Apo’nun tartışılması bastırılmaya çalışılıyor / PKK’da ‘açılım bitiyor’ paniği

Öcalan’ın sorgu görüntülerinin yayınlanmasından...

Apo’nun tartışılması bastırılmaya çalışılıyor / PKK’da ‘açılım bitiyor’ paniği
13 Şubat 2014 Perşembe 05:27

pkkacilim

Öcalan’ın sorgu görüntülerinin yayınlanmasından sonra tabanındaki tartışmalara engel olamayan PKK yöneticileri arka arkaya açıklamalar yaparak AKP’ye ‘birlikte batarız’ mesajı verdi

İşçi Partisi’nin, Abdullah Öcalan’ın görüntülerini açıklamasının ardından üst üste PKK ve BDP yöneticilerinden açıklamalar geldi. Aydınlık’ın geçen yılın sonunda sorgudaki sözlerini yazı dizisi olarak yayımlamasından sonra önce uzun bir sessizlik olmuş, ardından PKK yayın organlarında yayının asparagas olduğu iddia edilmişti. İşçi Partisi’nin görüntüleri açıklamasının ardından bu kez montaj iddiası ortaya atıldı ve Öcalan’ın avukatları savcılığa başvurarak yayının durdurulmasını talep etti ve İP hakkında suç duyurusunda bulundu. İşçi Partisi, ham görüntüleri vereceğini ilan etti ve BDP’ye “gelin görüntüleri size verelim” dedi. Bunun üzerine Selahattin Demirtaş, görüntüleri almayacaklarını açıkladı.

Ulusal Kanal’ın sorularını yanıtlayan HDP Eş Başkanları ise görüntüleri almayacaklarını açıkladı. Ertuğrul Kürkçü, görüntülerin gündemlerinde olmadığını belirtti. Bir diğer BDP Eş Başkanı Sebahat Tuncel’in iddiası da “Öcalan’ın imralı sorgusundaki ifadelerin Kürt halkını etkileyemeceğini” savundu.

AKP’ye ‘birlikte batarız’ mesajı

Görüntülerin açıklanmsının ardından, PKK yöneticilerinin öncelikle Öcalan’ın görüntülerde sözlerinin tartışılmasını engelleme çabası dikkat çekiyor. Görüntüler üzerine PKK yöneticileri, ağırlıklı olarak örgüt tabanını ikna etmeye çalışıyor. Açıklamalarda öne çıkan ikinci önemli nokta, her ne kadar AKP’ye karşı sert bir dil kullanılsa da, görüntülerle ilgili Hükümet’e çağrı yapılması. “Süreç bitiyor” alarmçalınarak AKP’ye “birlikte batarız” mesajı verilmek isteniyor.

İşçi Partisi’nin açıkladığı İmralı’daki Öcalan görüntülerinin ardından Abdullah Öcalan’dan sürecin biteceği uyarısı geldi. AKP Hükümeti’ne seslenen Öcalan, “Hükümet açılımdan uzak bir noktaya savruldu. Bu devam ederse daha fazla katkı sunmam güçleşir. Hükümet sürecin bitmesinin sorumlusu olur” dedi.

Öcalan, “AKP Hükümeti’ni açılımdan uzak bir noktaya savruldu. Bu devam ederse daha fazla katkı sunmam güçleşir. Hükümet sürecin bitmesinin sorumlusu olur. Meclis’teki Çözüm Süreci Komisyonu dahi çok kadük kaldı. Düşünün ki, halkta en ufak yankı uyandırmadı. Meclis’te “Kürt” lafının tutanaklardan çıkartılması, halk nezdinde bu sürecin inandırıcılığına önemli darbe vurmuştur. Bu kararlılığı gösteremezsen darbecilerin elinde oyuncak olursun.” dedi.

Öcalan, açılımın devam edebilmesi için AKP Hükümeti’nden sözleşme istedi. Abdullah Öcalan, “Bu, afla çözülecek sorun değildir. Demokratik bir sözleşme yapmak lazım. Bunun bir hakem kurulu olmalı, izleyicisi olmalı, yaptırımı olmalı” diye konuştu.

İP’ye karşı kışkırtma

Son olarak, görüntülerin özgürce tartışılmasını istemeyen PKK işi İP’yi açıktan tehdide vardırdı.

PKK’nın, Abdullah Öcalan sorgu görüntülerini yayınlayan İşçi Partisi’ne karşı örgüt tabanını kışkırtmaya yönelik açıklamaları geldi. Mesaj, KCK Genel Başkanlık Konseyi Üyesi Sozdar Avesta, örgüt yayın organında yer alan açıklamasında şunları söyledi:

“Süreci sabote etme girişimine prim verilmemeli. Bu saldırının önüne geçilmeli. Halkımız, kadınlarımız, gençlerimiz, her alanda, her yerde ve her anda Önder Apo etrafında kenetlenmeli, komplocu güçler ve yerli işbirlikçilerinden hesap sormalı.”

Avesta AKP iktidarına da müdahale çağrısı yaptı. Hükümetin İşçi Partisi’nin yayınladığı görüntülerle ilgili olaya el koymasını istedi.

