ARINÇ’TAN GÜLEN’E KASET ZİYARETİ -(TAMAMI)

Gültekin: Cemaatin elinde Erdoğan'ın da kasetleri var

ARINÇ’TAN GÜLEN’E KASET ZİYARETİ -(TAMAMI)
23 Mayıs 2013 Perşembe 18:18

İşçi Partisi Merkez Karar Kurulu Üyesi Mehmet Bedri Gültekin, Ergenekon davasındaki esas hakkındaki mütalaaya karşı son savunmasında Tayyip Erdoğan’ın görüntülerinin de F-Tipi çete tarafından tutulduğunu açıkladı. Bülent Arınç’ın Gülen ziyaretinin de bununla ilişkili olduğunu belirtti

Silivri Cezaevi’ndeki duruşma salonunda İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nce görülen Ergenekon davasının dünkü duruşmasında İşçi Partisi (İP) Merkez Karar Kurulu üyeleri Mehmet Bedri Gültekin ve Erkan Önsel ile eski İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu esas hakkındaki mütalaaya karşı son savunmalarını yaptılar. Duruşmayı 300’e yakın İşçi Partili izledi. Salondaki izleyici koltukları yetmeyince İşçi Partililer duruşmayı dönüşümlü olarak izledi.

‘AKP kapatılmalıdır’

Sabahki oturumda ilk olarak İP MKK üyesi Mehmet Bedri Gültekin’in savunması alındı. Mütalaada AKP kapatma davasına destek vermesinin suç sayıldığını dile getiren Gültekin, sözlerine şöyle devam etti: “Evet AKP kapatılmalıdır. Bu suç değildir. Türkiye büyük felaketlerin içine girmiş vaziyettedir. Reyhanlı’da hayatını kaybeden vatandaşlar ölmesin diye biz ‘AKP kapatılsın’ dedik. Benim 2 yıldır tutuklu olmamın sebebi budur. Bundan dolayı kimse tutuklanamaz. Tutuklanmamın bir başka sebebi de Ekim 2009’da Tayyip Erdoğan’ın KKTC Başbakanı Mehmet Ali Talat’la yaptığı telefon görüşmesiyle ilgili basın açıklaması yapmamdır. Başbakan koltuğunda oturan zat, başka bir devletin başbakanıyla, o devletin cumhurbaşkanı için kumpas çeviriyor. Biz ise siyasi parti olarak görevimizi yapmışız. Bu suçu açıklamışız. Bu suçların üzerine gidilmediği için Türkiye şimdi nerede? Teröristlere yataklık yapıyor.”

Karanlık telefon görüşmeleri

Gültekin, Erdoğan’ın karanlık telefon görüşmelerine ilişkin basın açıklamasıyla ilgili mütalaada “Gizli örgüt 2004’te Erdoğan’ı dinledi. Sonra sanıklara aktardı” şeklindeki iddialara ise şu yanıtı verdi: “Dönemin Vatan Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Tayfun Devecioğlu, Ankara bürolarına bu ses kayıtlarının geldiğini söyledi. Biz de içeriğini girmeden haber yaptık dedi. Biz ise Vatan Gazetesi’nde bu haber yayımlandıktan 7 ay sonra basın açıklaması yapmışız. Kayıtlar her yere gitmiş. Her tarafa gönderilmiş. Kimisi sorumsuzdur. Türkiye diye bir derdi yoktur. Kimisi korkaktır. Hapise girmekten korkmuştur. Biz ise sorumluluğumuzun gereğini yaptık. Hapise girmekten korkmak bize zul gelir. Abdüllatif Şener, ‘Bu dinlemeleri Erdoğan’ın kurduğu özel örgüt yapıyor’ dedi. Söz konusu dinlemeleri F-tipi cemaat yapmıştır. Eski Emniyet İstihbarat Daire Başkanları Emin Arslan ve Sabri Uzun da Meclis Telekulak Komisyonu’nda dinlemelerin devlet içinden yapıldığını söyledi.”

‘Ergenekon’un arkasında ABD var’

“Bu dava siyasidir” diyen Gültekin “Davanın sahibi BOP Eşbaşkanlığı ve Amerika’dır. Tayyip Erdoğan geçen haftalarda yaptığı konuşmalarda İşçi Partisi’yle oturdu, İşçi Partisi’yle kalktı. Esas muhalefet olarak İP’yi tarif etti. Demek ki bir partiyi yöneticilerini içeri atarak susturamazsınız. İP şimdi çok daha büyük, çok daha güçlüdür. AKP’nin tabanı da olmak üzere herkes bize daha fazla kulak veriyor. Bu tertibin merkezinde Amerika vardır. Bununla ilgili istediğiniz kadar kanıt sunabilirim” dedi.

Osman Yıldırım’dan saldırı

“Gizli tanıkların hepsi ihtiyaca göre bulunmuş” diyen Gültekin, “Osman Yıldırım kız kardeşinin kızını pazarlamış” deyince salonda bulunan Osman Yıldırım küfürler savurmaya başladı. Mahkeme Başkanı Özese, Jandarmaların zaptedemediği Osman Yıldırım’a  “Osman Bey sakin dinleyin” diye seslendi. Yıldırım küfürlerine devam edince eski Aydınlık Genel Yayın Yönetmeni Deniz Yıldırım tepki gösterdi. Osman Yıldırım ise Deniz Yıldırım’a Alper Görmüş’ün “Ergenekon Gazeteciliği” isimli kitabını fırlattı. Bunun üzerine Osman Yıldırım’ın koluna üç jandarma girerek ağzı kapatıldı ve salondan zorla çıkartıldı.

