Cemal Süreya için uluslarası etkinlik

Cemal Süreya Kültür Sanat Derneği (CSKSD) kurulduğundan beri ilk kez Olağanüstü Genel Kurul'a gitti. Yönetim kurulu başkanı Seyit Nezir'le çalışmalarını ve yeni dönem için tasarılarını konuştuk "Cemal Süreya,...

Cemal Süreya için uluslarası etkinlik
30 Nisan 2014 Çarşamba 10:27

cemalsureya

Cemal Süreya Kültür Sanat Derneği (CSKSD) kurulduğundan beri ilk kez Olağanüstü Genel Kurul'a gitti. Yönetim kurulu başkanı Seyit Nezir'le çalışmalarını ve yeni dönem için tasarılarını konuştuk

"Cemal Süreya, şiirimizin olduğu kadar kültüre bakışın ve aydın tavrının da naif ama inatçı ve dönüştürücü adlarından biriydi. Nasıl ki 68 Kuşağı'nın duyarlığında Nâzım'ın sesi belirleyici oldu, Cemal Süreya da şiirimize getirdiği tarih yüklü ironik söylemle, Gezi Kuşağı'nın oluşma sürecinde derin ve etkili izler bıraktı, yenilikçi bireyin önünü açtı. Süreya'nın şiirimizi evrensele yönlendiren tutumu Cumhuriyetçi, laik, yurtsever, halkların özgür ve kardeşçe bağlılığına dayalı aydınlanma ve ulusalcılık ülküsünden besleniyordu. Onun sesindeki güç, şiirimizin hep ana kaynakları arasında yer alacaktır." diyen Seyyit Nezir, Olağanüstü Genel Kurul sonrasında derneğin önüne olağanüstü hedefler koyuyor. Ama bu yorucu tempo için yönetim kurulunun yanı sıra tüm üyeleri, edebiyat ve kültür dünyamızın önemli paydaşlarını her zaman katkılarıyla derneğin yanında bulacağına inanıyor...

Murat Bardakçı'nın Cemal Süreya şiirine saldırısını Cumhuriyet'te Turgay Fişekçi, Aydınlık'ta siz peş peşe göğüslediniz. Modern Türk şiiri ve Cemal Süreya'nın Batı'dan esinlenmeleri konusunda edebiyat araştırmalarına derneğin ivme kazandırması söz konusu mu?

Derneğin asıl bu işlerle uğraşması gerekmiyor mu? Süreya, yerellik ve evrensellik sarkacında Nâzım ve Orhan Veli'nin modern Türk şiirindeki katkılarını yeni ve yapısal bir gerilime taşıyan İkinci Yeni'nin öncü şairiydi, en etkili ismiydi. Bunu doğrulamaya Sevda Sözleri'nin son 18 yılda yalnızca YKY'de 53 basım yapması bile yeter!

Son yazılarınızda bu olguya dayanarak "Gezi Kuşağı'nda özgürlükçü devrim duyarlığının oluşmasında Cemal Süreya'ya çok şey borçlu olduğumuzu" ısrarla vurguladınız, "bireyin yaşama müdahalesinin toplumsal örgütlenmeyle daha etkili kılınması yönünde Kongre'nin önemli bir adım oluşturacağını" söylediniz. Dernek çevresindeki gençler bu gerçeğin farkında mı?

Katıldığımız tüm kitap fuarlarında gençler Cemal Süreya'dan her gün yeni şeyler öğrenme yönelimi içindeler... Onlara şunu söylüyorum: Edebiyatı yalnızca hobi olarak görmenin ötesine geçmek istiyorsanız bunun günümüzdeki etkin ortamı dernek çalışmalarıdır. Derneğe üye olmadan ya da alınterini damlatmadan bir şey yapmış olamazsınız. Brecht'in evrensel başarısı da tiyatroyu sanatsal etkinliğin örgütlü ortamına dönüştürmesinde saklıydı.

Sanal ortamda 'Sanat Olayı' dergisi

Cemal Süreya Şiir Ödülleri 2014 yılı yarışma koşullarında yine "36 yaşından gün almamış olanların katılması" mı istenecek?

Sanal ortamda dernek hakketmediği saldırılara maruz kaldı. Ödül yönetmeliğini ve seçici kurulun niteliğini danışmanlar kurulundan öneriler alarak geniş bir üye toplantısında yeniden oluşturmak gerekecek... O tartışmalar sırasında Ülkü Tamer, Süreya'nın bir sözünü anımsatmıştı: "Ödüller değerini seçici kuruldan alır."

Cemal Süreya Kültür Sanat Derneği'nin bir dergisi olacak mı?

Sanat Olayı dergisini bilirsiniz. 1980'lerde önce Ülkü Tamer, sonra da Attilâ İlhan yönetmişti. Ali Rıza Özkan, Mecit Ünal ve Haldun Çubukçu'nun onu sanal ortamda çıkarma tasarıları var. Maket hazır... Benim de katılmamı isteyince, dernek çatısı altında çıkarmayı önerdik. Olumlu karşıladılar. Ayrıca şiir dergisi olarak Üvercinka, edebiyat kuramına ilişkin de Papirüs çıkacak... Papirüs'ten vazgeçmeyiz.

Cemal Süreya Kültür Sanat Derneği'nin önümüzdeki günlerde yapacağı sanat etkinliklerinden söz eder misiniz?

Kadıköy Belediyesi'ne şiir sempozyumu önereceğiz. Ülkü Tamer, Ahmet Oktay, Cevat Çapan gibi şiirimizin yaşayan büyük ustaları için girişimlerimiz olacak... Şiirin yeryüzü tanığı Sait Maden için kapsamlı bir etkinlik tasarlıyoruz.

Derneğin yeni dönemde en önemli girişimi ne olacak?

Kadıköy Belediyesi'ne Cemal Süreya'nın 25. ölüm yılında uluslararası bir etkinlik önereceğiz. Murat Bardakçı gibi kof tarihçilerin bir de edebiyata musallat olmalarına boş vermeyeceğiz.

Nezihe Altuğ


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.