Borsa’da yabancı sahipliği yüzde 66 -(TAMAMI)

28 yıl önce kurulan İMKB tarih oldu

Borsa’da yabancı sahipliği yüzde 66 -(TAMAMI)
05 Nisan 2013 Cuma 18:01

AKP Hükümeti, 28 yıllık İMKB’yi şirketleştirerek Borsa İstanbul AŞ yaptı. Borsanın adının değiştirilerek daha önce yapılan vurgunların silinemeyeceğini ifade eden Eski Hazine Müsteşarı CHP’li Faik Öztrak, Borsa’daki yabancı sahipliğinin yüzde 66’ya ulaştığını belirtti

İstanbul Menkul Kıymetler Borsa’sı (İMKB) dün düzenlenen törenle Borsa İstanbul AŞ adını aldı. Böylece 28 yıl önce kurulan İMKB tarihe karışırken, Borsa İstanbul Başbakan Tayyip Erdoğan’ın çaldığı gong ile işlemlere başladı.

İMKB’nin yapısının ve adının değiştirilerek Borsa İstanbul’un kurulmasını eleştiren CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Eski Hazine Müsteşarı Faik Öztrak, AKP’nin borsayı şirketleştirdiğini söyledi. Türkiye’deki menkul kıymetler piyasasının, küçük yatırımcıların tasarruflarını uzun vadeli yatırımlara dönüştürme, işlevine sahip olmaktan uzak olduğunu savunan Öztrak, “Borsa adeta davulun Türk şirketlerinin omzunda, tokmağın yabancılarda olduğu bir piyasa haline dönüşmüştür. Bugün itibariyle borsada yabancı sahipliği yüzde 66’ya ulaşmıştır” dedi.

Şirketleşen Borsa AKP’nin yönetiminde

Son üç yılda borsadaki halka arzların yatırımcıları mağdur ettiğini belirten Öztrak, şöyle devam etti: “Borsanın, vatandaşın tasarruflarının çarpıldığı yer imajı pekişmiştir. Nitekim son üç yılda halka arz edilen 67 şirketten 48’nin fiyatı kısa sürede düşmüş; bu arzlara katılan yatırımcılar ciddi zarar etmiştir. Hükümet küçük yatırımcının sorunlarına eğilmek yerine, borsa yönetimine el koymayı tercih etmiş ve borsayı adeta devletleştirmiştir. Oysa bu piyasaların geliştiği ülkelerde borsalar üyeleri tarafından kurulan ve yönetilen mesleki kuruluşlar niteliğindedir. AKP şimdi el koyduğu borsanın ismini alayiş, valayiş ile değiştirmekte, borsayı şirketleştirmektedir. Ortaya çıkan şirketin ortaklık yapısından borsanın yönetiminin Hükümette kalacağı anlaşılmaktadır. Borsayı devletleştirirken Hükümet, diğer yandan 2015’e kadar Türkiye’deki şirketlerin halka açıklığının artmasını istemektedir.”

‘İsim değişikliği ile yapılan vurgunlar silinemez’

“Yapılan isim değişikliği ile geçmişin acı hatıralarına ve mağduriyetlere sünger çekileceği zannedilmemelidir” diyen Öztrak, dünyadaki likidite bolluğu nedeniyle sıcak paranın kar etme hırsıyla Türkiye piyasasına geleceği uyarısı yaptı. 2012 yılında kendi liginde büyümesi en hızlı yavaşlayan 5. ekonomi olan Türkiye’nin, borsaya gelen sıcak paraya döviz cinsinden en çok kar veren ikinci ülke olduğunu bildirdi. Bu bolluğun sonsuza kadar gitmeyeceğine işaret eden Öztrak, “Önümüzdeki bir iki yılda bu para bizim gibi ülkelerden çekilmeye başladığında zarar vatandaşın omzuna yıkılmamalıdır. Yani kar sıcak paranın, zarar vatandaşımızın olmamalıdır. Sermaye piyasalarını gözeten ve denetleyen otoriteler küçük yatırımcılarımızı koruyacak, yeni mağduriyetlerin oluşmasını engelleyecek tedbirleri şimdiden mutlaka almalıdır. Aksi halde AKP hükümeti oluşacak bu yeni mağduriyetlerin sorumluluğuna şimdiden ortaktır” şeklinde konuştu.

Borsa’nın 10’da biri on yabancının kontrolünde

- Türkiye Sermaye Piyasaları Aracı Kuruluşları Birliği’nin 31 Aralık 2011 tarihli ‘Yatırımcı Profili Çalışması’ hisse senedi piyasasındaki büyük yatırımcı ağırlığını ortaya koydu. Çalışmaya göre, yerli gerçek yatırımcılar kategorisindeki 1.1 milyona yakın yatırımcı, toplam portföy değerinin yüzde 21.4’üne sahip. İlk on yerli bireysel yatırımcının payı yüzde 3.0, ilk yüz yerli bireysel yatırımcının payı ise yüzde 6.3 düzeyinde. En küçük dilimde kalan 1 milyona yakın yerli bireysel yatırımcının payı sadece yüzde 2.2’de kalıyor. Kurumsal yatırımcı kategorisindeki 2 bin civarındaki yabancı fonun payı yüzde 43.74 düzeyinde. En büyük on yabancı fonun toplam hisse değerindeki payı yüzde 10.7 yani on yabancı yatırımcı borsanın onda birini kontrol ediyor. Yabancı tüzel kişilerin portföy değerindeki payı yüzde 18.2 düzeyinde bulunuyor.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.