BRICS’den yeni ‘Dünya Bankası’ -(TAMAMI)

Hindistan tarafından dile getirilen Güney Bankası fikri BRICS’in bu toplantısının en önemli gündemi. Çokuluslu bir ortaklık olacak bankanın Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası’na alternatif...

BRICS’den yeni ‘Dünya Bankası’ -(TAMAMI)
27 Mart 2013 Çarşamba 13:36

Hindistan tarafından dile getirilen Güney Bankası fikri BRICS’in bu toplantısının en önemli gündemi. Çokuluslu bir ortaklık olacak bankanın Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası’na alternatif olması hedefleniyor.

BRICS ülkelerinin yaptığı dış yatırımlar, 2000 yılında 7 milyar dolarken, 2012 yılında ise 126 milyar dolara yükseldi. Bu miktar, dünya genelinde toplam dış yatırımın yüzde 9’u.

Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika liderleri 5’inci kez bir araya geliyor. BRICS topluluğu olarak anılan söz konusu 5 ülke dünyanın en hızlı gelişen ülkeleri olma özelliğini taşıyor. BRICS’in bu yıl 5.’si düzenlenen Zirvesi Güney Afrika Cumhuriyeti’nin Durban kentinde başladı. Bugün sona erecek Zirve’de en önemli gündem maddelerinden birisi yeni kurulacak ortak (çok uluslu) banka konusu. Suriye konusundaki gelişmeler, dış yatırım olanakları ve küresel istikrar çin işbirliğiyse BRICS’in diğer önemli gündem maddeleri arasında sıralanıyor.

Banka hedefi

Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası’na alternatif olacak bir çok uluslu banka oluşturma fikri, Hindistan tarafından gündeme getirildi. “Güney Bankası” adını alması beklenen BRICS bankasının, 50 milyar dolar öz kaynakla faaliyetlerine başlaması hedefleniyor.

Devlet başkanı sıfatıyla ilk ziyaretini Rusya’ya yaptıktan sonra Tanzanya, Güney Afrika ve Kongo Cumhuriyetinde temaslarda bulunan Çin Cumhurbaşkanı Şi Cinpin de dün ve bugün düzenlenen BRICS liderler zirvesine katılıyor. Ülkesinin BRICS ülkeleriyle ortaklığını daha da güçlendireceğine dikkat çeken Şi, “BRICS mekanizmasının uluslararası finansal krizin önlenmesi, küresel ekonominin yönetiminin geliştirilmesi, uluslararası ilişkilerde demokrasinin güçlendirilmesi gibi konularda katkısının olduğunu” ifade etti.

BRICS’in Dış yatırım atılımı

BRICS ülkelerinin yabancı sermaye kullanımında ve dış yatırımlarında son 10 yılda hızlı bir büyüme görüldüğü bildirildi. Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı tarafından evvelsi gün Cenevre’de yayımlanan rapora göre Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika Cumhuriyeti’nden oluşan BRICS ülkeleri, yabancı sermaye çekme ve dış ülkelere yatırım yapma konularında önemli ülkeler haline geldi.

Rapora göre, son 10 yıl içinde BRICS ülkelerinin çektikleri doğrudan yabancı sermaye üç kat artarak, 2012 yılı itibarıyla 263 milyar ABD Doları’na ulaştı. Bu miktar, dünya genelinde çekilen tüm yabancı sermayenin yüzde 20’sini oluşturdu.

Bunun yanı sıra, dış yatırımlar konusunda da önemi artan BRICS ülkelerinin yaptığı dış yatırımlar, 2000 yılında 7 milyar dolarken, 2012 yılında ise 126 milyar dolara yükseldi. Bu miktar, dünya genelinde toplam dış yatırımın yüzde 9’unu teşkil etti.

BRICS ülkelerinin yatırımlarında Afrika ülkeleri en üst sıralarda yer aldı. 2010 yılında, dünya genelindeki dış yatırımların yüzde 25’inin sahibi olan BRICS ülkelerinin Afrika’ya olan yatırımları, genelde imalat ve hizmet sektörlerine yöneldi.

Raporda, BRICS ülkeleri arasındaki yatırımın ise hâlâ sınırlı düzeyde olduğu ve bu ülkelerin toplam dış yatırımları içinde sadece yüzde 2,5’lik yer tuttuğu belirtildi.

Suriye’ye dikkat çekildi

BRICS Zirvesi’nde Suriye’de yaşanılanlardan duyulan kaygı ilk kez dile getirdi. Özellikle bölgede saldırılardan büyük zarar gören sivillerin korunması için somut adımlar atılması çağrısında bulunuldu. BRICS ülkeleri Johannesburg’da yapılan toplantıda Suriye’de sivillere ve sivil alanlara gelişi güzel saldırıların sona ermesini için çağrıda bulunurken, misket bombaları ve yangın silahlarının kullanılmaması gerektiği noktasında ısrarcı oldular.

Şi-Zuma görüşmesi

Çin Cumhurbaşkanı Şi Cinpin dün Pretoria kentinde Güney Afrika Cumhurbaşkanı Jacob Zuma’yla görüştü. Görüşmede, Çin ile Güney Afrika Cumhuriyeti arasındaki kapsamlı stratejik ve ortaklık ilişkilerinin güçlendirilmesi konusunda fikir alışverişinde bulunuldu.

İki lider üzerinde anlaştıkları konuları imza altına alacaklar. Anlaşmaların imzalanmasından sonra her iki liderin de kapsamlı açıklamalar yapacağı belirtildi.

Çin ile Güney Afrika arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasından bu yana geçen 15 yılda, iki ülke arasında ortaklık ilişkilerinden kapsamlı stratejik ve ortaklık ilişkilerine varan tarihi atılım kaydedildi.

Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika’dan oluşan BRICS, dünyanın gelişen ekonomilerinden bazılarının bir araya geldiği bir ekonomik topluluk. BRICS’e üye ülkelerin toplam nüfusu dünya nüfusunun yüzde 43’ünü oluşturuyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.