Bağımsızlık ateşini Yatağan'dan yakıyoruz

Maden ve enerji işçileri, özelleştirmeye neden karşı çıktıklarını Aydınlık'a anlattı: Muğla'daki Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy termik santrallarıyla kömür ocaklarının özelleştirme kapsamına alınmasına karşı...

Bağımsızlık ateşini Yatağan'dan yakıyoruz
21 Eylül 2013 Cumartesi 17:11

7yatagan

Maden ve enerji işçileri, özelleştirmeye neden karşı çıktıklarını Aydınlık'a anlattı:

Muğla'daki Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy termik santrallarıyla kömür ocaklarının özelleştirme kapsamına alınmasına karşı maden ve enerji işçilerinin mücadelesi sürüyor. İş çıkışı direniş çadırlarında toplanan işçiler, günlerdir evlerine dahi gitmedi. İşi biten direniş çadırına koşuyor. "Ben artık yoruldum eve gidip dinleneyeyim" diyen işçi yok.

Görüştüğümüz işçiler, özelleştirmenin getireceği sonuçları ve özelleştirmeye neden karşı olduklarını Aydınlık'a anlattı. Eşi ve çocuğuyla birlikte omuz omuza mücadele veren işçiler, özelleştirmeyi vatana ihanet olarak nitelendiriyor. İşçilerin görüşleri şöyle:

'Milli değerlere sahip çıkmak görevimizdir'

Emrah Fakıoğlu:

"Özelleştirmeler vatana ihanettir. Özelleştirme, Kurtuluş Savaşı'yla kovduğumuz emperyalistlerin paraları ile ülkemizi işgal etmesidir. Milli değerlerimize sahip çıkmak tüm toplumun görevidir. Biz Yatağan işçileri olarak tekrar bağımsızlık ateşini buradan yakıyoruz. Vatanımızın bu değerlerini savunurken herkesi yanımızda görmek istiyoruz."

Hilmi Amaç:

"Bu fabrikalar ülkemizin kaleleridir. Fabrikaları ve madenleri özelleştirirsek yabancı sermayeye peşkeş çekilmiş olur. Buralar da elimizden giderse ülkemizin hangi kaynakları elinde kalacak? Bu sistemin devamında bir tarafta zenginler, diğer tarafta sömürülen halk olacak. Ülkemizin son kalelerini sonuna kadar savunacağız. Halkımızı direnmeye çağırıyoruz. Haydi Türkiye Yatağan'a desteğe."

Muhammet Altın:

"Özelleştirme güvencesiz iş, sendikasız ve toplu sözleşmesiz çalışma demektir. Özelleştirme sonucunda gördük ki söylenenin aksine pahalılık oluşmuştur. Bunun en bariz örneği BEDAŞ'ın İstanbul halkına gönderdiği elektrik faturalarıdır."

'Hükümet, devletin sırtında kamburdur'

Baki Yeniev:

"Eğer özelleştirmenin bahanesi şirketlerin zarar etmesi ise bu bahane Yatağan Termik Santralı için geçerli değil. Eğer zarar eden, teknolojik olarak geri kalmış işletmeler var ise öncelikle orayı yöneten yöneticiler uzaklaştırılmalıdır. KİT'ler devletin sırtında kambur değildir. Böyle söyleyen hükümet varsa onlar devletin sırtında kamburdur."

Kadir Uyar:

"Biz bu ülkeyi babalarımızdan miras aldığımıza değil, çocuklarımızdan emanet aldığımıza inanıyoruz. Vakti gelince emanete hıyanet etmeden gerçek sahiplerine teslim etmenin onurunu, gururunu yaşamak istediğimiz için, özelleştirmeye karşıyız."

Muhammed Kaplan:

"Özelleştirme sözlük anlamıyla devlet tekelinde yürütülen işletmelerin özel sektöre devredilmesi demek. Peki özel sektör nedir? Özel sektör ucuz iş gücü, sendikasız işçi ve devlet mirasının satılmasıdır. Sorarım size hangi zihniyettir ki kâr eden bir kurumu yok pahasına satar? Altın yumurtlayan tavuk kesilir mi?"

