Baro Başkanı’ndan hukuk dersi

Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Adalet Bakanı’nın katılmadığı...

Baro Başkanı’ndan hukuk dersi
02 Eylül 2014 Salı 02:22

barobaskanihukuk

Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Adalet Bakanı’nın katılmadığı adli yıl açılısında Erdoğan’a sert mesajlar verildi. Yargıtay Başkanı ‘müdahale ettirmeyiniz’ derken, Feyzioğlu, ‘Türkiye kurumları dik duracaktır’ dedi

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın katılmadığı adli yıl açılışında Yargıtay Başkanı Ali Alkan ve TBB Başkanı Metin Feyzioğlu, yargı üzerinde oluşturulan baskıları sert bir dille eleştirdi.

Adli ve idari yargıda 20 Temmuz 2014 tarihinde başlayan adli tatil sona erdi. Haftalar öncesinden tartışmalara neden olan adli yıl açılışı da dün yapıldı. J. W. Marriott Otel’de yapılan törene, ‘TBB Başkanı konuşacaksa ben katılmam’ diyen Tayyip Erdoğan, Ahmet Davutoğlu ve ‘Cumhurbaşkanı’nın olmadığı yerde biz de olmayız’ diyen Adalet Bakanı Bekir Bozdağ katılmadı.

Yargı mensupları ise tam kadro törendeydi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş da törene gelenler arasındaydı.

SESSİZLİĞİ KORUMAK NASIL MÜMKÜN OLACAK?’

Yargıtay Başkanı Ali Alkan, konuşmasında Erdoğan’ın Başbakan olduğu dönemde sık sık dile getirdiği, “Yargı kararlarıyla konuşur, söylemleriyle değil’’ ifadelerine isim vermeden cevap verdi. Alkan, “Yargı bağımsızlığına müdahale niteliği taşıyan konularda yargının susmasını beklemek, ancak demokrasiye, kuvvetler ayrılığına, hukukun üstünlüğüne gerçek anlamda bağlılığın yaşandığı ortamda haklılık kazanabilir. Yargının sükûnet ihtiyacına gerekli özen gösterilmiyorsa veya bu ihtiyaç umursanmıyorsa sessizliğini korumak nasıl mümkün olacaktır?” dedi.

BAŞINIZI DİK TUTUN’

Yargıtay ve HSYK kanunlarında yapılan değişikliklerle yargıya müdahale girişimlerinin sorunları çözmekten çok arttıracak nitelikte olduğunu bildiren Alkan, “Yargıyı yıpratmak kimseye bir yarar sağlamaz. Yargı mensupları polemiğe zorlanmamalıdır. Yasalar soyut ve genel olarak hazırlanır, temel hukuk ilkesine karşın özel amaçla yasa çıkarma anlayışı, aynı yasalarda sık sık değişiklikler yapılması ve yasalar çıkarılırken Anayasa’ya uygunluğu konusunda gerekli özenin gösterilmemesi adalete olan güveni sarsmakta yargı ve yönetimde de tıkanmalara neden olmaktadır. Tüm meslektaşlarıma sesleniyorum. Görevinize ve temsilinize müdahale ettirmeyiniz. Bağımsızlık ve teminatınıza el uzatan hiçbir çözüme rıza göstermeyiniz, başınızı dik tutunuz” diye konuştu.

METİN FEYZİOĞLU’NDAN ‘KEYFİLİK’ ELEŞTİRİSİ

Alkan’ın ardından konuşan TBB Başkanı Metin Feyzioğlu da, yargı camiasını düşman ilan etmenin, yargıyı itibarsızlaştırıp devleti temellerinden sarsmak olacağını belirtti. Feyzioğlu, “Yargıya yönelmiş açık ve yakın en büyük tehlike keyfiliktir. ‘Devlet benim, ben ne dersem o olur, Anayasa’yı tanımam, kanunu hiç tanımam’ keyfiliğidir. ‘Yasama da, yürütme de, yargı da benim olsun, benim değilse hain olsun’ keyfiliğidir. Avukatların, yargının kurucu unsuru olduğunu bir türlü içe sindirememe keyfiliğidir. Her yapılan eleştiri ve öneriye ‘geçmişte de böyle değil miydi?’ diye cevap verip, vatandaşa daha iyiyi, daha güzeli çok görme keyfiliğidir. Bu keyfiliklere karşı Türkiye Cumhuriyeti’nin kurumları dik duracaktır” ifadelerini kullandı.

Binlerce meslektaşının Soma ve yurdun dört bir yanındaki iş cinayetleriyle, Gezi’de öldürülenler, gözlerini yitirenlerle, baskıya uğrayan gazetecilerle, istismar edilen, katledilen çocuk ve kadınlarla, TEOG Sınavı’nın mağdur ettiği gençlerle açılan binlerce davada dik durup adalet dağıtacağını vurgulayan Feyzioğlu şöyle devam etti:

“Bugün, savunma hâlâ baskı altındadır. Avukatlar, mesleki faaliyetleri nedeniyle soruşturulmakta ve kovuşturulmaktadır. Avukatların meslek alanı sürekli olarak daraltılmakta, münhasıran avukatlar tarafından yerine getirilebilecek faaliyetlerin sayısı giderek azaltılmaktadır.

Ortadoğu kan gölüne dönmüş, her gün insanlık katledilirken, Türkiye’nin başka devletleri, onların kamuoylarını ve uluslararası örgütleri harekete geçirerek bu vahşeti durdurması, kendi içimizde insan haklarını gerçekleştirmemize bağlıdır. Devletleri, keyfilik yapan idareciler yok eder. Devlet idarecilerini tarihe altın harflerle geçiren dönemlerinde yapılan yollar, köprüler, binalar değil keyfilik yapıp yapmadıkları; adaleti hakim kılıp kılmadıklarıdır. Çünkü adaletsizlik nedeniyle insanların çektikleri acılar, yapılan inşaatları gölgede bırakır.”

Olcay Kabaktepe / Ankara


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.