‘BİR GECEDE ANKARA’DAYIZ’ -(TAMAMI)

Antalya’da biraraya gelen Yörükler sürece el koydu, hükümeti uyardı

‘BİR GECEDE ANKARA’DAYIZ’ -(TAMAMI)
06 Mayıs 2013 Pazartesi 22:32

Aklınızı başınıza alın

‘Bağımsızlığımızı sahiplenme zamanı’ diyen 250 bin Yörük ortak bildirge yayınladı. Yörükler, ülkenin kötü gidişatına seyirci kalmayacaklarını açıkladı

Türkiye’nin dört bir yanında yaşayan 250 bin Yörük, “Tek millet, tek vatan, tek devlet” sloganıyla Antalya’da bu yıl 20’incisi gerçekleştirilen Yörük Türkmen Şöleni’nde, biraraya geldi.

Ülkedeki gelişmeleri göz önünde bulundurarak, tüm festivallerini iptal eden Yörükler, “Bu yıl deve süslemeyeceğiz. Zaman Cumhuriyet’i ve bağımsızlığımızı sahiplenme zamanı” diyerek şölene katılma kararı aldıkarını belirttiler. Etkinlikte 750 Yörük derneğinin ortak bildirgesi okundu.

Düzler Çamı’nda düzenlenen şölende, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Cengiz, DP Genel Başkanı Gültekin Uysal, CHP ve AKP Antalya milletvekilleri de hazır bulundu. AKP’li Mevlüt Çavuşoğlu konuşması sırasında kalabalık tarafından yuhalandı.

Mücadele günü

Şölende konuşan Yörükler Derneği Başkanı Abdullah Duman, Yörük gününü, Türk kimliğini, gelenek ve göreneklerini, devletin bekasını en üst düzeyde müdafaa için mücadele günü olarak ilan ettiklerini açıkladı. Duman, Türk milletinin emperyalist oyunları bozacak aklıselim oluşumların içinde olma zorunluluğuna işaret etti. Türk Milletini oluşturan köklü kültür ve medeniyetin delik deşik edildiğini kayden Duman, gayrı milli politikalar sonucunda bölücü akımlara sahte bir siyasi kimlik ve mevzi kazandırıldığını söyledi.

“Eşkıyanın himmetiyle tarihin hiçbir safhasında ne bir millet ne de bir devlet huzur bulmamıştır. Analarının gözyaşları dinmemiştir” diyen Duman, yeni anayasa çalışmalarına karşı olduklarını kaydetti. Duman, “Bir oldu bittiye getirilerek milli kimliğimize ve devletimizin üniter yapısına halel getirecek her gayreti dikkatle takip ediyoruz. Bu yolda milletimizin sesi olacağız. Yanlışlara ve yarınlara acı verecek adımlara “hayır” deme görevimizin bilincindeyiz” dedi.

‘Ne yüzle geldiniz?’

Etkinliğin ilerleyen saatlerinde kürsüye çıkan AKP Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa’da Türk Bayrağı dalgalandıklarını söyledi. Bu sırada kürsü önüne gelen İşçi Partili Mustafa Aktaş, “Bu yüzden mi T.C.’yi kaldırdınız?” diyerek tepki gösterdi. Aktaş’ın tepkisine destek veren yurttaşlar Çavuşoğlu’nu uzun süre yuhaladı. Bazı yurttaşlar, “Buraya ne yüzle geldiniz?” diye bağırdı. Protesto üzerine AKP’i vekil konuşmasını sonlandırarak kürsüden ayrıldı. Protestocular arasında bulunan bir grup genç alan çıkışında gözaltına alındı.

Şehit anası: Ne açılımı ne akili!

Şölende konuşma yapan şehit Ergün Bilgiç’in annesi Fatma Bilgiç, açılım sürecini ve akilleri eleştirdi. Oğlunu 1995’te Hakkkari Çukurca’da şehit veren anne Bilgiç, “Ne açılımı, ne akil insanları? Akiller mi, açılımlar mı bizim çocuklarımızı besledi büyüttü? Bu vatanımızı hiçbir zaman böldürmeyeceğiz. Gerekirse dört torunumu da vatanım milletim bayrağım için feda etmeye hazırım” diye konuştu.

Kimse susmamızı beklemesin

Şölende 750 Yörük derneğinin ortak bildirgesi okundu. Bilgirgede özetle şunlar yer aldı: “Anayasanın ilk dört maddesinde ifadesini bulan,Türkiye Cumhuriyeti’nin temel taşları saydığımız, bayrak, vatan, milli bütünlük, resmi dil gibi hiçbir değerimizin bozulması, değiştirilmesi mümkün değildir. Başta sarık ayakta çarık, emperyalizmin korkulu rüyasu olmuş Türk Milleti ruhunun Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde kurduğu Türkiye Cumhuriyeti ve oluşturduğumuz özgürlük ve bağımsızlık tutkusu yok edilirken, kimse bizden susmamızı beklemesin. Biz Yörükler ve Türkmenler olarak kimliğimiz ve kültürümüz ve bağımsızlık tutkumuz üzerine ayıplı hesapları kabul etmeyiz.

Türkiye Cumhuriyeti’nin her zerresini, tarihi, doğal değerleri ve birikimlerin ülkemizin her ferdi gibi sahibi ve mirasçısı olmanın bilinci ile bunların yağmalanmasına seyirci kalamayız. Biz Yörükler binlerce yıldır Ata yurdu olarak bildiğimiz, kullandığımız toprakların 2B gibi uygulamalarla elimizden alınıp ranta çevrilmesine sonuna kadar karşı olacağız. Devletimizin ve cumhuriyetimizin sonsuza kadar yaşatılmasından yana olan tutum ve karalılığımızın bilinmesini isteriz. Varlığımız Türk varlığına armağan olsun. Ne mutlu Türk’üm diyene.”

Yeniden tarih yazarız

Aydınlık’a konuşan Afyonkarahisar Oğuz Boyu Yörükler Türkmenler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Şakir Altıntaş , “15 gün önce Tire’ye gittim. Orada Yörük Ali Efe ve Atçalı Kel Mehmet Efe’nin torunlarıyla karşılaştım. Geleneksel kıyafetlerini giymişlerdi. Bana dedelerinin çadır kurduğu yeri gösterdiler. Neden böyle giyindiklerini sorduğumda: ‘Birileri Türklüğü siliyormuş diye duyduk. Buraya yeniden çadır kuracağız. Bu toprakları yeniden fethedeceğiz. Bunun için böyle giyindik’ dediler” dedi. Cumhuriyet savcılarına da seslenen Altıntaş şöyle konuştu: “Ya Cumhuriyetle oynayanlara adam gibi takibat açın ya da benim hakkımda açın. Çok cezaevleri yapsınlar. İş başa düşerse, bu ülkeyi bölenleri rahat bırakmayız. Yörükler dağlarda toplanmaya, çoban ateşlerini yakmaya başladılar. Zaman gelir, bu ülkede kendini yönetici sananlar da, bebek katilleri de kendilerine kaçacak delik ararlar. Ey bu ülkeyi yönetenler! Vallahi bu tarihi yeniden yazarız. Duyun! Aklınızı başınıza toplayın! Bu ülkenin bir karış toprağını vermeye kalkanlar, bu ülkeden Türklüğü silmeye kalkanlar, kamu kurumlarından T.C ibaresini kaldırmaya kalkanlar; aklınızı başınıza toplayın! Yemin ediyorum bir gecede Ankara’da oluruz!”

 

 


 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.