ÇEKİN KİRLİ ELİNİZİ SUBAYIMIZDAN -(TAMAMI)

Tasfiye harekatına karşı halk harekatı

ÇEKİN KİRLİ ELİNİZİ SUBAYIMIZDAN -(TAMAMI)
15 Nisan 2013 Pazartesi 22:11

‘Askeri Casusluk’ adıyla yürütülen Türk subayını tasfiye hareketine karşı on binler bugün İzmir Adliyesi önünde buluşacak. 40 örgütten oluşan ‘Cumhuriyet İçin Güçbirliği’ ve çok sayıda sendika ile milletvekili de eylemdeki yerini alacak

“Askeri Casusluk” davasının ilk duruşması bugün İzmir Adliyesi’nde yapılacak. Başta Ege Bölgesi olmak üzere, pek çok ilden binlerce yurttaş, tıpkı 8 Nisan’da Silivri’de olduğu gibi tertiplerle yargılanan subaylara destek olmak ve ülkesine sahip çıkmak için İzmir Adliyesi önünde toplanacak. 40 örgütten oluşan Cumhuriyet İçin Güçbirliği ve İzmir’deki pek çok kitle örgütü ve sendika da orada olacak. Türk-İş 3. Bölge Temsilcisi Hüseyin Karakoç, İzmir’deki bütün şubeleriyle duruşmaya katılacaklarını söyledi. DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, 14 bin üyesi bulunan Genel-İş’in de bütün şubelerinden temsilcilerin adliye önünde olacağını açıkladı. Öte yandan çok sayıda CHP Milletvekili de duruşmayı içeride izleyecek. Milletvekilleri, siyasi parti ve kitle örgütü başkanları davayı Aydınlık’a değerlendirdi.

İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir İl Başkanı Av. Tugay Şen:

Türk Ordusu’na karşı psikolojik savaşın en hayasızcası, bu davada yaşanmaktadır. Çünkü BOP eşbaşkanlığının Türk milletini ayaklar altına alabilmesi için, önce ordusunu ayaklar altına alması zorunludur. Ancak bugün İzmir’de Türk milletinin ordusunu düşürüldüğü bu durumdan kurtarmaya karar verdiğini göstereceğiz. Mustafa Kemal’in subaylarının tertiplerle yargılanmasına karşı tüm İzmirlileri İzmir Adliyesi’ne çağırıyoruz.

CHP İzmir Milletvekili Alaattin Yüksel:

Bizzat Şirinyer Askeri Cezaevi’ne gittim, onlarla birebir konuştum. TSK’daki en başarılı insanlar özel olarak seçilip içeriye atılmışlar. Konular mesnetsiz, tutarsız. F-16’nın iki pilotu var. ABD’de, Avrupa’da birincilikleri var. Dünyanın tanıdığı pilotlar... Bu şahsyetleri alarak geride kalanları boyun eğmeye ya da istifaya zorluyorlar. Mevcut kuvvetin belini kırıyorlar. Birçoğuna ceza verilse bile yattıkları ile tamamlamış olacaklar. Gizli diye patırtı koparılan bilgiler internetten erişilen açık bilgiler.

CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir:

Bu davalar, yasalara uygun olmayan aramalarla elde edilmiş kanıtlarla oluşmuş. Aynı renk torbalar, aynı CD’ler, usulsüz aramalar... Cumhuriyet kuvvetlerini içeri almışlar. TSK’nın itibarsızlaşması için psikolojik savaş yapılıyor. Davaların Cumhuriyetin birikimine karşı olduğu açık. Hesaplaşma sadece TSK ile değil. Cumhuriyet devrimi ile de aynı hesaba tutuşmuşlar.

DSP İzmir İl Başkanı Selçuk Karakülçe:

Türkiye bir kaosun içinde. Askerlerimize karşı karalama politikası başlatıldı. Suçları sabit olanlarla pazarlık yapıyor. Bizler bu olan bitene hayır demeliyiz. Elimizden geleni yapmalıyız. 16 Nisan günü tüm üyelerimizle beraber İzmir Adliyesi önünde olacağız.

Cumhuriyetçi Avukatlar Grubu Başkanı Av. İrfan Koçana:

Dava dosyasında, Atatürk’ün Gençliğe Hitabe’sinin ve Türk subaylarına mesajının suç delili olarak gösterilmesini sindiremiyoruz. Masumiyet ilkesi ihlal edilerek, ahlaksızca iftira ve karalamalarla daha yargılama başlamadan suçlu ilan edilen sanıkların adil yargılama hakkını savunmaya devam edeceğiz. Tüm meslektaşlarımızı ve halkımızı duruşmaları izlemeye çağırıyoruz.

TGB Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir İl Başkanı Ezgi Sağcan:

Bu dava, Deniz Kuvvetleri’ni ve Ege Ordusu’nu bitirme planıdır. AKP seviciliğini üstlenmiş basının ahlaksızca karalamalarıyla yürütülen bu dava sırasında, onurlu subaylar istifa etmek durumunda bırakılmış, milli güvenlik zafiyeti oluşturulmuştur. Ege’nin efeleri, İzmir’in Kubilay’ları! Casusluk tertibini bozalım, tertipçileri İzmir’den denize dökelim. Bugün İzmir Adliyesi’nde buluşalım.”

