‘Bidünya genç’ İstanbul’da buluşuyor

Ezgi Hotalak

‘Bidünya genç’ İstanbul’da buluşuyor
25 Ekim 2014 Cumartesi 08:32

bidunyagenc
TGB, emperyalizme ve teröre karşı 19 ülkeden 26 gençlik örgütünü İstanbul’da buluşturuyor. Uluslararası Antiemperyalist Gençlik Kurultayı’yla dünya gençliğinin tek bir platformda birleşmesi hedefleniyor
Türkiye Gençlik Birliği, 26-27-28 Ekim’de Boğaziçi Üniversitesi’nde yapacakları Uluslararası Antiemperyalist Kurultay’ına ve kuracakları yeni platforma hazırlanıyor. Çalışmalara aylar önceden başlayan TGB’liler, kurulacak platformun ABD’yi kurtarıcı olarak gören kesimlerin arasında sıkışmış bir Ortadoğu’ya yeni umut olacağını düşünüyor. “Yurtta ve dünyada barış için mücadeleye” sloganıyla bir araya gelecek kurultayın özel konukları, Leyla Halid, Norman Finkelstein, George Galloway ve Prof. Dr. Mehmet Yuva olacak.
Platformun sonuç bildirgesi Atatürk heykellerine ve Türk bayrağına çirkin saldırıların yapıldığı böyle bir dönemde bir umut olması için 29 Ekim’de açıklanacak. TGB, emperyalizmle mücadelesini uluslararası platforma taşımaya hazırlanırken Genel Başkan Çağdaş Cengiz ile bir söyleşi gerçekleştirdik.
‘TGB DİRENEN GENÇLERLE’
- Uluslararası Antiemperyalist Platformu oluşturma fikri nasıl ortaya çıktı? Uluslararası bağ nasıl kuruldu?
TGB, uzun yıllardır emperyalizme karşı mazlum ülkelerin direnen gençleriyle ortak mücadeleler örgütlüyor. İsrail saldırısından sonra Lübnan’daydık. Libya’ya NATO bombaları yağarken Türkiye’yi temsilen oradaydık. Suriye’ye karşı emperyalizmin ve güdümündeki terör örgütlerinin saldırılarına Türkiye’de göğüs gerdik. Meksika’da, Almanya’da ve İran’da çeşitli uluslararası antiemperyalist organizasyonların içerisinde yer aldık. En son Mart 2014’te Hatay’da gerçekleştirdiğimiz teröre karşı gençlik buluşması etkinliğinde uluslararası bir çatı örgüt kurma kararı aldık.
- Hangi örgütlerle birlikte bu kararı aldınız?
Arap Öğrenci Birliği, Lübnan Emekçiler Birliği, Venezüella Bolivar Üniversitesi, Al-Aheed Gençlik Örgütü, Filistin Gençlik Örgütü, Güney İsviçre Komünist Partisi ve Al-Zaidi Vakfı ile beraber bir kurultay düzenleme komitesi kurduk. TGB olarak kurultay hazırlıkları için İstanbul merkezli bir çalışma yürüttük. Boğaziçi Üniversitesi Atatürkçü Düşünce Kulübü ile birlikte ev sahibiyiz. Komitenin tamamı kurultayın örgütlenmesi için titiz bir çalışma yürüttü.
‘19 ÜLKEDEN 26 KURULUŞ’
-Kurultaya hangi ülkelerden gençler geliyor?
Irak’tan Suriye’ye, Lübnan’a, Ürdün’e; Bangladeş’ten Rusya’ya Azerbaycan’a; İspanya’dan İtalya’ya İsviçre’ye; Meksika’dan Venezüella’dan Cezayir’den hatta ABD’den antiemperyalist gençlik kuruluşlarını buluşturacağız. 19 ülkeden 26 kuruluş İstanbul’da olacak. Kurultay’a katılamasa da dayanışma mesajlarını ileten dünyanın dört bir yanından gençlik örgütleri de var. Oluşturacağımız platformun çok kısa bir süre içersinde çok daha büyüyeceğini görüyoruz.
‘ORTAK MÜCADELE EDİLMELİ’
- Ortadoğu’da yine kan gövdeyi götürüyor, platformun böyle bir dönemde çıkması planlanmış bir şey mi?
Aslında hazırlıkları aylar öncesinden yürüttük. Ancak son gelişmelerle birlikte kurultayımızın çok daha anlamlı ve işlevsel hale geleceğini düşünüyoruz. Çünkü şu anda bölgede ve Türkiye’de barış, kardeşlik ve insan hakları çığlıkları atan birçok kesim bir yandan ayrımcılığı körükleyen etnik temeldeki siyasetleri meşrulaştırırken bir yandan da ABD’ye kurtarıcı rolünü atfediyor. Biz bunun Ortadoğu’daki halkları daha fazla kana bulayacağını görüyoruz. Madem katliamlar olmasın istiyoruz, bunun için bölgesel ve uluslararası ölçekte emperyalizme ve ulusal birliğin altını oyan bütün bölücü siyasetlere karşı ortak mücadele edilmeli.