'Özelleştirme yarınlarımızın kaybolmasıdır'

Mustafa Çetin:

"Özelleştirmelerin durdurulmasını istiyoruz. Neden mi? Bugüne kadar satıp savurdukları büyük KİT'lerden kime ne fayda oldu millet olarak? KİT'ler birilerine sunularak, millete ait değerler ve birikimler yok edildi. Ülkemiz açısından stratejik değeri olan bu kurumlar hiçbir şekilde özelleştirilemez. Özelleştirmeye karşı durmak aynı zamanda vatan savunmasıdır. TEDAŞ örneklerinde gördüğümüz gibi özelleştirme aynı zamanda halkımız açısından da pahalılık demektir. Ellerine, 'Özelleştirin' diye reçete verilen hükümet, reçeteyi aldığı devletlere bir baksın. Enerji gibi stratejik işkolları o ülkelerde devlete ait işkollarıdır. Buna rağmen bunu yapacağız diyenler gaflet ve dalalet içerisindedir."

Bora Dağdelen:

"Özelleştirme talandır. Yarınlarımızın kaybolmasıdır. Özel sektör demek ucuz iş gücü demektir. Herkes bilsin ki, bu kurumlar zarar etmiyor. Enerji özelleştirmelerini incelediğimizde AKP'nin kendi zenginlerini yarattığını, halkın kaynaklarını peşkeş çektiğini görüyoruz. AKP'nin zenginleri, devlet kurumlarından aldıkları ihalelerle oluşmuştur."

İlyas Ceyhan:

"Emperyalistler, büyük mücadelelerle kazandığımız yurdumuza bugün özelleştirme adı altında girmekteler. Bu da günümüz işgalidir. Dün atalarımız emperyalist güçlere karşı nasıl mücadele verdiyse bugün de biz, ekmeğimizi aşımızı, dolayısıyla bağımsızlığımızı korumak için elimizden gelen her şeyi yapmaya hazırız. Devlet kurumları özelleştirileceğine, daha verimli, daha etkin, daha üretken bir hale getirilmelidir. Bunun mücadelesini veriyoruz. Bu kaynaklara sahip çıkmak boynumuzun borcudur. Özelleştirmeye sonuna kadar hayır."

'AKP'liler bile özelleştirmeye karşı çıkar'

Mutlu Akseki:

"Özelleştirmeye karşı mücadele, milli değerlere sahip çıkma mücadelesidir. Enerji ve maden ülkemiz açısından kritik bir öneme sahiptir. Özelleştirme uygulamaları sonucunda çalışanların birçok hak kaybına uğraması bir tarafa, bunun yanında esas olarak bağımsızlığın ortadan kaldırılması söz konusudur. Yatağan, Yeniköy, Kemerköy santral ve madenlerinin ihaleye çıkacağı söylenmektedir. Buradan sermaye gruplarına sesleniyoruz. Buradaki tesislere ilişkin herhangi bir plan, program ve hayal içine girmeyiniz. Bizler geleceğimizin, hayallerimizin karartılmasına izin vermeyeceğiz. AKP'nin yöneticilere sesleniyorum. Bu sevdadan vazgeçin. Santral ve madenler enerjidir. Enerji hattına dokunmayın, çarpılırsınız!"

Emrah uzun:

"Özelleştirme yandaşları şunu diyor: "Özelleştirme sonrası hizmet daha iyi ve üretim daha fazla. Bu ülke menfaatine." Ben bunu söyleyenlere şunu demek istiyorum. Devlet kamu kurumlarının işleyişinden memnun değilse, kafasını, özelleştirme sürecine değil bu mekanizmanın işleyişinin nasıl düzeltileceği noktasında yormalı. Özelleştirilen her kurum bilinmelidir ki kamu malıdır. Bugün gelinen noktada özelleştirmelere karşı bir referandum yapılacak olsa emin olun AKP'nin bahsettiği yüzde 50'lik oy potansiyeli içerisinden bile özelleştirmeye onay verilmeyecektir."

Behiye Yaraşçı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.