Bayrak için, Vatan için 29 Ekim’de Tandoğan’a

          

Bayrak için, Vatan için 29 Ekim’de Tandoğan’a
28 Ekim 2014 Salı 07:57

kitleorgutlericagri
Kitle örgütleri vatandaşları bölücülüğe karşı birlik için, Cumhuriyet ve Atatürk için, laikliğe saldırıları protesto için, bayrağımıza sahip çıkmak için 29 Ekim’de Tandoğan Meydanı’nda omuz omuza vermeye çağırdı
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın Ankara’daki kutlama merkezi Tandoğan Meydanı olacak. Kitle örgütleri de yaptıkları açıklamayla 29 Ekim’de yurttaşları saat 13.00’te Tandoğan Meydanı’na çağırdı. Atatürkçü Düşünce Derneği’nde yapılan açıklamaya çok sayıda kitle örgütü temsilcisi katıldı. Ortak açıklamayı yapan ADD Genel Sekreteri Öner Tanık, siyasi iktidarın Cumhuriyet ilkelerinden hızla uzaklaşarak, açılım ve çözüm süreci adı altında yürüttüğü politikalarının yakıcı etkisinin somut olarak gördüklerini belirterek, “Ülkemiz söz konusu ayrıştırıcı, etnik ve mezhepsel temelli politikalar sonucunda başkaldırı, ayaklanma provalarının sahneye konulduğu belirsizlik, güvensizlik ve iç çatışma ortamına sürüklenmiştir. Çözüm süreci adı altında atılan her adım, ülkemizi bölünmeye bir adım daha yaklaştırmaktadır ve siyasi iktidar bu sözü verdiği için emperyalist çevrelerce desteklenmektedir” ifadesini kullandı.
OSLO’DA PAZARLIK YAPTILAR

İL İL 29 EKİM KUTLAMALARI
ANKARA Tandoğan Meydanı 13:00
İSTANBUL Kadıköy Moda İ.Ö.O. Önü 15:00
İZMİR Gündoğdu Meydanı 16:00
DENİZLİ Stadyum Önü  19:30
AYDIN / Nazilli İlçe İstasyon Meydanı 15:00
AYDIN / Didim İlçe Belediye Önü 19:00
ANTALYA Varyant Yokuşu 19:00
MERSİN Cumhuriyet Alanı 10:00
ZONGULDAK İstasyon Meydanı 18:00
KIRKLARELİ Dingiloğlu Parkı 11:00
TEKİRDAĞ  Tekira Alışveriş     Merkezi Önü 17:00
TEKİRDAĞ / Çorlu İlçe Atatürk Meydanı 18:00
BALIKESİR Tren Garı
Önü 19:00
BURSA Yörükle 15:00
KOCAELİ Yahyakaptan, Süleyman Demirel Kültür Merkezi Önü 18:30
NEVŞEHİR Borsa Kavşağı (Akşam 19.00 - Fener Alayı Yürüyüşü - Uçhisar Beldesi) 14:00
ESKİŞEHİR Adalar, Atatürk Caddesi Girişi 15:00
ADANA Atatürk Parkı 17:00
GAZİANTEP Kırkayak Parkı 12:00
TRABZON Postane Önü 12:00
MALATYA Orduevi Önü, Atatürk Anıtı 11:00
KARABÜK Anıt Meydanı 12:00
AFYONKARAHİSAR Kurtuluş Caddesi Bayrak Heykeli (Yoğurt Pazarı) 15:00
NİĞDE Cumhuriyet Meydanı 15:00
KAHRAMANMARAŞ Ulucami Yanı, Atatürk Anıtı Önü 14:00
ÇANAKKALE Cumhuriyet Meydanı 20:00
ÇORUM Saat Kulesi 18:00
DÜZCE Belediye Önü 14:00
KARS Cumhuriyet Meydanı 11:30
KAYSERİ Forum Önü
SAMSUN (28 Ekim’de Etkinlik Var) Uğur Mumcu Parkı 12:30
RİZE Atatürk Anıtı önü 13.00

TSK’ya siyasi davalarla kumpas kurulurken Habur’dan giren teröristlere çadırdan bozma mahkemeleri bu iktidarın kurduğunu bildiren Tanık, “Oslo’da terör örgütüyle gizli pazarlıklar yapan bu iktidardır. Hakkari’de şehit düşen 3 askerimizin ve daha nice şehit ve gazilerimizin vebali bu iktidarın boynunadır. Ayn el-Arab’ta yaşananları bahane ederek üniter yapıya, Cumhuriyet’e, ülkenin bölünmez bütünlüğüne karşı bir ayaklanma teşebbüsü, demokratik protesto hakkının çok ötesine geçen saldırı ve terör eylemleri kabul edilemez. Türkiye’nin sınırları dışındaki bir bataklığa girmesinde hiçbir milli çıkar yoktur. Bu iktidar Türk bayraklarını haince yakan, Atatürk heykellerini yıkan, okulları tahrip eden kafalarla pazarlık masasına oturup teröristlerle barış yapma senaryoları ile Türkiye’nin çok şeyler kaybetmesine neden olmuştur” diye konuştu.
KARŞI ÇIKMA ZAMANI
Emperyalizme karşı direnme imkanı veren yegane yapının üniter-ulus devlet olduğunu kaydeden Tanık şunları söyledi: “Olayları önleyemeyen, daha doğrusu bahane eden hükümet, gazeteciler dahil herkesi tutuklatacak, yeni güvenlik paketi ile polis ve savcılara geniş yetkiler veren yeni yasalar hazırlamaktadır. Ülkede bunlar olurken muhalefet partileri, birleştirici, yapıcı, Cumhuriyet değerlerine sahip çıkan bir siyasi anlayış içinde olmak zorundadırlar. Ülke yangın yerine dönmüşken muhalefet yapılmayacaksa ne zaman yapılacaktır? Teröre şimdi karşı çıkılmayacaksa ne zaman çıkılacaktır? Atatürk’e, bayrağa şimdi sahip çıkılmayacaksa ne zaman çıkılacaktır?
Gün birlik olma günüdür. Bu amaçla tüm halkımızı 29 Ekim’de saat 13:00’de Tandoğan alanına bekliyoruz. Buradan birlikte Anıtkabir ziyareti yapılacaktır.”
ORTAK BASIN AÇIKLAMASI YAPTILAR
Vardiya Bizde Platformu Ankara temsilcisi Ali İhsan Gönüldaş, TGB Genel Başkan Yardımcısı Cemil Gözel, Müzik Eğitimcileri Derneği Genel Başkanı Refik Saydam, Ulusal Eğitim Derneği Genel Başkanı Nazım Mutlu, ADD Genel Sekreteri Öner Tanık, ADD Genel Başkanı Tansel Çölaşan, TESUD Başkanı emekli Hava Korgeneral Erdoğan Karakuş, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Ankara Şubesi Başkanı Ayfer Yüksel, Cumhuriyet Kadınları Derneği Genel Sekreteri Zülfiye Gültekin, Altı Nokta Körlere Hizmet Vakfı Başkanı Turhan İçli.

