BALYOZ TİMİ TÜRKİYE ÇAPINDA KURULDU -(TAMAMI)

Polis içinde kurulan Balyoz Timi’nin sadece Eskişehir’de değil, 2006 yılında büyük illerde kurulduğu ortaya çıktı Polis içinde kurulan ve görevi ara sokaklarda...

BALYOZ TİMİ TÜRKİYE ÇAPINDA KURULDU -(TAMAMI)
09 Ağustos 2013 Cuma 17:58

Polis içinde kurulan Balyoz Timi’nin sadece Eskişehir’de değil, 2006 yılında büyük illerde kurulduğu ortaya çıktı

Polis içinde kurulan ve görevi ara sokaklarda eylemcilere saldırarak yıldırmak olan Balyoz Timi’ne ilişkin Aydınlık’a konuşan Emniyet kaynakları, bu timin sadece Eskişehir’de değil Ankara, İstanbul, İzmir, Adana ve Hatay başta olmak üzere büyük illerde de kurulduğunu açıkladı. Kuruluş tarihi de 2006.

Haziran Direnişi’nde eylemci yurttaşlara saldıran eli sopalı kişilerin kimler olduğu araştırılırken Aydınlık, “Balyoz Timi”yle ilgili yeni bilgilere ulaştı. Aydınlık’a konuşan Emniyet kaynakları, İstanbul’daki “Balyoz Timi”nin 2006 yılında kurulduğunu belirtti. Hırsızlık ve kapkaç olaylarına karşı kurulan ekiplerin birçok olaya karıştığı, ancak hiçbir zaman haklarında soruşturma açılmadığını belirtti.

Gezi Direnişi’nde ortaya çıkan eli sopalı grupların çoğunluğunun o ilde kurulan “Balyoz Timi” olduğunu vurgulayan Emniyet kaynakları, diğer saldırganların ise polis tarafından kullanılan muhbir veya kişiler olduğunu kaydetti.

‘Araçları sahte plakalı’

Emniyet kaynaklarına göre, toplumsal olayların yükseldiği ve polisin yetersiz kaldığı dönemlerde kurulan “Balyoz Timi” diye anılan gruplar adeta sınırsız yetkiye sahip. Aydınlık’a ulaşan bilgiye göre, “Balyoz Timi” şöyle çalışıyor:

“Emniyet Müdürünün talimatıyla yasadışı olarak kurulan bu yapı, sivil araçlarla gezer. Araçların plakaları sahte olur. Polisin kullandığı materyalleri kullanmazlar. ‘Balyoz Timi’nde; sopa, muşta, zincir, demir cop ve göz yaşartıcı sprey bulunur.

‘5’li gruplarla dolaşırlar’

Polisler Emniyet içindeki çeşitli birimlerden özel olarak seçilir. 5’li gruplar halinde dolaşan bu polisler genellikle iri yapılılardan oluşuyor. Bu Tim o çevrede yaşayan vatandaşlar tarafından bilinmeyen yüzlerden oluşur. Büyükşehirlerde her ilçe için ayrı bir tim oluşturulurken görev süresi ise kısa olur.

‘Görevleri 2 ay sürer’

Sivil polislerden oluşan ‘Balyoz Timi’nin amacı gözaltı veya suçüstü yapmak değil. Yaşanan bir olayı bastırmak için sadece şiddet uygular. Yaptığı yasadışı hiçbir uygulamadan ceza almaz. Emniyet içinde korunur. Yaklaşık 1 veya 2 ay görev yapan ‘Balyoz Tim’leri görevleri bittikten sonra eski birimlerine geri döner. Yeni kurulacak ekip için yeni polisler seçilir.”

Ali İsmail’in avukat ağabeyi Aydınlık’a konuştu:

Balyoz Timi’nin peşini bırakmayacağız

Eskişehir’de 2 Haziran günü içinde polislerin de olduğu kişilerce darp edilerek öldürülen Ali İsmail Korkmaz’ın ağabeyi Avukat Gürkan Korkmaz, ortaya çıkan yeni görüntüleri Aydınlık’a değerlendirdi. Korkmaz, Jandarma Kriminal Dairesi’nin ortaya çıkardığı kamera kayıtları sonucu tutuklanan Terörle Mücadele Şubesi’nde görevli Mevlüt Sağalman’ın mahkemede verdiği ifadelerin, Balyoz Timi’ni doğrular nitelikte olduğunu belirtti. Ali İsmail’i öldürenlerin içinde polisin olduğunun görüntülerde sabit olduğunu hatırlatan Gürkan korkmaz şunları söyledi:

“Polis işin içinde değil deyip bu işten sıyrılmak olmaz. Resmi olmayan bir timin oluşturulduğunu, tutuklanan polisin ifadeleri destekliyor. Yazılı hiçbir talimata bağlı çalışmayan bir tim bu. Bu timle ilgili ne Emniyet bir açıklama yapıyor, ne de vali istifa ediyor. Bu Balyoz Timi’nin peşini bırakmayacağız.”

Aydınlık Erdoğan’ın ‘sivil milisleri’ni yazmıştı

Aydınlık, 13 Haziran günlü nüshasında “AKP’nin iç savaş milisleri” başlıklı bir habere yer vermişti. Haberde, Haziran eylemleri sırasında ortaya çıkan eli sopalı grupların, seçilmiş sivil polislerce yönetildiği bilgisi yer almıştı. Halk hareketini bastırmak amacıyla sivil polisler tarafından yönetilen grupların değişik illerde gizlice örgütlendiği haberde yer alan önemli bir başka ayrıntıydı.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.