ADD İzmir Şubeleri Eşgüdüm Başkanı Ali Yanar:

Ergenekon’un son kuyruğu Askeri Casusluk davasıdır. TSK’ya bu çamuru atanlar, o çamurun altında ezilecektir. Uydurmaca delillerle başlattıkları bu davalar sonucu orduyu bitirmeye çalışıyorlar. Türkiye’yi sahipsiz bırakmak için, askerlerimize saldırı düzenleniyor. Ama Türk halkı oynanan oyunları görüyor. Türkiye Cumhuriyeti’ne sahip çıkan halkımız, bugün İzmir Adliyesi’nde olacak. Adliyeye yurttaşlarımızı getirmek için İzmir tüm ilçelerinden otobüs kaldıracağız.

Harp Malülü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Denizli Şube Başkanı M. Emin Öztürk:

NATO’dan emir almadan hareket eden tek ordumuz Ege Ordusu. Türk milletinin, Türk ordusunun bu şekilde yargılanmasına müsaade etmemesi gerekiyor. Hangi siyasi partiye mensup olursa olsun herkesi, eline Türk bayrağı alarak İzmir Bayraklı Adliyesi önüne bekliyoruz.

CKD Denizli Şube Başkanı Cennet Kasapoğlu:

Bu dava Türkiye Cumhuriyeti ordusunu ve kahramanlarımızı yıpratma operasyonudur. Kahraman ordumuza sahip çıkmak için biz Cumhuriyet kadınları olarak orada olacağız.

Emekli Subay Eşleri Derneği Başkanı Nevin Yenilmez:

Bu, ordumuzu yıpratmak için yapılan bir tertiptir. Arkadaşlarımıza destek olmak için, adalet için hepimiz bugün İzmir Adliyesi’nde olacağız.

Deniz Kuvvetleri’ni bitirme projesi

Kamuoyunda “Askeri Casusluk” davası olarak bilinen, İzmir merkezli “gizli bilgi ve belge temin etme-fişleme” davasının ilk duruşması bugün görülmeye başlanacak.

Bayraklı Adliyesi’nde İzmir 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nce görülecek olan davada 55’i muvazzaf asker, 79’u tutuklu 327 sanık yargılanıyor.

‘Hedefte Deniz Kuvvetleri’

310’u emekli ve muvazzaf subaylardan oluşan sanıklardan, 133’ü Kara Kuvvetleri, 76’sı Deniz Kuvvetleri, 56’sı Hava Kuvvetleri, 45’i ise Jandarma Genel Komutanlığı’ndan. Hukuçular tarafından “Deniz Kuvvetleri’ni bitirme projesi” olarak adlandırılan davada 4 amiralin yanı sıra 20’yi aşkın muvazzaf kurmay albay da yargılanacak.

Suçlamaların büyük çoğunluğu davada 1 numaralı sanık olarak gösterilen işadamı Bilgin Özkaynak’ın evinde bulunduğu iddia edilen “Pandora” isimli veri tabanına dayandırılıyor. Bir veri tabanı dosyası olan “Pandora”da çoğu asker olan kişilerle ilgili fişlemeler yer alıyor. İddianamede, koordinatörler tarafından çoğu asker kişilere ait özel bilgilerin eskort kadınlar kullanılarak alındığı ve “Pandora” isimli veri tabanında toplandığı öne sürülüyor.

Savcıya büyük tepki

Davanın iddianamesi hukukçular tarafından yoğun tepki görmüştü. İddianameyi hazırlayan Savcı Zafer Kılınç’ın davada sanık olmayan kişilerin özel telefon görüşmelerine açıkça yer vermesi “Savcı suç işliyor” şeklinde yorumlanmıştı. Mağdur sıfatıyla iddianamede adı geçen kişilerin özel hayatlarına ilişkin bilgiler T.C. Kimlik numaralarına varana kadar iddianamede ifşa edilmişti. Bunun sonucunda Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Savcı Zafer Kılınç hakkında inceleme başlatmıştı.

Gizli bilgiler ifşa edildi

İddianamede bir diğer tartışma konusu ise, ek klasörlere giren belgeler oldu. Soruşturma safhasında ele geçirildiği belirtilen belgeler için savcılık Genelkurmay Başkanlığı’na yazı yazarak, belgelerin devletin güvenliğine ilişkin ‘gizli belge olup olmadığını’ sormuştu.

Genelkurmay Başkanlığı tarafından teşkil edilen bilirkişilerce yapılan inceleme sonucu savcılığa yazılan yazıda “İfşa edilmemeli, devletin savaş ve askeri hareketlerini tehlikeye sokar” uyarısına rağmen, Savcı Kılınç TSK’ya ait ‘çok gizli’ ibareli harekat planları, TSK’nın PKK yapılanmasına ilişkin raporları gibi birçok gizli belgeyi davanın ek klasörlerine koyarak ifşa etmişti.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.