Çelik'te grev hazırlığı -(TAMAMI)

‘Emeğin üretim içindeki payının doğru ödenmesini talep ediyoruz’ diyen çelik işçisi, grev hazırlığında. 4 bin 600 İSDEMİR çalışanı, Ereğli Demir Çelik Fabrikası ile eşitlenmek istiyor

Çelik'te grev hazırlığı -(TAMAMI)
22 Haziran 2013 Cumartesi 17:28

İskenderun Demir Çelik işçisi 1989 yılında Turgut Özal hükümetine karşı büyük grev yaşamıştı. İşçiler aylarca süren grevde direnmiş ve haklarını almışlardı. O dönemdeki bütün işçiler grev boyunca sakallarını kesmediler ve sakal direnişin sembolü haline gelmişti. İskenderun Demir Çelik Fabrikası (İSDEMİR) işçileri yeniden greve hazırlanıyor. Hak-İş’e bağlı Çelik İş Sendikası öncülüğünde her gün fabrika içerisinde yürüyüş ve mitingler düzenlenmekte. Sendika ve işçi birlikte ve mücadelenin başarıya ulaşacağına inanıyorlar. Şayet işveren istediklerini vermez ise 22 Temmuz 2013 tarihi ile greve gideceklerini belirtiyorlar.

Çelik İş Sendikası Şube Başkanı Metin Önde, ücretlerine yüzde 51 zam yapılmasını ve Ereğli Demir Çelik A.Ş. ile eşitlenmesini istediklerini ama işverenin yüzde 5 teklif ettiğini söylüyor. Önde’yle 4 bin 600 işçinin çalıştığı Demir Çelik Fabrikası’nda grev öncesi neler yaptıklarını, işçi-sendika ilişkisini ve işverenin tutumunu konuştuk.

4 bin 600 işçi eylem yaptı

Önde, söze başlar başlamaz, bu mücadelenin bir hak mücadelesi olduğunun altını çizerek, “4 bin 600 işçi adına toplu sözleşme görüşmeleri devam ediyor. 22 Temmuz, greve çıkmak için son günümüzdür. Şayet anlaşırsak greve çıkmayacağız. Bize 10 yıldır verilen sözler var. Bize ‘Yassı mamule geçtiğimizde Ereğli ile eşitleneceksiniz’ demişlerdi. Biz Ereğli Fabrikası’nda çalışan emekçi kardeşlerimizle aynı maaşı almak istiyoruz. Bu anlamda sahada yürüyüş ve mitingler düzenliyoruz. Şu süreçte sakal eylemi yapıyoruz. Sakal eylemini birlikteliğimiz ve tek resim, tek tablo olmak adına yapıyoruz. Fabrikada çalışan 4 bin 600 işçi bu eyleme katılmış durumdadır. İşçi yürüyüşlere ve mitinglerimize katılıyor. Ereğli ile aynı maaşı alıncaya kadar sendika ile işçi birlikte mücadeleye devam edecektir” dedi.

Ereğli ile eşitlenme talebi

Çelik üretim konusunda Ereğli ile kıyaslama yapan Önde, “Ereğli 3,5 milyon ton üretiyor, biz ise 5,3 milyon ton üretiyoruz. Bunun karşılığında emeğin üretim içindeki payının doğru ödenmesini talep ediyoruz.

Bundan vazgeçmeyeceğiz. Sendika ve 4 bin 600 işçi aynı noktaya bakıyor ve aynı yürekle hareket etmektedir. Bu karar, çalışanla birlikte oturup konuşarak aldığımız bir karardır. Bu mücadeleden başarı ile çıkacağımıza inanıyoruz. Bizim çıplak maaşımız 2 bin lira, Ereğli’nin çıplak maaşı ise 3 bin 300 ile 3 bin 500 arasıdır. Haftaya Salı günü yeniden Fabrika içinde yürüyüş ve mitingimiz olacak; bunu tüm kamuoyuna haklılığımızı kanıtlamak için yapmaktayız” diye konuştu.

‘Birlikte kazanalım’ çağrısı

İskenderun Demir Çelik Fabrikası’yla ilgili önemli bir noktaya dikkat çeken Önde, “Dünyada 36 demir çelik şirketi arasında zarar etmeyen şirketlerden birisi Ereğli, diğerinin ise İSDEMİR olduğunu belirteyim. Şirket yetkilileri kamuoyuna deklare etmişlerdi. Bu da bizim haklılığımızı göstermektedir” yorumunu yaptı.

Grevin demir çelik sektörünü nasıl etkileyeceğine de değinin Önde, “Biz Ereğli ile İSDEMİR, Türkiye’de kaliteli çelik üretmekteyiz. En büyük iki entegre tesis olarak bulunuyoruz. Dışarıya ihracatımız azalabilir ama diğer çelik sektörünü pek etkileyeceğini sanmıyorum. İSDEMİR’in şirketlere verilen sözleri ve malı zamanında teslim etme zorunluluğu var. Fabrika, bu anlamda etkilenir ama şunun da altını çiziyorum: Biz kaybeden veya kazanan olmak yerine, birlikte kazanan konumda olmak istiyoruz.

Bize yüzde 5 teklif ettiler. Bu kabul edilir bir rakam değildir. Onun için emeğin mücadelesinde yolumuza devam edeceğiz.”

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.