Erdoğan-Gül-Gülen özel örgütü

Gladyo’nun Erdoğan’ı da dinlediğini açıklayan Gültekin, “Ofisine gizli dinleme cihazı yerleştirildi. Ergenekon tertibini tezgahlayan örgüt, AKP ile ilgili de bilgi topluyor. Zaman zaman ucunu gösteriyor. Deniz Baykal’ın ve MHP’lilerin kasetlerini çıkaranların ellerinde Tayyip Erdoğan’ın da görüntüleri var. Erdoğan, Bülent Arınç’ı Pensilvanya’ya neden gönderdi? Kasetlerden korktuğu için. Bir suç örgütü bütün kanıtlarıyla gözler önündedir. Binlerce sayfalık iddianameye de gerek yoktur. En başa Tayyip Erdoğan, Abdullah Gül ve Fethullah Gülen’ın konulması gerekir. İşlenen suçlar ortadadır. Vatana ihanetten başlar. Çünkü yabancı bir devletle işbirliği yapılmıştır. Buna Erdoğan-Gül-Gülen özel örgütü diyebiliriz. Süper NATO’nun günümüzdeki adıdır. Bütün kanunsuzlukların sorumlusu onlardır. Hedeflerinde Türk Ordusu, İP ve yurtsever aydınlar vardır.”

‘En mutlu günlerim’

Gültekin, hayatının en mutlu günlerini yaşadığını ifade ederek savunmasını şu sözlerle noktaladı: “Partimizin çağrısına yüz binler, milyonlar kulak veriyor. Bu dava bitmiştir. Vicdanlarda çökmüştür. Mahkeme Heyeti bugüne kadar 328 kez reddedildi. Bu dünya hukuk tarihinde bir ilktir. Ben 329. kez reddetmeyeceğim. Bir çağrıda bulunuyorum. Bu davadan çekilin. Ve bizi bu davanın asıl sahipleri BOP eşbaşkanları ve Amerika’yla baş başa bırakın.”

İddianamede ‘örgüt’ mütalaada ‘darbe’

İP MKK üyesi Erkan Önsel iddianamenin “örgüt iddiası” ekseninde, mütalaanın ise “darbe ekseninde” kurgulandığını belirterek “Örgüt tutmadı. Örgüte bir lider lazım. Örgüt yönetimi lazım, toplantı lazım, kararlar lazım, eylem lazım, program, disiplin lazım. Hiçbiri yok. Örgüte sahip çıkan yok. Devletin güvenlik örgütlerinin arşivlerinde kayıt yok. Ergenekon silahlı terör örgütünü bilen gören yok. Bu yüzden mütalaada örgüt iddiasından vazgeçip darbe iddiasına döndüler. Darbe iddiasının altında da şimdiden kalmışlardır” dedi.

Buradaki komutanlar ABD’nin ‘Bizim oğlanları değil’

Önsel, davada Genelkurmay Başkanı, kuvvet komutanları ve kurmay subayların yargılandığını ancak Danıştay suikastı için tabanca elde etmek için gariban insanlara başvurulduğunu vurguladı. “Buna iddianame, mütalaa denir mi?” diye soran Önsel sözlerine şöyle devam etti: “Bunlar safsatadır. Savcılar gülünç durumdadır. Burada bir yargılama yok. Darbenin kanunu bellidir. Amerika ve Ordu birleşince darbe olur. O zaman burada yargılanan TSK’nın değerli komutanlarının ve bizlerin ABD ile ilişkilerini açıklayın. Yapamazsınız, çünkü bu davada yer alan komutanlar Amerika’nın ‘Bizim oğlanları’ değil. Bu dava ABD emperyalizmi ve Türkiye arasındaki 100 yıllık bir hesaplaşmadır. Bu mütalaayı yırtıp çöp tenekesine atın. Korkmayın. Cesur olun. Silivri duvarlarına dayanan Türk Milleti’nin sesine kulak verin.” Mahkeme Başkanı Özese ise “Türk Milleti adına karar veriyoruz” diye konuştu. Gültekin ve Önsel savunmalarını tamamlayınca salonda bulunan izleyicilerin coşkulu alkışlarıyla karşılaştı.

‘Atatürk’ün sözünü suç sayıyorsunuz’

Davada tutuksuz yargılanan eski İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu da son savunmasını yaptı. Alemdaroğlu mütalaanın sanal iddialarla dolu olduğunu, bir bilim adamı olarak yadırgadığını ifade etti ve “Ankara Üniversitesi’nde 400-500 kişinin katıldığı bir toplantıya katıldığım iddia ediliyor. Bu toplantıya katılmadım, fakat varsayalım ki katıldım. Yasal bir toplantıda bulunmuş olmak suç olamayacağı gibi Atatürk’e ait olan ‘Ülkemiz şeyhler, dervişler ve müritler devleti değildir’ sözünü söylemek nasıl suç sayılıyor. İktidarın söylem ve eylemlerinin karşısında düşüncelerimizi halkımıza anlatmak ve halkımızı aydınlatmak suç, fakat iktidarın düşünceleri doğrultusunda akil insanları olarak 7 bölgede 63 kişinin aynı anda insanlarımızı etkilemeye çalışması ileri demokrasi ve yasal uygulamadır” dedi.

Demokrasi ve hukuk devleti

Bir telefon konuşmasında “Bu demokrasi ile düzelemeyiz ancak milli demokratik devrim ile düzeliriz” sözlerinin de suç sayıldığını belirten Alemdaroğlu, “Milletvekili genel seçiminde yüzde 10 seçim barajı, siyasi partilerde genel başkan egemenliği ve baskısı sürdükçe demokrasiden bahsetmek mümkün değildir” diye konuştu.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.