‘UMUT VE İNANÇ AŞILAYACAĞIZ’
- Sonuç bildirgesi 29 Ekim’de ilan edilecek...
29 Ekim’in anlamının kurultayın anlamıyla son derece örtüştüğünü düşündüğümüz için. Buradaki esas şu, birincisi Cumhuriyet Devriminin yıldönümünde, son dönemde Türkiye’nin içine sokulduğu gelişmelerle halkımızın umuda ihtiyacı olduğunu düşünüyoruz. Nerede o Haziran Ayaklanması’nın kitlesel ve son derece meşru halk hareketi, nerede şimdi basına servis edilen Atatürk heykellerini ve Türk bayrağını yakıp yıkma saldırıları...
Bu gelişmeler halkı kitle hareketlerinden, meydanlardan da soğutmaya yönelik bilinçli bir algı operasyonu. Biz 29 Ekim’de bütün bu algı operasyonları yıkacak, karamsar havaya karşı halkımıza umut ve inanç aşılayacağız.
‘MEYDANLARA DAVET EDİYORUZ’
- Gençlere ve halka mesajınız ne olacak?
Bizleri kardeşlik ve barış maskesi altında Türk- Kürt çatışmasına, Alevi-Sünni çatışmasına sürüklemek istiyorlar. Ve biz Ortadoğu’da ve Türkiye’de millet olmanın, laikliğin altın değerinde ilkeler olduğunu bildiğimiz için yalan rüzgarına karşı gerçek anlamda demokratik, birlik ve kardeşlik içerisinde bir Türkiye’yi kurmak için genç arkadaşlarımızı ve bütün yurtseverleri önce kurultaya sonra Cumhuriyet Bayramı’na çağırıyoruz. İstanbul’da “Yurtta ve dünyada barış için 29 Ekim’de Kadıköy’deyiz” başlıklı yürüyüşe, Ankara’da Tandoğan Meydanı’nda “Birlik Buluşması”na ve İzmir’de Gündoğdu Meydanı’nda “Birlik ve Bütünlük Mitingi” olmak üzere bütün yurtta meydanları doldurmaya davet ediyoruz.
FİLİSTİN DİRENİŞİNİN KAHRAMANI GELİYOR
Uluslararası Antiemperyalist Gençlik Kurultayı, dünyaca ünlü ulusal kurtuluş öncülerini, aydın ve yazarları da bir araya getiriyor. İşte onlardan bazıları..
Leyla Halid (9 Nisan 1944): Filistin Halk Kurtuluş Örgütü’nün üyesi. Şu anda Filistin Ulusal Yönetimi’nin bir üyesi. 1982 yılında evlendiği ikinci kocası doktor Fayez Raşid Hilal ve Bader ve Başer adındaki iki oğluyla birlikte Ürdün’ün başkenti Amman’da yaşıyor.1967 Kara Eylül olaylarını takip eden yıl, üçü eş zamanlı olmak üzere dört uçak kaçırma eylemine katıldı. 1969’da yaptığı eylemle dikkatleri büyük ölçüde üzerine çekti. Filistin Halkı’nın kurtuluşu için büyük mücadeleler vermiş önemli devrimci kadın liderlerden biridir.
Norman Finkelstein: İsrail-Filistin çelişmesi üzerine çalışmalarıyla bilinen dünyaca ünlü Amerikalı siyaset bilimci. Finkelstein, yaşadığı ülkede İsrail hakkındaki görüşlerinden dolayı çalıştığı üniversiteden attırılmış ancak kitaplarıyla ve tüm dünya ülkelerinde yaptığı konuşmalarla gerçekleri söylemekten geri durmamıştır.
George Galloway: Respect Party’nin lideri ve İngiliz milletvekili. Batı dünyasının Ortadoğu’ya emperyalist müdahalesine ve İsrail’in Filistin işgaline karşı kararlı tutumuyla dünya kamuoyunda tanınmaktadır. Liderliğini yaptığı partinin üyeleri geçtiğimiz yıllarda Türkiye’den geçerek Filistin’e yardım ulaştırmış ve kendilerine Türkiye seyahati boyunca TGB’liler eşlik etmiştir.
Prof. Dr. Mehmet Yuva: Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın resmi Türkiye ziyaretleri esnasında ve Türk devlet erkanının Suriye ziyaretleri esnasında Arapça - Türkçe ve Türkçe-Arapça tercümanlık yapmıştır. Şam Üniversitesi Yüksek Dil Enstitüsü’nde Türkçe öğrenim merkezinin genel koordinatörüdür. Şam Üniversitesi’nde profesörlüğe devam etmektedir. Aydınlık Gazetesi yazarıdır.
Ezgi Hotalak


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.