Apo istedi okullar kapanıyor -(TAMAMI)

Öcalan’ın isteğiyle eğitimde açılım

Apo istedi okullar kapanıyor -(TAMAMI)
22 Mayıs 2013 Çarşamba 19:14

Cumhuriyet tarihinin en eski okullarından biri daha tarihe karışıyor. AKP Hükümeti, Abdullah Öcalan’ın ‘kültürel soykırım yapılıyor’ diyerek hedef gösterdiği Yatılı Bölge Okulları’nı kapatma kararı aldı

 

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın eleştirdiği Yatılı Bölge Okulları (YBO)’nın kapatılması için çalışma başlatıldı.

Radikal Gazetesi’nin haberine AKP kapatma kararına iki gerekçe gösterdi. Bu gerekçelerden ilki güvenlik. Buna göre, devletin güvenlik birimleri özellikle Doğu ve Güneydoğu’daki yatılı okullardaki örgütlenme ve propagandaya dikkat çektikleri ileri sürüldü. İkincisi de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ‘ın ısrarla üzerinde durduğu ‘aile’ meselesi olarak gösteriliyor. Erdoğan’ın küçük yaştaki çocukların anne ve babalarıyla kalarak eğitim hayatlarını sürdürmesi için gerekenlerin yapılmasını istediği belirtiliyor.

PKK’nın talebiydi

Haberde geçen “örgüt propagandası yapılıyor” iddiasına rağmen, eski ismi Yatılı İl Bölge Okulları (YİBO) olan YBO’ların kapatılmasını PKK talep ediyordu. İmralı Adası’ndaki cezaevinde bulunan PKK lideri Abdullah Öcalan 2010 yılının Mayıs ayı başında avukatlarıyla yaptığı görüşmede YİBO’ları sert bir dille eleştirmiş ve “kültürel soykırım yapıldığını” ileri sürmüştü. Öcalan, YİBO’larla ilgili şunları söylemişti:

“YİBO’ların durumu çok iyi çözümlenmelidir. Burada Kürt çocukları ailelerinden koparılıp, kendi kültürlerinden, dillerinden uzaklaştırılmakta, böylece başkalaştırılmaktadır. Türkçe bilmeyen Kürt çocukları buralarda kendi dillerini unutmaktadır. Bu mudur AKP’nin demokratlığı? Bizdeki Kürt aydınları YİBO’lar hakkında yazmalı ve bu konu üzerinde durmalılar. Bu çocuklara uygulanan soykırımdır. Bu bir kültürel soykırımdır. Bu bir dil soykırımıdır.”

Türk Eğitim-Sen: Gerekçe inandırıcı değil

Öcalan’ın bu sözlerinden sonra başta Özgür Gündem olmak üzere PKK’nın yayın organlarında “Tek çözüm YİBO’ların kapatılması” yönünde yayınlar yapıldı.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, haberde belirtilen gerekçenin inandırıcı olmadığını söyledi. Yazılı bir açıklama yapan Koncuk, 120 bin öğrencisi ve 10 bin öğretmeni olan YBO’ların kapatılma kararını eleştirerek, bu talebin PKK’nın talebi olduğunu hatırlattı. Koncuk açıklamasında şunları söyledi:

“120 bin fakir aile çocuğunun faydalandığı YBO’ların bugün farklı gerekçeler öne sürülerek kapatılmak istenmesi manidardır. Şöyle ki; ‘YBO’larda PKK terör örgütünün propagandası yapılıyor’ tezi doğru değildir. Münferit olarak bazı YBO’larda yaşanan bu tür durumları, tüm YBO’lar için genellemek son derece yanlıştır. Aksine PKK terör örgütü YBO’lardan rahatsızdır. Çünkü PKK, YBO’ların Kürt çocuklarını Türk’leştirdiğini dile getirmektedir.”

‘Fırsat eşitliğine darbe’

Bu okullarda gündeme gelen taciz ve tecavüz vakalarını da hatırlatan Koncuk, “Şayet bu okulların kapatılma gerekçelerinden biri olarak cinsel istismar gösteriliyorsa, o zaman binalar birbirinden ayrılabilir, ilkokul, ortaokul ve liseler için ayrı binalar tahsis edilebilir ama YBO’ları kapatmak fakir çocukların eğitim-öğretim hakkına vurulmuş bir darbe olur, eğitim-öğretimde fırsat eşitliğini ortadan kaldırmak olur” diye konuştu. YBO’ların bugüne kadar birçok doktor, mühendis, öğretmen gibi birçok meslek grubundan insan yetiştirdiğini kaydeden Koncuk, bu kararda ısrar edilmesi durumunda birçok öğrencinin ya maddi imkansızlar nedeniyle okumayı bırakacağını ya da bir kısmının PKK’nın ağına düşeceğini bildirdi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.