BRICS yeni düzeni Afrika’dan kuruyor -(TAMAMI)

BRICS’in 5. Zirvesi tamamlandı. Yapılan tartışmalar ve alınan kararlar, çok merkezli dünya anlayışının iyice belirginleşen çehresi olarak değerlendirildi

BRICS yeni düzeni Afrika’dan kuruyor -(TAMAMI)
28 Mart 2013 Perşembe 19:14

Dünyanın en hızlı gelişen beş ülkesi olan Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika Cumhuriyeti’nin oluşturduğu BRICS, 5. Zirvesi’ni tamamladı. Güney Afrika Cumhuriyeti’nin ev sahipliği yaptığı zirve, aldığı önemli ekonomik kararların yanı sıra siyasi çizgisiyle de dünya gündemine oturdu.

BRICS, iki kutuplu dünya düzeninden sonra, ölü bir doğum olarak nitelenen ABD’nin tek merkezli dünya iddiasının tarihe karışmasıyla boşalan zemine doğdu. Ancak bu sefer jeopolitik kuramlardaki hakimiyet mücadelesinin yerini kendi deyimleriyle “Gelişme, Bütünleşme ve Sanayileşme için Ortaklık” aldı.

Dünya devletleri artık, Batı metropollerinde yazılan ve hayata geçişiyle birlikte insanlığa yıkım getiren 20. yüzyıl hakimiyet teorilerinin piyonu olmak yerine, Doğu’nun, temel olarak karşılıklı saygıyı, kazan-kazan anlayışını ve sorunların ortaklık zemininde çözülmesini hedefleyen yeni bir uygarlık paradigmasının öznesi olmaya hazırlanıyor.

Kararlardaki somutluk

BRICS 5. Zirvesi kapanış oturumunda alınan kararlar bir çok açıdan önem taşıyor. Zirvede, başta “BRICS Ülkeleri Arasındaki Çok Taraflı Sürdürülebilir Kalkınma, İşbirliği ve Ortak Finansman Anlaşması” ve “BRICS Ülkeleri İş Konseyi Kurulmasına İlişkin Bildirge” olmak üzere çok sayıda işbirliği belgesi imzalandı. Zirvede, ayrıca BRICS Ülkeleri Kalkınma Bankası ve Döviz Rezerv Havuzu kurulması da kararlaştırıldı.

“BRICS Ülkeleri ile Afrika: Gelişen, Bütünleşen ve Sanayileşen Ortaklık İlişkileri İçin Çaba Harcayalım teması, BRICS ülkelerinin ortak kalkınma hedefini oluştururken, BRICS ülkeleri ve Afrika ülkeleri arasındaki işbirliğinin de yönünü belirledi. BRICS ülkeleri, ortaklık ilişkisi doğrultusunda ekonomi, ticaret, finans, altyapı tesisleri inşası ve personel değişimi gibi alanlardaki işbirliğini güçlendirmeli” diyen Çin Cumhurbaşkanı Şi Cinpin, sözlerini “Afrika ülkelerinin, ekonomide güçlü artış ve bütünleşme sağlamak ve sanayileşmeyi gerçekleştirmek için harcadığı çabaları desteklemeliyiz. Gelişen Afrika ekonomisini, dünya ekonomisinin gözdesi hâline getirmeye çalışmalıyız” ifadeleriyle sürdürdü.

BRICS Kalkınma Bankası’nın yanı sıra üye ülkelerin Batı’nın ekonomi politikalarına yönelik getirdikleri eleştiriler de dikkatlerden kaçmadı. Oturumlarda söz alan konuşmacıların hemen hepsi, 2008’den bu yana süregelen ekonomik krizde Batı’nın aldığı kararların dünyanın geri kalan ekonomilerini zora soktuğu konusunda anlaştı.

Sanayileşmenin yanı sıra üye ülkelerin alt yapı tesislerinin geliştirilmesi konusunda da kararlar alındı. Durban Bildirgesi ve Eylem Planı’nın da yayımlandığı zirvede, ayrıca 2014 yılındaki zirvenin Brezilya’da yapılmasına karar verildi.

Filistin’e destek

BRICS tarafından yapılan açıklamada, İsrail’in işgal ettiği Filistin topraklarında inşa edilen yerleşimlerden duydukları derin bir endişe dile getirildi.

5. BRICS Zirvesi’nde kabul edilen Ethekwini Bildirgesi’nde, “Yerleşimlerin inşası, uluslararası hukuka aykırı ve barış sürecine zarar veriyor” ifadelerine yer verildi.

Ortadoğu barış sürecinde ilerlemenin eksikliği konusunda endişelerini dile getiren BRICS ülkeleri, çözüme yönelik çabalarında hem İsrail’e hem Filistin’e yardım sağlanması için uluslararası topluma çağrıda bulundu. Çözümün, 4 Haziran 1967 tarihli sınırlara dayanan, uluslararası toplumun tanıdığı sınırlar içinde, İsrail ile barışçıl bir şekilde yan yana yaşayan, ekonomik açıdan yaşayabilir bir Filistin devleti olmak üzere iki devletin varlığını öngörmesi gerektiği belirtildi.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.