Aydınlanmanın öncüsü Tevfik Fikret

Şükran sana Tevfik Fikret... Öner Yağcı

Aydınlanmanın öncüsü Tevfik Fikret
19 Ağustos 2014 Salı 07:44

tevfikfikret

Halkın vicdanı, sesi, çığlığı, başkaldırısı olan tüm halk ozanlarının mirasçısı olan Tevfik Fikret, düşünceleri, eylemleri, şiirleri, mücadeleci yaşamıyla bu mirası yaşadığı döneme ve sonrasına taşımayı ustalıkla başarmıştır

“Doğru at adımlarını; / Düşün; bugünkü adımlar hazırlıyor yarını!”

Toprağımızın aydınlanma, özgürleşme, insan olma, çağdaş olma destanının onuru, ustasıdır Tevfik Fikret (24 Aralık 1867-19 Ağustos 1915).
Anadolu insanının aydınlanmasına, özgürleşmesine, umudunu sürdürmesine, bağnazlığı aşıp  hoşgörüyle, sevgiyle buluşmasına katkılarıyla, öncülükleriyle unutamadığımız ölümsüz bilge Nasrettin Hoca’nın; “örse çekiç vuran biziz” diyen Yunus Emre’nin; “Çıkıp şu dağlara yaslanmalıdır” diyen Köroğlu’nun; “Dönen dönsün ben dönmezem yolumdan” diyen Pir Sultan Abdal’ın; “ferman padişahın dağlar bizimdir” diyen Dadaloğlu’nun; kısacası, halkın vicdanı, sesi, çığlığı, başkaldırısı olan tüm halk ozanlarının mirasçısı olan Tevfik Fikret, düşünceleri, eylemleri, şiirleri, mücadeleci yaşamıyla bu mirası yaşadığı döneme ve sonrasına taşımayı ustalıkla başarmıştır.
Tevfik Fikret’in, yaşadığı dönem Osmanlısındaki düşünceleri, eylemleri, şiirleri, aydın davranışıyla; Kurtuluş Savaşımızın, bağımsızlığımızın, Cumhuriyetimizin mimarı, önderi Mustafa Kemal’in hazırlayıcısı olduğunu söylemek yanlış bir düşünce değildir.  Mustafa Kemal Atatürk’ün “Ben inkılâp ruhunu ondan aldım... Tevfik Fikret’in Tarih-i Kadim’i yok mu, işte o, dünyada yapılması gereken bütün devrimlerin kaynağıdır...” demesi boşuna değildir.
Tevfik Fikret; Cumhuriyet’in demokratikleştirilmesi, çağdaşlaştırılması, insanının özgürleşmesi, aydınlanması kavgasının, “memleketimden insan manzaraları”nın büyük ozanı Nâzım Hikmet’in; “gözyaşını gülmeceye çevirerek” ömrünü bu demokratikleşme, özgürleşme, aydınlanma savaşımına adayan çağımızın Nasrettin Hocası Aziz Nesin’in; habercisi, öncülüdür demek de yanlış olmayacaktır. Toprağımızın bu simge adlarını söylemek, Cumhuriyet dönemindeki tüm aydınlık, özgürlük arayışının, “Köy Enstitüleri” aydınlığının, “40 Kuşağı” aydınlığının, “68 patlaması”nın Tevfik Fikret’e bağlandığını da belirlemek anlamına gelmektedir.

Kavganın bayrağını taşıyan öncü

arihe devrimci, diyalektik bir bakış açısı; ileri bir özgürlük anlayışı, kulluğa karşı kardeşlik, donmuş düşünceler yerine aklın ışığı, bilimsel düşünüş, dinsel bir dünya yerine insancı bir dünya anlayışı, ütopik sosyalizm, materyalizm düşünüşleri de Tevfik Fikret’in düşün dünyasının temellerindendir. O, toprağımızda yüzyıllardan beri süren bir kavganın bayrağını Osmanlının yıkılış döneminde devralıp onurla taşıyan ve kendisinden sonraki tüm kavga insanlarına, özellikle Cumhuriyet aydınlarına aktarmayı başaran bir büyük öncü aydındır. Etkisi, gücü, sevdasıyla bir destan kahramanıdır da diyebiliriz Tevfik Fikret’e.
Tevfik Fikret’i sevmeyenler, onu düşman belleyenler; onun insancıl düşüncelerine karşı olan, ırkçı ve dinci bağnazlardır; aydınlığın, özgürlüğün, ilerlemenin, laikliğin düşmanı olanlardır.
Tevfik Fikret’i sevmek, insanı, insancıllığı sevmek; özgürlükten, aydınlıktan, laiklikten yana olmaktır.
Şükran sana Tevfik Fikret...

Öner Yağcı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.