Cemaat yargısına uyarı -(TAMAMI)

YARGITAY’DAN SAVCILARA: ‘Kopyala-yapıştır’ı bırakın

Cemaat yargısına uyarı -(TAMAMI)
04 Nisan 2013 Perşembe 17:47

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan yargıya çok önemli uyarılar geldi. Başsavcılık rapor hazırlayarak, ‘Temyize gelen dosyalarda usul hataları var, bozma nedenine dikkat edin. Kes-kopyala yöntemini bırakın. Fotokopiler üzerinden karar vermeyin, dosyalar karışık’ dedi

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, yargının yıl sonu değerlendirme raporunu açıkladı.

Rapordan, hakimlere gerekçeli karar, savcılara da iddianame hazırlanması konusunda ders gibi uyarılar çıktı. Başsavcılık 9 sayfalık raporunda, savcıların soruşturma sırasında yaptıkları hataları tek tek sıraladı:

“Genel olarak tespit edilen eksiklikler” başlıklı kısımda, özellikle Ergenekon ve Balyoz gibi özel yetkili yargıda görülen davalarda sık sık gündeme gelen ihlaller ele alındı. Hukuki gerekçenin yetersiz tek satırdan ibaret bırakıldığının gözlendiği vurgulanarak şunlar ifade edildi:

“Bazı kararlarda iddia, suça konu somut olay, sanık savunması, delillerin değerlendirilmesi ve hukuksal nitelendirmenin denetime olanak verecek şekilde gösterilmediği, bazı gerekçeli kararların büyük bölümünün sanık ve tanık beyanlarının dosya içinden kes- kopyala yöntemi ile karara yapıştırılmasından ibaret olduğu, hükme esas alınan hukuki gerekçenin ise yetersiz bir satırdan ibaret bırakıldığı gözlenmektedir.”

Raporun, “ifade alma işlemleri sırasında tespit edilen eksiklikler” başlıklı bölümündeki bazı saptamalar şöyle:

- Suça konu eşyaların hangi şüpheli ve hangi suç ile ilgili olduğunun elkoyma ya da muhafaza altına alma işlemleri sonrasında emanet makbuzunda açıkça gösterilmesinin,

- İfadelerin tutanağa geçirilmesi sırasında, aynı veya benzer cümlelerin kurulması suretiyle ifade tutanaklarının kopyalandığı intibanı verecek yöntemlerden kaçınılmasının...

Savcılar dikkatsiz

Raporda savcılara, soruşturma dosyasına iletişimin dinlenmesi veya kayda alınmasına ilişkin kararlarının asıllarının veya onaylı suretlerinin de konulması uyarısı yapıldı.

“İddianamelerin yazılmasında esas ve usul bakımından dikkat edilmesi gereken hususlar” başlıklı bölümde savcıların “Kamu davası açma görevi”yle ilgili kanun maddesine dikkat etmediği vurgulandı.

Savcıları iddianamenin kapsamının belirlenmesinde sıkıntı yaşadığı ifade edilen raporda, iddia edilen suçlama ile ilişkilindirilen delillerin neler olduğunun iddianamede yeterli açıklıkta gösterilmesi gerektiği belirtildi.

Raporun, “Keşif, bilirkişi ve diğer raporlarla ilgili eksiklikler” başlıklı bölümde de, karara esas alınan bir kısım belgelerin, birbirinin aynı fotokopi evrakı olduğu ve bunların dosyada rastgele bulundurulduğu belirtildi.

Laf kalabalığı yapılıyor

Yargıçlar Sendikası Genel Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, Yargıtay Başsavcılığı’nın saptamalarının doğru olduğunu ancak bu tespitler karşısında, “herhangi bir bozma talebinde bulunmadığını” ifade ederek, “kendi içinde çelişmektedir” dedi.

Savcılıkların “kes-kopyala-yapıştır” yöntemi ve iddia ettiği suçlamayı delillendirememesinin gerekçeli kararlara da yansıdığını belirten Eminağaoğlu şöyle konuştu:

“Bu yöntemle ortaya çıkan kararlar, şekli anlamda gerekçeli kararlar olarak dosya arasına girmektedir. Oysa bu kararları okuyanlar, mahkemenin o sonuca nasıl vardığı konusunda laf kalabalığı dışında, ikna edici hiç bir gerekçe görmemektedir. O analizi yapan Başsavcılığın, kendi içinde tutarsız olmaması için, tüm bu kararlarda bozma görüşü yazması gerekmektedir ki, bakıldığında bu yolda hareket etmediği görülmektedir.”

ÖGM kararları böyle

Ergenekon ve Balyoz gibi davaların görüldüğü Özel Görevli Mahkemelerdeki kararların ve hazırlanan iddianamelerin “kopyala-yapıştır” şeklinde yapıldığını vurgulayan Eminağaoğlu şunları söyledi: “Başsavcılık bu tespiti tarihe not düşmek adına değil, hukuk için var olduğunu göstermesi, başta Özel Görevli Mahkemelerde olmak üzere bu yolda kararlar için bozma görüşünde bulunması gerekmektedir” dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.