Batum ve Güler'den Anayasa dersi

CHP Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyesi Süheyl Batum ve İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler, ortak bir açıklama yaparak, CHP'li Atilla Kart'ın CHP Anayasa taslağındaki bazı önerilere ilişkin açıklamasına "karşı açıklama"...

Batum ve Güler'den Anayasa dersi
28 Eylül 2013 Cumartesi 01:33

8batumveguler

CHP Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyesi Süheyl Batum ve İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler, ortak bir açıklama yaparak, CHP'li Atilla Kart'ın CHP Anayasa taslağındaki bazı önerilere ilişkin açıklamasına "karşı açıklama" yaptılar.

Atilla Kart'ın "CHP Anayasa taslağında 'ortak vatan - tek devlet' ile 'eşit yurttaşlık' önerildiğini; 'ilk 4 maddenin güçlendirilmesi'nin de önerilerimiz arasında yer aldığını" söylediğini ifade eden Batum ve Güler, "Bu açıklama, Sayın Atilla Kart'ın anayasaya yaklaşımı konusunda kamuoyunda var olan CHP ilke ve değerlerine aykırılık yönündeki endişelerin haklı olduğunu ortaya sermiştir" dediler.

Tek vatan

"Ortak vatan"ın, ulusal siyasetin temsilcisi olan CHP'nin değil, etnik siyasetin temsilcisi olan partilerin değeri olduğu kaydedilen açıklamada, "Vatan, üzerinde yaşayan toplumun 'ulus' haline geldiği siyasi sistemlerin coğrafyasıdır. Vatanın 'ortak' olması için, bir coğrafyada birden fazla ulusun tanımlanmış olması gerekir. CHP'nin temel değerlerine göre vatan hepimizindir; 'ortak vatan' değil 'hepimize ait olan tek vatan' vardır" görüşlerine yer verildi.

"Tek devlet"in , CHP terminolojisinde yer almayacağı kaydedilen açıklamada, daha sonra şu ifadelere yer verildi:

"Bu da etnik siyaset yapanların kamuoyunu serinletmek amacıyla kullandıkları bir terimdir. Bizim açımızdan konu, yine etnik siyasetin ve bunun yanı sıra yeni Osmanlıcılık rüyası gören bazı dinci çevrelerin federal devlet özlemlerine karşı savunduğumuz 'üniter - tekçi devlet'ten ibarettir.

Yurttaşların eşitliği

Eşit yurttaşlık, bir ülkede toplulukların (halkların, milliyetlerin, cemaatlerin) birbirlerine eşitliği temelinde kurulan sistemi anlatır. Farklı etnisite ve inanç topluluklarının hukuki siyasi olarak tanınması; farklı toplulukların birbirleri karşısında konumlandırılması demektir. Bu etnikçi anlayış, bir tür yeni-feodalizm icadıdır. Oysa CHP Programı, devletin yurttaşların etnik köken, inanç, cinsiyet vb. topluluk özellikleri karşısında kör kalmasını, bunlardan bağımsız olarak her yurttaşın birey olarak eşitliğini yükseltir. Bizim için 'eşit yurttaş' değil, 'yurttaşların eşitliği' ilkesi esastır. Sayın Kart anayasaya ve evrensel kavramlara böyle yaklaşıyorsa, anayasanın 'ilk dört maddesinin güçlendirilmesi' hedefine ulaşamayacağı çok açıktır. Üstelik tam tersine ilk 4 maddeyi içeriksiz, güçsüz ve temelsiz bırakacaktır. Bu yaklaşım, CHP için çok açık olan 'ilk dört madde kırmızı çizgimizdir' ilkesini reddetmek anlamına gelmektedir."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.