Bilal Erdoğan’ın yeni ses kaydı yayınlandı

Adı yolsuzluk skandallarıyla anılan Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal’ın yeni ses kaydı çıktı. CHP vekili Gürsel Tekin’in açıkladığı söz konusu ses kaydında Bilal, kızlı-erkekli eğitime karşı çıkıyor, eğitimi kafasına...

Bilal Erdoğan’ın yeni ses kaydı yayınlandı
05 Ağustos 2014 Salı 07:40

bilalkizerkek

Adı yolsuzluk skandallarıyla anılan Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal’ın yeni ses kaydı çıktı. CHP vekili Gürsel Tekin’in açıkladığı söz konusu ses kaydında Bilal, kızlı-erkekli eğitime karşı çıkıyor, eğitimi kafasına göre dizayn ediyor

Başbakan Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’a ait olduğu iddia edilen yeni ses kayıtları ortaya çıktı. CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin tarafından açıklanan ses kayıtlarında Bilal Erdoğan’ın, imam hatip okullarının önünün açılması ve kızlı-erkekli karma eğitim ile ilgili talimatlar vermesi dikkat çekiyor.

Gürsel Tekin CHP Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında Bilal Erdoğan’a ait olduğu belirtilen ses kayıtlarını dinletti. Kayıtlarda, Bilal Erdoğan’ın yöneticileri arasında olduğu ve yolsuzluk operasyonunun merkezinde olduğu gösterilen TÜRGEV ile AKP’ye yakınlığıyla bilinen ÖNDER, İlim Yayma Cemiyeti, İlim Yayma Vakfı ve Ensar Vakfı’nın organizasyonunda “5’li Koordinasyon” oluşturulduğu görüldü. Düzenlenen gizli toplantıda, Milli Eğitim Bakanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bazı bürokratları da yer alıyor.

26 Ağustos 2013’te yapıldığı belirtilen ve gündemi, “İmam Hatip Okulları; Karma Eğitim, Arsa Tahsisi, İmar Planlaması, Okul Yöneticileriyle Koordinasyon, Atamalar konularında alınacak kararlar” olduğu açıklanan bu toplantıya, Bilal Erdoğan (TÜRGEV Mütevelli Heyeti üyesi, Başbakanın Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu), İsrafil Kışla ( İlim yayma Cemiyeti eski Başkan Yardımcısı, AKP Artvin Milletvekili), İsmail Cem Dilberoğlu (Ensar Vakfı Başkanı), Hüseyin Korkut (ÖNDER Başkanı); Fatih Başçı (ÖNDER Yönetim Kurulu Üyesi), Muammer Yıldız (İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü), Sabri Kaya (İl Özel İdaresi Genel Sekteri), Kazım Gökay (İl Özel İdaresi İSMEP Müdürü), Samı Kılıç ( İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Emlak Daire Başkanı) ve çok sayıda bürokratın katıldığı ifade edildi.  

‘ÖNÜNÜ KİMSE TUTAMAZ’

Tekin tarafından açıklanan tapelerde Bilal Erdoğan’ın yanı sıra, Ensar Vakfı Başkanı İsmail. Cenk Dilberoğlu, İlim Yayma Cemiyeti Genel Müdürü Yusuf Tülün, AKP İl Genel Meclisi Üyesi Zeynel Önal ve İBB İmar Komisyonu Başkanı Sefer Kocabaş’a ait olduğu ileri sürülen ses kayıtları yer aldı.  

Kayıtlarda Bilal Erdoğan’ın İmam Hatip Okullarının yaygınlaştırılması için şu konuşmayı yapıyor: “Büyük okullar yapılıyor şu anda. 462 rakamına baktığınız zaman ortaokulun 6,7,8, sınıflarının dolacağını düşündüğünüz zaman, yeni liselerin 2, 3 ve 4. sınıflarının dolacağını hesapladığınız zaman, kısa sürede 1 milyon öğrenci olacak İmama Hatiplerde, şu anda kesin. O zaman bu 1 milyon öğrenci, her sene demek ki 125 bin mezun verecek, ortalama. E o zaman üniversite sınavlarına giren 1.5 milyonu aşkın öğrencinin içinde 125 bin öğrenci nerede olacak? Bunların ne kadarı üniversiteye yerleşecek? Üniversitelerde din eğitimi ne durumda? Zaten sayı artıyor zaten 1 milyona ulaşacak, bunların önünü kimse tutamaz yani.” Bilal Erdoğan tapelerin bir başka yerindeki konuşmasında da kızlı- erkekli karma eğitime karşı çıkararak şöyle diyor: “Yeni planlanan okulları da ya kız ya erkek olarak planlayalım. Yani şimdi yeni planlananlarda ‘hem kız hem erkek olarak’ gelen projeler oluyor. Onları orta okul ve lise diye çevirelim. ‘Bu kız mı olacak, erkek mi olacak’ diyelim. Yani kız-erkek aynı kampüs içinde düşünmeyelim. Artık düz lise de düşünmeyelim. Artık hepsi Anadolu lisesi...”

