Barzanistan için petrol trafiği -(TAMAMI)

Obama ile Barzanistan’ın finansmanı görüşülecek

Barzanistan için petrol trafiği -(TAMAMI)
15 Mayıs 2013 Çarşamba 21:48

Başbakan Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Obama ile 2. İsrail olarak anılan Barzanistan’ın finansmanını sağlayacak petrol konusunu görüşecek

Barzani’nin diğer ülkelerle yaptığı petrol anlaşmaları ise Irak Anayasasına aykırı olduğu için uluslararası anlaşmaların ihlal edilmesi anlamına geliyor

ABD’de gerçekleştireceği temaslarla ilgili basına bilgi veren Başbakan Tayyip Erdoğan önemli bir konuya açıklık getirdi. Erdoğan, ABD’ye hareket etmeden önce yaptığı açıklamada ABD’li petrol devi Exxon’la petrol aramak için Kuzey Irak yönetimiyle anlaşma yapıldığını ve ABD seyahatinde yapacağı Obama görüşmesinde, bu konunun olgunlaşacağını bildirdi. Erdoğan’ın ziyaret öncesi bu konuda açıklama yapması sürpriz olarak karşılandı.

Irak Merkezi Hükümeti ise, anayasada yeraltı kaynaklarının denetiminin kendilerinde olduğunu belirterek Barzani yönetiminin uluslararası şirketlerle petrol anlaşması yapmasına karşı çıkıyor. Barzani yönetimi ile anlaşma yapan şirketlerle Irak Merkezi Hükümeti ile yapılan anlaşmaları fesheden Maliki yönetimi, ülkeleri de Irak Anayasasını ihlal etmemeleri konusunda uyarıyor.

Türkiye ile kriz

Maliki yönetimi AKP Hükümetinin Barzani ile ilişkilerinden rahatsız. AKP Hükümetinin Barzani yönetimine ayrı devlet muamelesi yaptığını kaydeden Irak Merkezi Hükümeti, “Kerkük ve petrol” konusunda da tepkili. Türk şirketlerinin Barzani bölgesi ile petrol anlaşması yapmasından ve çıkarılan petrolü Türkiye üzerinden dünyaya pazarlama çalışmalarından rahatsızlığını açıkça dile getiren Maliki yönetimi, Türkiye’yi uluslararası hukuk kurallarını ihlal etmekle de suçluyor.

Maliki yönetimi ile Barzani arasında petrol ve Kerkük gerilimi tırmanırken Türkiye de hedefte. AKP’nin izlediği Ortadoğu politikası Suriye’den sonra Irak’la da gerilimi arttırırken, İran’ın da bu gerilime doğrudan dahil olmasının an meselesi olduğu ifade ediliyor.

Açılım ve 2. İsrail’in finansmanı

AKP Hükümetinin ABD kılavuzluğunda Abdullah Öcalan’la sürdürdüğü açılım sürecinde de petrol konusu en önemli maddelerden biri. Bölgede çıkarılan petrol ve doğal gazın Irak Merkezi Hükümetinin kontrolü dışında Türkiye üzerinden dünyaya pazarlanması gündemde. Bölgede çıkan ve çıkarılacak olan petrol ve doğalgazın bu şekilde dünyaya pazarlanması halinde Barzani yönetimine orta vadede yılda 50 milyar dolardan fazla gelir sağlayacağına dikkat çeken uzmanlar, bunun da kurulacak 2. İsrail’in finansmanı için kullanılacağını belirttiler. Suriye’de Kürtlerin yaşadığı bölgelerde çıkarılan petrolün denetiminin de PYD’nin elinde olduğunu kaydeden bölge uzmanları, planın büyük olduğunu, AKP Hükümetinin de bu planın bir parçası olarak hareket ettiğini, “Öcalanlı açılım”ın da bu çerçevede ele alınması gerektiğini bildirdiler.

Erdoğan kamuoyunu yanıltıyor

Başbakan Erdoğan, CNNTürk ve Kanal D ortak yayınında yaptığı açıklamada, “Irak Anayasası’na göre oradaki bütün petrol gelirlerinin yüzde 17’si Kuzey Irak’ın. Kuzey Irak, bu çerçevede hareket ediyor” demişti. Erdoğan, “Bu anlaşmaları yapmak mümkündür, buna mani bir hal yok.

Kaldı ki şu anda Türkiye, bizim kendi petrol şirketimiz, Exxon Mobil ile anlaşma yapmış durumda, o da bir ABD şirketi. Bunları yapmamıza da mani bir durum söz konusu değil. Biz burada dik duracağız” ifadelerini kullanmıştı. Ancak bu bilgi doğru değil. Irak’ın petrol gelirlerinin yüzde 17’sini Kuzey Irak’a tahsis etmesi Barzani yönetiminin Irak Merkezi Hükümetinin bilgisi ve onayı dışında bölgede petrol ve doğalgaz aranmasına, çıkarılmasına onay vermiyor.

‘Türkiye’nin oyunu büyük riskler taşıyor’

Öte yandan Financial Times gazetesinde bugün yayınlanan başmakalede, Türkiye’nin Kuzey Irak’la vardığı enerji anlaşmasının olası riskleri ve getirileri değerlendirildi. Makalede şu görüşlere yer verildi: “Petrol hisseleri alabilmek için Irak’ın kuzeyinde bulunan Kürtlerin yerel yönetimiyle Türkiye’nin bir anlaşmaya varmış olması, ülkenin PKK’yla başlatılan yakınlaşma sürecine denk bir ekonomik politika izlediğini gözler önüne serdi.

Türk liderler Kuzey Irak’ı Türkiye’nin ekonomisinin doğal uzantısı olarak gördüklerini saklamıyor... Ama en önemlisi Ankara, bilfiil ekonomik ve siyasi bağımsızlığa yaklaşan Irak Kürdistan Federe Bölgesi’yle ilişkilerini kuvvetlendiriyor. Ama bu, Bağdat’ı uzaklaştırırken parçalanma isteyenlerin elini güçlendirebilir. Perşembe günü Erdoğan’la görüştüğünde Obama’nın Türkiye’nin Kuzey Irak Kürt Yönetimi’yle bir anlaşmaya varmasının Irak Başbakanı Nuri el-Maliki’yi İran’a yaklaştıracağını söyleyeceğine kesin gözüyle bakılıyor. Türkiye büyük bir oyun oynuyor. Ama Irak’a Amerika’nın girmesinden beri Osmanlı döneminde parçası olan bölgenin çözüldüğü göz önünde bulundurulduğunda bu oyun büyük riskler de taşıyor.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.