Bakan, inekleri kesime yolluyor -(TAMAMI)

AKP’ye yakın işadamlarından Ethem Sancak’ın ‘Tarımı köylülün elinden almak gerekir’ dediği ortaya çıkmıştı. Geçen hafta açıklanan süt fiyatı ise üreticiye ‘ya bu işi bırak ya da sahtekarlık...

Bakan, inekleri kesime yolluyor -(TAMAMI)
19 Haziran 2013 Çarşamba 18:51

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, geçen hafta yapılan İzmir Tarım ve Gıda Zirvesi’nde çiğ sütün fiyatını 95 kuruş olarak açıkladı. 1 Ekim 2012’den 1 Nisan 2013’e kadar 90 kuruş olan çiğ süt için 1 Nisan’da yeni fiyat açıklanması gerekiyordu. Oysa süt fiyatını belirlemesi gereken Ulusal Süt Konseyi’nden karar çıkmayınca, Bakan Eker geçen hafta süt fiyatını açıkladı.

Maliyeti 1.3 lira olan çiğ sütün fiyatının 95 kuruş olarak açıklanması ise tepkiyle karşılandı.

‘Açıklanan fiyatın geçerliliği yok’

95 kuruşluk fiyatın oldukça düşük olduğunu söyleyen Ege Üniveristesi Ziraat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Kaymakçı, ‘Zaten şu anda piyasadaki çiğ süt alım fiyatı bunun da altında. 80 kuruşlarda seyrediyor’’ dedi. Bakan’ın açıkladığı fiyatın üreticinin beklentisini karşılamamasının yanında herhangi bir geçerliliğinin de olmadığına dikkat çeken Kaymakçı, “Sanayici sütü bu açıklanan fiyattan almıyor ki. Süt Enstitüsü’nü özelleştirdiler. Fiyatı düzenleyecek gerektiğinde müdahale alımları yapacak bir kurum yok. AB’de müdahale fiyatı var. Orada kurumlar, piyasada belirlenen süt fiyatı üreticinin zararına oluştuğunda müdahale alımları yapıyor. Biz de böyle bir kurum yok’’ diye konuştu. Yeni oluşturulan Et ve Süt Kurumu’nun ise henüz faaliyete geçemediğini belirten Kaymakçı, şunları söyledi: “Bu kurumun piyasada müdahale alımları yapacağı söyleniyor. Ama henüz bu kurumun ne yapacağı belli değil.’’

‘Bu süt fiyatı inek kestirir’

Dünya Gazetesi köşe yazarı Ali Ekber Yıldırım da, açıklanan çiğ süt fiyatını eleştiren yazısında, “Eker’in açıkladığı 95 kuruşluk fiyat 1 Nisan’dan geçerli olacak mı? Üreticilere geriye dönük ödeme yapılacak mı?’’ diye sordu. ‘Bu süt fiyatı inek kestirir’ başlığıyla yayımladığı yazısında 95 kuruşluk süt fiyatına tepki gösteren Yıldırım, şunları kaydetti: “Ayrıca açıklanan fiyatın tavan fiyat olduğu unutulmamalı. Az sayıdaki üretici sütü 95 kuruştan satabiliyor. Büyük bölümü 70-75 kuruştan satıyor.Yaklaşık 9 aydır 90 kuruş olan fiyat 95 kuruşa çıkarılırken maliyet hesabının dikkate alınmadığı çok açık. Bakanlık temsilcilerinin de katıldığı toplantılarda Mart 2013’te belirlenen maliyet litre başına 1.3 liraydı. Bakanın açıkladığı fiyat 95 kuruş. Bunun üzerine 9 kuruşta prim konulduğunda 1.04 lira. Üreticiye ‘ya bu işi bırak, ya da sahtekarlık yap’ deniliyor. Sahtekarlık yapılmayacağını düşünürsek bu fiyat süt ineklerini kestirir.’’

Üreticiler tepkili

Açıklanan çiğ süt alım fiyatı üreticileri de memnun etmedi. İzmir Beydağ Süt Üreticileri Birliği Başkanı Erşan Köseoğlu, ‘Bu fiyat üreticiyi memnun etmiş görünmüyor. 1 Haziran’da fiyatınn artmasını bekliyorduk ama artmadı. Bu fiyat az ama bunun yansıması dahi 1-2 ayı bulacak. Şu anda çiğ sütün litresini 84-85 kuruştan satıyoruz’’ dedi.

Çiğ süt fiyatının 1.7 lira olmasını istediklerini söyleyen Edirne Meriç Süt Üreticileri Birliği Başkanı Hidayet Taylan da, Bakan’ın açıkladığı 95 kuruşluk fiyatın çok az olduğunu söyledi. Halen çiğ sütü 90 kuruştan sattıklarını anlatan Taylan, “Yem fiyatları çok yüksek. Desteklemeler de artırılmalı’’ diye konuştu.

Balıkesir Bandırma Süt Üreticileri Birliği Başkanı Osman Vasfi Yasun ise, bölgelerindeki çiğ süt fiyatının 90 kuruş olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Önümüzdeki Cuma günü bir toplantı yapılacak ve çiğ sütün referans fiyatı o zaman belirlenecek. Sütün fiyatı maliyet artı yüzde 15 kâr üzerine konularak belirlenmeli. Şu anda maliyetler 1-1.1 lira arasında değişiyor.’’ Süt Üretcileri Birliği Genel Başkan Yardımcısı Tevfik Keskin ise, Cuma günü yapılacak toplantıyı işaret ederek, burada belirlenecek süt fiyatının geçerli olacağını bildirdi. Keskin ayrıca, fiyatın en az 1.1 lira olması gerektiğini vurguladı.

Ethem Sancak sütçü mü olacak?

Dünkü gazetemizde ‘Tarımı Köylünün elinden almak gerekir’ başlıklı haberde, AKP’ye yakın işadamlarından Ethem Sancak’a ait bir ses kaydında geçen ifadeler yer almıştı. AKP Parti İçi Demokrasi Hakem Kurulu Üyesi de olan Sancak’ın bir toplantıda sarf ettiği sözler RedHack tarafından yayımlanmıştı. Sancak, o konuşmasında şunları söylemişti: “Fakat 15 yıl önce bir gerçeği keşfettim, tarımı modernleştiremezsek bir köylü toplumu olmaktan kurtulamayız. Ne devrim olur hiç bir şey olmaz. Bu tarımın modernleşmesi gerekiyor. Ve bu tarımın köylünün de elinden alınması gerekiyor. Sayın Bakanımla işte o noktada zaten bir araya geldik ve o günden bugüne ben bu Bakan’a aşık oldum.’’

Ethem Sancak’ın konuşmalarından ‘köylünün elinden alınacak tarımla’, süt üreticiliğine talip olduğunu anlaşılıyor. Bakan Eker’in süt üretcisine reva gördüğü maliyetin altındaki süt fiyatının ise aynı döneme denk gelmesi dikkat çekiyor. 

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.