MİLLİ EĞİTİMİ SIFIRLAMA TALİMATI

CHP Genel Sekteri Gürsel Takin, ses kayıtlarını dinlettikten sonra şunları söyledi:

“Gördüğünüz gibi Bilal Erdoğan paraları sıfırlamakla yetinmemiş ve milli eğitimi sıfırlamak için talimatlar veriyor. Görülüyor ki, afet yasası denilen deprem anında uygulanması gereken yasanın burada uygulandığını görüyoruz. 10 Ağustos’ta seçime giderken milletin adamlarının milleti nasıl soyduğunu görüyorsunuz.

Kızlı erkekli devlet yurtlarının Milli Eğitim Bakanının projesi olduğunu sanırdık. Demek ki bu ülkenin milli eğitim bakanı yokmuş. Bu ülkenin Bilal’i varmış. Telefon konuşmalarında milli eğitimin nasıl dizayn edileceğinin talimatları veriliyor. İmarla ilgili talimatların asıl verildiğini görüyoruz. Afet Yasası maddeleri din iman adına kullanılmış.”

VALİLERE DİKİZLETMİŞTİ

Eğitimde 4+4+4 sistemiyle kız öğrencilerin eve kapatılmasının önünü açan, lisede evliliği ve çocuk gelinleri teşvik eden, evlenen üniversite öğrencilerinin kredi borçlarını silen, kamuya ve Meclis’e türban sokan Başbakan Erdoğan Valilere “öğrenci evlerini dikizleyin” talimayı vermişti.

Toplantıdan sızan karma yurt ve okullara karşı çıkan ses kayıtları, akıllara Başbakan Erdoğan’ın 5 Kasım 2013’teki üniversite öğrencileri için “Kızlı, erkekli aynı evde kalıyorlar. Vali Bey’e bunun talimatını verdik” açıklamasını getirdi. Söz konusu toplantıdan yaklaşık 3 ay sonra Başbakan Erdoğan, Kızılcahamam’daki toplantıdan sızan konuşmalarından sonra açıklama yapmak zorunda kalmış ve “Denizli ilinde şahit olduk. Yurtların yetersizliği beraberinde çeşitli sıkıntılar doğuruyor. Üniversite öğrencisi genç kız, erkek öğrenci ile aynı evde kalıyor. Bunun denetimi yok. Muhafazakar Demokrat yapımıza bu ters. Vali Bey’e bunun talimatını verdik. Bunun bir şekilde denetimi yapılacak” demişti. Türkiye’nni aylarca konuştuğu bu açıklamaların, söz konusu toplantının ardından gelmesi dikkat çekti.

BİR GENÇ ÖLDÜ

Erdoğan’ın söz konusu açıklamasından sonra öğrencilerin kaldığı evlere yönelik ihbarlar ve polis baskınları başlamış Edirne’de bir öğrenci eve gelen polis ekiplerinden telaşa kapılarak 4’ncü kattaki balkondan alt kata inmeye çalışırken zemine çakılarak yaşamını yitirmişti.

MİLLİ EĞİTİM HAREKETE GEÇTİ

Bilal Erdoğan’ın sızan ses kayıtlarında “Kısa sürede 1 milyon öğrenci imam hatipli olacak” ifadelerinden sonra bu yıl Milli Eğitim Bakanlığı, imam hatip liselerine fen ve sosyal bilimler liselerinin 6 katı kontejan ayırdı. Aydınlık, 1 Ağustos’ta yayımladığı haberde, bu yıl her 100 öğrenciden 15’inin imam hatipli olacağını duyurmuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.