‘TÜRK MİLLETİNİN İRADESİNİ GÖSTERELİM’
İzmir güçlü bir şekilde 29 Ekim’e hazırlanıyor. İşçi Partisi ve Atatürkçü Düşünce Derneği Karşıyaka ve Bayraklı Şubeleri yaptıkları basın açıklamalarıyla İzmir halkını 29 Ekim’de birlik olmaya çağırdı.
İşçi Partisi İzmir İl Başkanı Tugay Şen,  29 Ekim günü Türk bayraklarıyla Gündoğdu Meydanı’nda birlik olmaya çağırıyoruz. Cumhuriyet İçin Güçbirliği tarafından düzenlenecek ‘Birlik ve Bütünlük’ mitingine tüm gücümüzle katılacağız. Cumhuriyet Bayramı’nda bölücülüğe karşı Türk Milleti’nin iradesini gösterelim” dedi. ADD Karşıyaka ve Bayraklı Şubeleri de bölücülerin ve efendilerinin yüreklerine korku salalım” dedi. Miting  saat 16.00’da Gündoğdu Meydanı’nda gerçekleşecek.
TGB ALANLARDA OLACAK
TGB 29 Ekim’de Türkiye’nin dört bir yanında alanlarda olacak. TGB Genel Sekreteri Olgu Özdemir 29 Ekim’le ilgili yaptığı açıklamada “Cumhuriyete, bayrağımıza, Atatürk’ümüze yapılan saldırılar Türk milletinin ortak değerlerini yok etmeye yönelik saldırılardır. Bu saldırılar Türkiye’nin birlik ve bütünlüğüne yapılan saldırılardır. En güzel cevabı ise meydanlarda bağımsızlık bayraklarımızı coşkuyla sallayarak vereceğiz” dedi. Ankara ve İzmir’de de büyük bir buluşma için hazırlık yapıldığını söyleyen Özdemir; “Tandoğan ve Gündoğdu Meydanlarını da dolduracağız. Tüm halkımızı alanlara davet ediyoruz” ifadelerini kullandı. TGB İstanbul İl Başkanı Uğur Aytaç da bu 29 Ekim’in İstanbul için ayrı bir önemi olduğunu vurguladı.
Aytaç “Dünyanın yedi kıtasından gençleri anti-emperyalist mücadelede bir araya getirdik. 3 günlük kurultayımızın sonuç bildirisini 29 Ekim’de Kadıköy’de açıklayacağız. Bölgemizde yaşanan emperyalist saldırılara karşı biz gençler olarak çözümümüzü sunuyoruz. Birlik ve kardeşlik İçin 29 Ekim’de alanlara” çağrısında bulundu.
İSKENDERUN’DA ORTAK CUMHURİYET BAYRAMI
Hatay’ın İskenderun ilçesinde demokratik kitle örgütleri ve siyasi partiler 29 Ekim’de ortak bir Cumhuriyet Bayramı kutlaması için birleşti. ADD, ÇYD, CHP, İşçi Partisi, Taşeron İşçileri Derneği, İSÇED, TGB gibi kurumlar Türk bayrakları ve Atatürk posterleri ile yürüyüş yapacaklarını belirttiler. Demokratik  kitle örgütleri adına açıklam yapan ADD İskenderun Şube Başkanı Ali Akyol bütün vatandaşları yürüyüşe katılmaya çağırdı. Akyol, “Atatürk büstlerine yapılan saldırılarla Atatürk yok edilemez. Tam tersine Atatürk’e saygı ve sevgi ile bağlı milletimizin gerçekleri görmesine fırsat tanımıştır. Türkiye bölme senaryosuna siyasi iktidar ve PKK ortak hareket etmektedir. Son olaylar göstermiştir ki siyasi iktidar küçük ortağını açıkça korumaktadır. Olaylar karşısında polisin seyirci kalmasının iktidara yakın medya organlarında saldırıların görmezden gelmesinin başka açıklaması yoktur” dedi.  
Hüseyin Güler - Özlem Haktanırlar - Olcay Kabaktepe


          


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.