Bekir Bozdağ: Ergenekon ve Balyoz’da yeniden yargılamaya sıcak bakıyoruz

Bozdağ,  daha sonra haklarında yüzlerce şikâyet yapılan Balyoz ve Ergenekon hâkimleri hakkındaki şikâyetler üzerine HSYK 3. Dairesi’nin “incelemeye  yer yok” kararlarının yeniden inceleneceğini söyledi.

Bekir Bozdağ: Ergenekon ve Balyoz’da yeniden yargılamaya sıcak bakıyoruz
17 Ocak 2014 Cuma 06:06

bozdagergenekon12

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Ergenekon ve Balyoz davalarında yeniden yargılamaya sıcak baktıklarını söyledi. Bozdağ, Feyzioğlu ile en kısa sürede bir araya geleceklerini bildirdi

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, dün TBMM Adalet Komisyonu’nda  milletvekillerinin sorularını yanıtladı. Yeniden yargılama ve dinleme konusunda önemli açıklamalar yapan Bozdağ, “Adalet Bakanlığı Kanunlar Genel Müdürlüğü Balyoz ve Ergenekon sanıklarının yeniden yargılaması üzerinde çalışıyor. Yapılması planlanan düzenlemenin, hukuk sistemini nasıl etkileyeceği konusunu inceliyor” dedi. Çalışmaların Başbakan Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla yapıldığını kaydeden Bozdağ, Balyoz ve Ergenekon sanıklarına yeniden yargılamaya sıcak baktıklarını bildirdi. Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu ile de en kısa zamanda görüşeceklerini ifade eden Bozdağ,  “Söylediklerimiz lafta kalmayacak, somut adımları atacağız” diye konuştu. Bozdağ şunları söyledi:
“Sayın Başbakan yeniden yargılama konusunda TBB Başkanı Metin Feyzioğlu ile görüştü; o toplantıda ben de vardım. Sayın Başbakan yeniden yargılama konusunda sıcak bakıyor ve bir talimatı olmuştu ve bu talimatı basınla paylaştı. Sayın Feyzioğlu da Başbakan’a görüşlerini arz ettiler, ‘Biz de bu çalışmaya katkı veririz’ dediler. Bize de yazılı metin de sundular. Şu anda Adalet Bakanlığı Kanunlar Genel Müdürlüğü’nde Anayasa ve hukuk düzeninde ne kadar mümkün olduğunu, hukuk sisteminde Yargıtay’da bulunan ve  kesinleşmiş dosyalar üzerinde artıları-eksileri ile gördükten sonra burada herkesin üzerinde mutabık kalabileceği bir formülasyona ulaşabileceğimizi ve kapsamalı bir çalışma yürütüldüğünü söyleyebilirim. Bu işlerin yürümesi konusunda bir siyasi irade var.”
‘Uzun tutukluluk sorunu çözülecek’
Uzun tutuklulukla ilgili eleştirilerin hepsine kendisinin de katıldığını belirten Bozdağ, “10 yıl yargılama yapıp sonuçlandıramıyorsak burada sıkıntı var demektir. Türkiye uzun tutukluluk meselesini mutlaka çözmelidir. Bizim elimizdeki rakamlar çerçevesinde  beş yıldan fazla tutuklu olan 161 kişi var. Türkiye’deki rakamlar böyle. Hüküm verilmeyenlerle alakalı” ifadelerini kullandı.
Yasadışı dinlemelere önlem
Bekir Bozdağ,  yapacakları düzenlemelerden birinin de dinlemelerle ilgili  olacağını vurguladı. Bozdağ, soruşturmayla ilgisi olmayan kişilerin dinlemelerinin bile dosyaya girebildiğini hatırlatarak, bunun eleştiri konusu olduğunu, artık ilgili kişinin güvenliğini yargıya karşı en üst düzeyde koruyan yeni düzenleme yapılacağını söyledi.
Ergenekon hâkimlerine inceleme sinyali
Bozdağ Ergenekon ve Balyoz  davalarında hâkim ve savcılara yönelik şikâyetlerle ilgili olarak da,“Dünkü oturumda da bazı arkadaşlar Ergenekon ve Balyoz sürecinde pek çok ihbar ve şikâyet olduğunu söylediler. Önemli bir kısmı işleme konulmamış. Daireden, Kurul Başkanı’nın önüne gelmeden işlem yapılmasına yer olmadığına karar verilmiş. Belki  100, belki 200 şikâyet geliyor ama ilgili daire inceleme kararı vermezse kurul başkanının bundan haberi olması mümkün değil. Önüne gelen inceleme iznine ret ya da olur veriyor. Biz  bir değişiklik önerdik. Eğer daire, müfettiş gönderilmemesine ve incelenmesine karar verirse bu da Kurul Başkanı’nın önüne gelecek. O zaman onları denetleme yetkisi olabilecek. Şu ana kadar maalesef olmamış, yeniden inceleme talebi var. Bunlar gelmeyince yeniden bir daha bakma imkânı olmuyor. Belki bu HSYK değişikliğinden sonra bu tür şikâyetlerle ilgili daha titiz bir yol izlenebilir.”
Bozdağ,  daha sonra haklarında yüzlerce şikâyet yapılan Balyoz ve Ergenekon hâkimleri hakkındaki şikâyetler üzerine HSYK 3. Dairesi’nin “incelemeye  yer yok” kararlarının yeniden inceleneceğini söyledi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.