ATATÜRK’ÜN MİRASI ABD ELÇİLİĞİ OLUYOR -(TAMAMI)

Atatürk Orman Çiftliği ABD’ye satılıyor

ATATÜRK’ÜN MİRASI ABD ELÇİLİĞİ OLUYOR -(TAMAMI)
17 Mayıs 2013 Cuma 18:18

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Atatürk Orman Çiftliği arazilerinin, Başbakan Erdoğan’ın ABD ziyareti sırasında ABD Büyükelçiliği’ne peşkeş çekilmek üzere olduğunu açıkladı

Mustafa Kemal Atatürk’ün, vasiyeti ile Hazine’ye emanet ettiği Atatürk Orman Çiftliği arazisinin bir bölümünün, ABD Büyükelçiliği’ne peşkeş çekilmek üzere olduğu ortaya çıktı.

Ankara’da Çukurambar ve Kızılırmak mahallerinde yer alan Atatürk Orman Çiftliği arazileri önce 2823 sayılı yasa ile bedeli karşılığında Gazi Üniversitesi’ne eğitim amaçlı kullanılmak üzere satıldı. Ardından Gazi Üniversitesi eğitim amaçlı aldığı bu araziyi TOKİ’ye sattı.

Arazi üzerinde yapılanlar bunlarla da bitmedi. 5659 sayılı AOÇ Kuruluş Kanunu’nda “AOÇ arazileri üzerinde konut, ticaret ve sanayi yapılaşması yapılamaz” maddesi vardı. Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından 1992 yılında SİT alanı olarak ilan edilen bu arazi üzerinde yapılaşmaya izin verilmiyordu. Ancak TOKİ, araziyi aldıktan sonra bu yasalara rağmen arazilerde Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından onaylanan plan değişikliklerini yaptı. Plan değişiklikleri ile söz konusu araziler yüksek yapılaşma koşulları ile konut, ticaret, kentsel servis alanı, resmi kurum, özel eğitim, özel sosyo-kültürel tesis alanı türüne dönüştürülmüş oldu.

‘Peşkeş çekilliyor’

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan ve Ankara Şube Sekreter Üyesi Tezcan Karakuş Candan, AOÇ alanının şimdi de ABD Büyükelçiliği’ne satılmak üzere olduğunu açıkladı. Bu satışın kabul edilemeyeceğini dile getiren Hakkan şunları söyledi:

“Çukurambar semtinde 6 bin 400 metrekarelik AOÇ arazisinde bulunan alan, 1983’te Gazi Üniversitesi’ne devrediliyor. Gazi Üniversitesi alanı 2010 tarihine kadar değerlendirmeyerek, TOKİ’ye satış yapıyor. TOKİ ise alanı Amerika’ya satmak için mutabakat yapıyor. Büyükşehir Belediye Başkanlığı yükseklik serbest plan tadilatları yapıyor. TOKİ aracılığıyla burası ranta peşkeş çekilirken, TOKİ buradaki alanı ABD’ye satmak üzere. Üzülerek söylüyoruz ki tam da Başbakan’ın Amerika’da olduğu bu süreçte bölge ABD’ye peşkeş çekiliyor. Bunu kabul edemeyiz, bu konuda mücadele kampanyası yürüteceğiz.”

‘AKP’den başkası yapamazdı’

AKP’nin ve Gazi Üniversitesi yönetiminin tutumunu sert bir dille eleştiren Tezcan Karakuş Candan da şunları söyledi; “Değişiklikleri yazışmalar havada uçuşurken yakaladık. AOÇ arazisi içerisinde bulunan bir yere emperyal hançer saplamayı AKP hükümetinden başkası yapamazdı. Bu affedilecek, kabul edilebilecek bir şey değil. AOÇ mücadelesi böyle sürerken, dış politika ABD’den kaynaklı zorlu bir süreç yaşatılırken, Reyhanlı’da bu politikalar sonucu insanlarımız ölürken, bu politikanın kentsel ölçeğe yansımasıdır. AOÇ’nin emperyal peşkeşi Türkiye’nin tarihine kara bir leke olarak geçecektir. Tüm siyasi partileri bu konu üzerine tavır koymaya davet ediyoruz. AOÇ arazisi olması bizim için süreci hassaslaştırıyor. Ülke toprakları peşkeş sürecine gidiyor. ABD’ye verilecek bir karış bile AOÇ toprağımız yok.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.