Aynı yönde ikinci açıklama, Örgüt’ün gençlik örgütü YDG-H’den geldi. Açıklamada İP’ye karşı eylem çağrısı yapıldı. Açıklamada şunlar denildi:

“Tüm Kürt gençliğini bu perspektif ışığinda 80 yılllık inkar ve imha politikalarına olan öfke ile Önderliğimize yönelen Ulusalcı faşist çetelere karşı direnişi yükseltmeye çağırıyoruz. Saldırı nereden gelirse, direnişimiz de orayı hedeflemelidir.”

Karasu: PKK ilk çıktığında da İP’yle çatıştı

Abdullah Öcalan’ın 1999’daki sorgu görüntüleriyle ilgili PKK’nın Kandil Kanadı’ndan 3. açıklama geldi. ANF Ajansı’na konuşan KCK yürütme Konseyi üyesi Mustafa Karasu “Zaten PKK ilk çıktığında en fazla çatıştığı güçlerden birisi İşçi Partisi’ydi” dedi. Karasu da görüntülerin montajlı olduğunu iddia etti.

Karasu şöyle konuştu:

“Zaten Doğu Perinçek ve çevresinin yayınladığı bu görüntüleri en fazla dillendiren de, kullanmak isteyen de yeminli Apo ve PKK düşmanı bazı Kürtlerdir. Güya bunlar birbirine iki zıt kesimdir. Şovenist milliyetçi Türkçülerle milliyetçi Kürtçüler diyelim. Türk milliyetçisi, Türk şovenizmiyle Kürt milliyetçiliği birbirine şiddetle karşıdır. Ama sıra PKK’ye geldiğinde hepsi ortaklaşmaktadır”

Onlar Kürt Özgürlük Hareketi’ni saf dışı mı etmek istiyorlar? Önderliği itibarsızlaştırmak mı istiyorlar? O zaman bizler Önderliğe daha fazla sahip çıkmalıyız. Bunun için de Önderliğin düşüncesini ve paradigmasını her yerde pratikleştirmeliyiz”

Öcalan, Barzani’den destek istedi

Öcalan’ın mektupta Barzani’den çözüm sürecine destek istediği öğrenildi. HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ile Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani ile görüştü.

Barzani’nin Selahaddin ilçesindeki konutunda gerçekleşen görüşme ile ilgili IKBY Başkanlığının resmi internet sitesinde yayınlanan açıklamada, Abdullah Öcalan’ın yazdığı mektubun, Önder ve Zana tarafından Barzani’ye iletildiği belirtildi. Irak Bölgesel Yönetimi’nin resmi sitesinde yayımlanan mektuba ilişkin açıklamada, Öcalan’ın mektuba Barzani’ye selam ve sevgilerini sunarak başladığı ve Barzani’nin desteğinin çözüm sürecinin devam etmesi ve başarısı adına çok önemli olacağını yazdığı belirtildi. Öcalan, ayrıca Kürt taraflarını birlikte hareket etmeye davet etti. Başkanlığın internet sitesinde konuya ilişkin, Barzani’nin Önder ve Zana ile bölgedeki gelişmeleri değerlendirdikleri ve Kürt sorunuyla ilgili fikir alışverişinde bulundukları açıklandı.

‘Arkalarında büyük güçler var’

Yayınlanan son görüntülerinde Öcalan, sorgusunda Barzani hakkında şu sözleri söylemişti: “Talabani ve Barzani tekelini kırmayı da küçümsemeyin, çünkü arkalarında büyük güçler var. Kendilerini her şekilde satarlar. Çok ucuza Türkiye’ye de yanaşırlar.

Onlara lütfen inanmayın. Biz ikili tavır aldıktan sonra onları da aşarız. Bunları nefes aldıramaz bir biçimde Türkiye’ye bağlarız. Onun için Erbil planını söyledim. Biraz daha o şehirlerde ağırlığı oturtursak, Türkmenlerle birlikte iç içe olursak bunlar köpek gibi bağlanırlar.”

Demirtaş: ‘Seçimden sonra özerkliği inşa edeceğiz’

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, yerel seçimlerden sonra demokratik özerkliği inşa edeceklerini söyledi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin toplu açılışlar töreninde konuşan Demirtaş, partili belediyelerinin, her türlü kaynağın aktarıldığı iktidar partisi belediyelerinden daha başarılı olduğunu savunarak, Kürtlerin artık kendisini yönetme aşamasına geldiğini söyledi. Demirtaş şöyle devam etti:

“Seçimden sonra sadece fuar ya da kültür merkezi inşa etmeyeceğiz. Asıl inşa edilecek şey demokratik özerkliktir. Bu halk artık kendisini yönetme aşamasına geldi. Muhtarlar, mahalle meclisleri vs. Anadilimizde, lehçelerde Arapça, Ermenice, Süryanice hizmet alma noktasına geldi. Bunları yapmak için devleti bekleyemeyiz. Halkımızın ana dilinde eğitimi olacak, ders kitapları olacak. Devleti beklemek zorunda değiliz. AKP’nin insafını beklemek zorunda değiliz. İşte BDP’li belediyeler bunu hayata geçirecek.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.