniversitelerin maddi sorunlarının birkaç yıldır devam ettiğini belirtti.
TASARI MECLİS’TE
Türk Tabipler Birliği Yönetim Kurulu üyesi Dr. Hüseyin Demirdizen de AKP hükümetinin üniversite hastanelerine bütçeden bilinçli olarak yeterli pay ayırmayarak borçlandırdığını söyledi. Asıl hedef ise üniversite hastanelerini Sağlık Bakanlığı’na bağlamak. Demirdizen, “ Hükümetin uyguladığı geri ödeme sistemi, hastalıkların kodlarına göre yapılıyor. Geniş araştırma gerektiren ve zor tedavi edilen hastalıklar için daha fazla harcama gerekiyor. Devlet ise bu hastalıklara yalnızca yüzde 10-15 fazla ödeme desteği sağlıyor. Üniversiteler, borçlanıyorlar. Hükümet de zaten borçlansın istiyor. Amaç üniversite hastanelerini Sağlık Bakanlığı’na bağlamak” diye konuştu.
Hükümet, tıp fakültelerinin Sağlık Bakanlığı’na bağlanması için “Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) Kurulması ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı”nı TBMM’ye sundu. Tasarı komisyonda görüşülüyor.

HACETTEPE PARSEL PARSEL GİDİYOR

Hacettepe Üniversitesi de borçları nedeniyle arazi satışına gitti. Üniversite toplam 72 dönümlük 6 parsel arsayı satışa çıkarırken, üniversitenin 350 dönümlük bir arsası da satış aşamasında. Üniversite yönetimi, AKP hükümetinin izlediği politikalar nedeniyle üniversite hastanelerinin zor durumda kaldığını belirtirken, biriken borçlar için arsalarını satmak zorunda kaldıklarını bildirdi. Hacettepe Üniversitesi Rektörü Murat Tuncer, “Dünya üniversitesi olarak kalabilmemiz için 600 milyon liraya ihtiyacımız var. Bunu bize versinler, arsayı satmayalım. Mevcut borcumuz önceki yıllara göre azaldı. Bu borcu ödemek için bir kaynak bulmamız lazım” demişti.

Aliye Ulusoy


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.