BİLİME SÜRGÜN -(TAMAMI)

Akdeniz Üniversitesi’nde konuşan soruşturuluyor

BİLİME SÜRGÜN -(TAMAMI)
30 Mart 2013 Cumartesi 19:16

Üniversitede gericiliğe karşı çıkan, bilimi savunan akademisyenler baskı altına alınıyor. Öğretim Elemanları Derneği, hukuksuzlukları yargıya taşıyacak

Akdeniz Üniversitesi’nde gericiliğe ve kadrolaşmaya karşı çıkan akademisyenler, Rektörlük tarafından baskı altına alınıyor. Son olarak, Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. İlker Belek hakkında asılsız ihbar mektuplarıyla soruşturma açıldı. Deri ve Zührevi Hastalıklar Anabilimdalı Başkanı Prof. Dr. Ertan Yılmaz da akademik görevlerinden uzaklaştırıldı.

Hakkında soruşturma açılan akademisyen sayısındaki artışa dikkat çeken Akdeniz Üniversitesi Öğretim Elemanları Derneği Başkanı Prof. Dr. Taha Karaman, hukuksuzlukların ortadan kaldırılması için savcılığa suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı. Prof. Karaman, baskıların öğrencilerin üniversiteye türbanlı girmelerine karşı durum tespit tutanağı hazırlayan akademisyenlerin soruşturulmasıyla başladığını ve giderek yaygınlaştırıldığını anlattı.

Bilimadamı idari göreve

Üniversitede yapılan atamalarda liyakat ilkesinin değil, biat kültürünün esas alındığını anlatan Karaman, “İlgili bölümlerin görüşleri veya akademik kurul kararları alınmadan, alınsa da önemsenmeden, özel tanımlanmış koşullarla dışarıdan akademisyenler getirilip, bu üniversiteye yıllarca hizmet etmiş akademisyenlerin önüne geçirilerek hak etmeden atanmaktadır” dedi.

‘Üniversiteler payına düşeni alıyor’

Prof. Dr. Taha Karaman, üniversite yönetiminin sözkonusu dilekçelere itibar edip, saldırılara karşı koruması gereken bir personelini hedef almasını eleştirerek şunları söyledi:

“Böyle ortamların üniversitelerin en önemli unsuru olan akademisyenlerin enerji ve motivasyonları ile bilgi üretimlerine olumsuz etki yapmaları kaçınılmazdır. Türkiye’nin, tüm kurumlarıyla yeniden yapılandırılması sürecinden geçirildiği günümüzde, üniversiteler de payına düşeni almaktadır. Üniversiteler YÖK yasası ile hem piyasa koşullarına terk edilmekte, hem bilimin merkezi olma özelliğinden uzaklaştırılmakta hem de daha antidemokratik bir cendere içine sokulmaktadır.”

Karaman’ın verdiği bilgiye göre, Prof. Dr. Ertan Yılmaz başkanı olduğu anabilimdalında bu tür kadrolaşmaya izin vermiyordu. Prof. Yılmaz hakkında, gerekçesi belli olmayan bir soruşturma başlatıldı ve sonucunda hem Tıp Fakültesi’ndeki görevinden hem de üniversite hastanesindeki görevinden alındı. Akademik görevlerine son verilen Prof. Yılmaz, Sağlık Kültür ve Spor Dairesi’nde idari bir göreve verildi.

Asılsız ihbarlara itibar edildi

Derneğin Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. İlker Belek, Morfoloji Anabilimdalı’nda mescit açılması üzerine, 27 Aralık 2012’de dernek adına basın açıklaması yapmıştı.

Üniversitelerin aydınlanmanın simgesi olduğunu vurgulayan Belek, Tıp Fakültesi’nin ihtiyaçlarını hatırlatarak asıl yatırımın bilime yapılması gerektiğini söylemişti. Bunun üzerine Belek hakkında yasal hiçbir hükmü bulunmayan asılsız ihbar dilekçeleri dayanak gösterilerek, 29 Ocak’ta soruşturma başlatıldı.

İhbar dilekçelerinde, fakülte öğretim üyelerinin kendi aralarındaki internet yazışmaları da anayasal hakları hiçe sayılarak suç unsuru gibi gösterildi. Dilekçelerde, siyasi fikirleri nedeniyle Doç. Dr. Belek’e hakaret edildiği, Rektörlük’ten Tıp Fakültesi’nde muhafazakar hekim yetiştirmesinin talep edildiği öğrenildi.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.